2021-04-03, 17:07
  #2065
Medlem
Han sägs ju vara extremt kortväxt, någon skrev 1.60, nån annan 1.55, sådana män känner väl gärna nåt slags behov av att hävda sig? En diagnos eller två på det också så blir han som en tickande bomb, som slutligen utlöstes iochmed mordet på Elin.
Citera
2021-04-03, 17:16
  #2066
Medlem
Kackelhuss avatar
Kan ha varit en olycka.
Citera
2021-04-03, 17:23
  #2067
Medlem
cece123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karmapolis
Du behagar skämta med oss!

I norra Skåne finns det ett mycket stort motorträffsintresse bland ungdomar (såklart finns det i hela landet men utgår bara från egna bygden) Främst i Hässleholmstrakten med sitt stora motorevent Power Big Meet, men även runt Höör som är präglat av jänkebilsklubben Americars.
Och du menar alltså alla dessa som har detta intresse till den grad att det är en livstil skulle vara autistiska?? Det extremt sociala i deras livsstil talar ju tvärt emot själva diagnosbegreppet. Nä det där med stort intresse respektive specialintresse har du nog fått om bakfoten. Autism och specialintresse handlar ofta om sådant som kan utövas i ensamhet då just det sociala samspelet är ett av, om inte det främsta, kriterierna.
Jag hittade en artikel till dej:
https://www.specialnest.se/liv-hem/sarskilda-intressen-en-mojlighet-att-utveckla-formagor
OT
ta det lugnt med doxycontinen ;-)

Nej, måste säga att det inte stämmer att alla autister sitter ensamma med sina specialintressen.
Återigen en myt
Många autister har även sociala behov, har svårt att få vänner, de söker sig då till en gemenskap som ger dem vänner.
Typ rollspel, gå i kyrkan, gå till stallet, gaming, spela teater, gå kvällskurser osv
Av dem som är intresserad av bilar finns det definitivt en och annan med högfungerande autism som umgås med varandra.
I den kulturen är man även mer accepterande om man inte är perfekt, än ett innegäng som går på finaste krogen.

Känner till både tjejer och killar som är precis som denna tjej.
Det finns autister som är mer utåtriktade, de som är mindre utåtriktade och de som är mer introverta.
Att ha svårigheter med socialt samspel betyder inte alltid att man inte vill umgås med folk eller att man aldrig umgås med andra.
Citera
2021-04-03, 17:24
  #2068
Medlem
Franz.Biberkopfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kackelhus
Kan ha varit en olycka.

Knappast.

Philip G har varit en tickande bomb. Samhället skulle tagit hand om honom för länge sedan.
Citera
2021-04-03, 17:30
  #2069
Medlem
different_trips avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Filifjonkenponken
Vad exakt tycker du att alla dessa många borde ha anmält MGM för? "Hej polisen, jag vill anmäla en person som beter sig som en seriemördare. Nej, han har inte mördat någon ännu eller ens varit våldsam mot någon. Nej, han har inte seriemördat några ännu. Men han skulle kanske kunna göra det." Klick. I bästa fall.

Hur beter sig en seriemördare? Hur kommer du ens in på seriemördare när det förmodligen handlar om ett tragiskt dråp? Vi har för övrigt nästan inga seriemördare alls i Sverige. Har du tittat på för många amerikanska filmer på sistone?

Men man går väl för helvete inte hem till någon "skummis" ensam, sitter och dricker i en husvagn som tjej? Det är där frågan ligger.
Citera
2021-04-03, 17:50
  #2070
Medlem
wtfuks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KIBy
Han sägs ju vara extremt kortväxt, någon skrev 1.60, nån annan 1.55, sådana män känner väl gärna nåt slags behov av att hävda sig? En diagnos eller två på det också så blir han som en tickande bomb, som slutligen utlöstes iochmed mordet på Elin.
Ja, kortväxta män kan vara vindiktiva
Citera
2021-04-03, 18:11
  #2071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nantale
Det är väl därför Lamotte inte är där och intervjuar människor i Höör. Denna Elin kommer inte heller att bli en ikon på Flashback till skillnad mot som Elin Krantz. Trots att även denna Elin dödades av en man. Eftersom GM i detta fall är en vit man, tillika SD sympatisör så kommer denna tråd handla om ursäkter för GM.


Helt korrekt analys.

Höör är inte stort. GM är inte känd men folk vet vem han är. Har väl inte haft jättemånga vänner men inte heller osocial. Många beskriver honom som ett wierdo.
Citera
2021-04-03, 18:13
  #2072
Medlem
cerns avatar
Han ville ligga och fick dissen gång på gång + mindrevärdskomplex, microkuk, och känner att han inte duger till någonting blev han frustrerad och hade ihjäl den stackars tjejen som bara ville ha lite sprit och cigg.
Citera
2021-04-03, 18:14
  #2073
Medlem
Undercoverss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Franz.Biberkopf
Knappast.

Philip G har varit en tickande bomb. Samhället skulle tagit hand om honom för länge sedan.
På vilket sätt då (har han varit en tickande bomb)?
Citera
2021-04-03, 18:17
  #2074
Medlem
Mannen är alltså inte dömd sedan tidigare för något brott?
Citera
2021-04-03, 18:38
  #2075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dream.71

Lite fakta för de som missat detta:
En ung tjej är mördad
Motivet: okänt
Gärningsman: är gripen och har erkänt

Reviderad fakta: en MGM är gripen och nu på sannolika skäl häktad, på 2 v, för mord. Han har erkänt dödande men inte mord.
Citera
2021-04-03, 18:48
  #2076
Medlem
Var det verkligen så att Elin lämnade stället (honom) kl. 02.00 för att gå hem?

Jag vet att hon pratade med en kompis på natten efter 00.00, men var kommer uppgifterna ifrån att hon lämnade honom just den tiden?
Gick hon verkligen därifrån, och isf vad gjorde att hon kom tillbaka igen, eller var det bara en ”vilseledande manöver” från honom att hon gått därifrån?

Eller hade hon redan bragds om livet då?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in