2021-04-03, 17:30
  #466261
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Sluta sprida virus gör du ju knappast med en ansiktsblöja eller en trasa runt käften

Har du inte kommit längre efter +1 år med denna pandemi än att tro att nått tygstycke runt käften skulle ha nån avgörande betydelse?

Ibland undrar man om det här viruset sätter sig på hjärnan hos folk snarare än i luftvägarna...

Andningsskydd kombinerat med visir skyddar en del.
Citera
2021-04-03, 17:33
  #466262
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aw
Då är jag med. 👍🏻

Det här med smittsamheten är definitivt en väldigt jobbig omständighet för labbet. Man kan ju (som du) absolut få tycka att västvärlden borde ha tagit viruset på större allvar i början. Det hade varit rätt agerande, med facit i hand.

Man hade förvisso inte facit. Men lite ödmjukhet hade inte skadat.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Samtidigt så saknade man den avgörande pusselbiten, den att viruset antagligen hade ursprung i ett labb, till skillnad från SARS, MERS, fågelinfluensan m.m. Kina kämpade ju med SARS. Väst hanterade SARS med en axelryckning, eftersom det smittar dåligt mellan människor, typ genom saliv och sånt från svårt sjuka familjemedlemmar. Ett virus som SARS är inget att få panik över. Att Kina sen dessutom lyckades stoppa covid i Wuhan, talade också för att det här bara var ytterligare ett Kina-virus som fått för mycket TV-tid.

Som jag nämnt många gånger tidigare, man hade en god beredskap för SARS. Plötsligt var Italiens sjukhus fulla. Det var ett riktigt WTF-moment i Europa. Om Kina hade sagt att det kom från labbet, och var odlat för luftburen smitta mellan människor, så är jag säker på att väst hade agerat radikalt annorlunda.

Förhoppningsvis kommer omvärlden att gräva mer i detta. Men kineserna kommer inte att tycka om det.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Om jag ska säga något som jag själv tycker är ett misstag i den här soppan. Det är ett misstag att lita på kommunistater.

Det "misstaget" begicks långt innan Covid-19 hade uppkommit. Det var ett fel som begicks medvetet, snarare än ett misstag. Kina har länge varit en kommunistdiktatur, och det har västländernas politiker varit väl medvetna om.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Man kan aldrig utgå ifrån att en kommuniststat talar sanning, eftersom det här med att vara ärlig inte är en eftersträvansvärd egenskap för en kommunist. Att ljuga för en utomstående anses snarare vara "listigt".

Det påminner om zigenare.

Citat:
Ursprungligen postat av aw
Man kan inte heller utgå ifrån att en kommuniststat berättar något av välvillighet. Att vara välvillig mot utomstående är inte heller en eftersträvansvärd egenskap för en kommunist. Kommunister lever i ett parallellt system för moral och etik, där allt som kommer ur munnen handlar om att maximera kommunistens nytta, och det är kulturellt accepterat att uppföra sig på det sättet. Därför borde man redan från dag 1 utgått från att labbet var källan, trots att Kina blånekade. Det diskuterades trots allt redan i januari 2020, och alla varningsklockor ringer enbart av att avståndet mellan epicentrum och labbet är besvärande kort.

Ja, det var ju också en märklig slump. Inte bara så "råkade" viruset vara anpassat till människa. Det "råkade" dessutom dyka upp just i kvarteren utanför virus-laboratoriet. Är virus-laboratoriets omgivning full av fladdermusgrottor? Eller finns någon annan förklaring till att viruset uppstod just där?

Vad anser du om kinesernas teori (edit: bortförklaring) att viruset kom till Kina med fryst mat?
Citera
2021-04-03, 17:35
  #466263
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Vaccin och munskydd som vanligt på fåren. vad sägs om att skaffa sig ett naturligt skydd via genomgången infektion? Sköt om din hälsa så är det inte biggie i de flesta fall.

Nej man behöver inte ha munskydd. Vad ska man med det otyget till?

Finns ungefär noll anledning att skydda sig om man är normalt frisk och ung.

De som ska skyddas är riskgrupperna möjligen men de är snart alla vaccinerade.

