Citat:
Ursprungligen postat av
Dinero
Långsomtbrinnande? Både ja och nej. 2% järnoxid öker förbrinningen med 50-70% och tillsatsen av svavel lär påskynda processen.
Dock är detta raketbränsle - det var därför jag riktade frågan om en tändhatt/förladdning av kaliumpermanganat och magnesiumpulver i 50/50 mix ville vara nog till att få rakätbränslet att explodera.
Tro mig, du kommer inte få det där att explodera. Även tillsatsen av järnoxid ökar brinntiden marginellt och för kruter behövs inte en tändhatt, eftersom den är tänkt att skicka en tryckvåg genom ett högexplosivt ämne, medan kruter bara brinner fort. Och även om det var ett högexplosivt ämne, nitroglycerin undantaget, så hade din tändhatt full med krut inte gjort någon skillnad ändå.
Som någon annan sa: använd yxa, spett och spade istället.