Du må ha rätt just nu men hur tycker du att vi ska hantera ett virus som har en dödlighet på över 50% generellt?
Det är just där vi kan riskera att hamna om vi inte "motar Olle i grind" redan nu.
Citera
2021-04-03, 17:37
  #466264
Medlem
Mr.Sounds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Vaccin och munskydd som vanligt på fåren. vad sägs om att skaffa sig ett naturligt skydd via genomgången infektion? Sköt om din hälsa så är det inte biggie i de flesta fall.

Nej man behöver inte ha munskydd. Vad ska man med det otyget till?

Finns ungefär noll anledning att skydda sig om man är normalt frisk och ung.

De som ska skyddas är riskgrupperna möjligen men de är snart alla vaccinerade.

Det är lite som Martin Kulldorff säger, och han är inte en som inte har koll. ”I challenge Twitter to name vaccine experts believing that everyone, including children and those with prior immunity from natural infection, MUST be Covid vaccinated.”
https://www.breitbart.com/tech/2021/03/30/twitter-censors-official-coronavirus-adviser-and-renowned-epidemiologist-martin-kulldorff/
Citera
2021-04-03, 17:39
  #466265
Medlem
Kvastfeningens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Då är det avklarat. Du varken kan eller vill förklara de snedfördelningar som finns vid våg 1 vs våg 2, och inte heller ge några faktiska data från MOMO, trots att PHE publicerar figurerna. Glasklart alltså. Resten av ditt argument är ytterligare halmgubbar för att undvika kärnfrågan.

Ge upp , exakt så har fjanten hållit på sedan han dök upp i tråden.
Aldrig ett direkt svar utan bara massa narcissistisk dynga runt själva kärnfrågan.
Vi diskuterade tex att smittspridningen är svår att mäta och att dödstalen och överdödligheten är bättre mätverktyg för att få en uppskattning om smittspridningen men ICKE sa nicke.
Ett land med högsta dödstalen och högsta övedödligheten haft största smittspridning det kan en efterbliven räkna ut men ICKE sa nicke.
Citera
2021-04-03, 17:45
  #466266
Medlem
SodaFointains avatar
Varför har de ändrat från 3 v till 6 mellan dos 1 och 2 på pfeifer. Tänk de som redan har fått dos 2 efter 3 v
Citera
2021-04-03, 17:52
  #466267
Medlem
Sunimods avatar
Jag tycker alla förnekare av denna pandemi samt de som har så många kloka råd att förmedla om att varken munskydd eller annat hjälper.
Anmäl er till sjukvården för att hjälpa dem.
Där behöver ni inte använda något skydd alls då ni inte tror på sådant. Där får ni hjälpa till att ta hand om alla covid patienter ni inte tror finns som behöver IVA vård för att förhoppningsvis överleva.
Bry er inte om att era kolleger använder gummimasker och andra skydd för att undvika att smittas. Ni är ju odödliga så gör nu er plikt. Jo många av dessa patienter är så sjuka att ni får hjälpa till att ta hand om deras avföring mm men det gör ni säkert helt frivilligt utan skydd för ni tror inte på att något kan smitta er. Troligen tror ni på att allt är påhittat av myndigheterna för att ta över.

Så stäng av datorn nu och anmäl er till samhällets behov. Ni odödliga.
Citera
2021-04-03, 17:52
  #466268
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kurt-sune
Vaccin och munskydd som vanligt på fåren. vad sägs om att skaffa sig ett naturligt skydd via genomgången infektion? Sköt om din hälsa så är det inte biggie i de flesta fall.

Nej man behöver inte ha munskydd. Vad ska man med det otyget till?

Finns ungefär noll anledning att skydda sig om man är normalt frisk och ung.

De som ska skyddas är riskgrupperna möjligen men de är snart alla vaccinerade.

Du är som att spilla vatten över en gås, allt man säger bara rinner av. I n genom ena örat och ut genom det andra.
Du menar tydligen att vi ska låta detta globalt spridda virus ska ha "fria händer" att leva vidare och mutera?
Har du någon vetskap om vilken intelligensnivå du ligger på?
Citera
2021-04-03, 17:56
  #466269
Medlem
Kvastfeningens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Den 26:e januari i år, gjorde den italienska tidningen La Repubblica en intervju med Astra-Zeneca's chef, Pascal Soriot.

Citat från La Repubblica's intervju med Pascal Soriot:
Mr Pascal Soriot, CEO of AstraZeneca, why hasn't AstraZeneca been more specific on detailing the supply problem detected on its European plants? What exactly is the problem?

“I think we have been relatively specific with the information. Of course, we are all very disappointed. We would like to produce more. ... Our team is working 24/7 to fix the very much issues of production of the vaccine itself. You have two steps in the production of a vaccine: one is you produce the vaccine itself. We call it a drug substance, the vaccine. Then, when we are finished with it, we move this into different plants where we put the vaccine into vials and we call that the drug product, the final product. For Europe the drugs substance is essentially produced in two plants, one in the Netherlands, one in Belgium. The drug product is actually produced in Italy and Germany. So from a drug product viewpoint, we have full capacity. We have zero problem. The current problems have to do with manufacturing the drugs substance”.
Pascal Soriot ger en snabb förklaring om tillverkningsprocessen, och om problemen med den belgiska fabriken:
“So maybe I need to give you a little bit of explanation as to how we manufacture those vaccines. Essentially, we have cell cultures, big batches, 1000-litre or 2000-litre batches. ... Now, some of those batches have very high yield and others have low yield. Particularly in Europe, we had one site with large capacity that experienced yield issues. So it's essentially a question of when you scale up to the level we are scaling up to - something like this that's never been done. We are scaling up to hundreds of millions, billions of doses of vaccines at a very high speed".

“A year ago, we didn't have a vaccine. When you do that, you have glitches, you have scale-up problems. Therefore, the yield varies from one to three, by the factor of three. The best site we have produces three times more vaccine out of a batch than the lowest producing site.
...
The issues are different, for instance, in Belgium: we believe it was more a question of downstream filtering because when you finish making the vaccine, you have to filter it. When you filter it, you put it into vials. ... But it's complicated, especially in the early phase where you have to really kind of sort out all sorts of issues. We believe we've sorted out those issues, but we are basically two months behind where we wanted to be.”
Pascal Soriot bekräftar att Storbritanniens fördel är att dom beställde 3 månader tidigare än Europeiska Unionen:
"So with the UK we have had an extra three months to fix all the glitches we experienced. As for Europe, we are three months behind in fixing those glitches. Would I like to do better? Of course. But, you know, if we deliver in February what we are planning to deliver, it's not a small volume. We are planning to deliver millions of doses to Europe, it is not small”.
...
So Europe signed the contract too late, instead of the UK?
“I will not pass judgment on this. But I can only tell you the facts and the facts are that we basically signed an agreement with the UK three months before we did have it with Europe. Now, part of this can be easily explained. When we entered the agreement with Oxford, they had already been working with the UK government on this. So they had a head start. We were able to quite quickly take the UK supply chain and improve it. We had to modify the formula in the process, because Oxford gave us a process that needed to be modified to enable manufacturing at scale. Just think about, we've done all of this in months. Usually, it takes years. We got a manufacturing process that Oxford gave us, which was producing a good vaccine, but not at an industrial scale. It was just able to produce quantities for clinical trials. So then we had to modify the process to turn it into a process that could manufacture billions of doses. At a cost that is reasonable and at a speed that is reasonable".
...
"So you may have lower productivity. That's why we have a productivity going from one to three. And so, unfortunately, it's really bad luck. Actually, there's nothing mysterious about it. But look, the sites that have the lowest productivity in the network are the sites that are supplying Europe".
...
"Of course, we are ramping up production and Europe is getting 17 percent of this global production in February for a population that is 5 percent of the world population. Now, from the beginning we took very seriously the approach that Europe took, which we thought was fair and we all took. In fact, the US didn't say that Europe said that. Europe said the vaccine is common good and everybody needs to get access at the same time globally. ... The problem is: 100 million doses is a lot, but we have 7,5 billion people in the world".
...
You said that the UK signed the AZ vaccine contract three months before EU, so you had more time to tweak and fix the potential disruptions of the supply. Why then did you commit to similar contracts with the EU, if you knew that in a very short time there could be problems like the one the EU supply chain is experiencing right now?
"First of all, we have different plants and they have different yields and different productivity. One of the plans with the highest yield is in the UK because it started earlier. It also had its own issues, but we solved all, it has a good productivity, but it's the UK plant because it started earlier. Anyway, we didn't commit with the EU, by the way. It's not a commitment we have to Europe: it’s a best effort, we said we are going to make our best effort. The reason why we said that is because Europe at the time wanted to be supplied more or less at the same time as the UK, even though the contract was signed three months later. So we said, “ok, we're going to do our best, we’re going to try, but we cannot commit contractually because we are three months behind UK” ... But our contract is not a contractual commitment. It's a best effort. Basically we said we're going to try our best, but we can't guarantee we're going to succeed. In fact, getting there, we are a little bit delayed”.
...
Is there any chance that the contracts could be reconsidered in the sense that you may distribute the vaccines in some other way? For instance, would it be possible to take some of the vaccines destined for UK and move them to the EU or some other countries? Or is this such a fixed contract that you cannot change it?
“The UK agreement was reached in June, three months before the European one. As you could imagine, the UK government said the supply coming out of the UK supply chain would go to the UK first. ... But the contract with the UK was signed first and the UK, of course, said “you supply us first”, and this is fair enough. This vaccine was developed with the UK government, Oxford and with us as well.
Jag har raderat delar av Pascal Soriot's svar, med hänsyn till reglerna om upphovsrätt. Hela intervjun finns hos La Repubblica. Jag har tagit med dom delar som bekräftar skribenten "Takadongtakadang" påstående, att Storbritanniens fördel ligger i att dom lade sin beställning tidigt.

Hela intervjun i La Repubblica är ganska lång. Sådant som diskuteras är kontraktet med Oxford's universitet, strategin med en fördröjd andra dos, anti-vaccin-rörelsen i Tyskland och hotet med nya mutationer.

"basically signed an agreement with the UK three months before we did have it with Europe"

I princip tre månader före säger han för saningen är att dom skrev på dagen EFTER EU självklart för att vänta in EU:s kontrakt och se till att skaffa sig monopol på leveranserna.
Jävla fulspel!! Så enkelt är det.
Citera
2021-04-03, 17:56
  #466270
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Sluta sprida virus gör du ju knappast med en ansiktsblöja eller en trasa runt käften

Har du inte kommit längre efter +1 år med denna pandemi än att tro att nått tygstycke runt käften skulle ha nån avgörande betydelse?

Ibland undrar man om det här viruset sätter sig på hjärnan hos folk snarare än i luftvägarna...

"Tygstycke runt käften" är precis vad folk bär i många fall, saken är att de bästa andningsskydden inte kan helt blockera detta virus. Samtidigt blir du inte heller smittad av bara någon enstaka partikel av smittan.

Men det gör definitivt skillnad mellan att bli smittad eller att kanske framförallt smitta andra.
Citera
2021-04-03, 17:58
  #466271
Medlem
Bertil.Enstorings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SodaFointain
Varför har de ändrat från 3 v till 6 mellan dos 1 och 2 på pfeifer. Tänk de som redan har fått dos 2 efter 3 v

Det är för att effekten blir lika bra med 3 eller 6 veckor. Dvs. Nu kan man ge fler personer dos 1 utan att det påverkar immuniteten.

AZ däremot har visat sig ge bästa resultat om man drar ut tiden längre före dos 2.
Citera
2021-04-03, 18:00
  #466272
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Ja, jag skrev också detta om indianerna och deras annorlunda immunförsvar, senast i morse. Coronavirus fanns förmodligen inte alls i Sydamerika förrän conquistadorerna kom dit, och det var för ungefär 500 år sedan - det är kort tid i ett evolutionärt perspektiv, för arten homo sapiens. Sedan tog det naturligtvis ytterligare tid, innan stora delar av befolkningen träffade några vita, eftersom många indianstammar levt för sig själva i djungeln - faktiskt ända in i vår tid. Så evolutionen har inte skapat något starkt skydd mot coronavirus där ännu.

Därför blir inte jag heller så orolig över nyheter just från Sydamerika. Men alla de vuxna adoptivbarn från Sydamerika vi har i Sverige, har all anledning att oroa sig nu. Jag skulle VÄLDIGT gärna vilja veta, vad de där 90-talisterna på IVA har för ursprung!

Jo det pratas inte så mycket om genetiskt och etniskt ursprung, men jag tänker mig att det kan ha en avgörande betydelse för hur man får konsekvenser av denna smitta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in