Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Bra frågor (för en gångs skull). Jättebra frågor till och med.
Jag hoppas väldigt mycket på vaccinen. Jag tror att de kommer fortsätta att utvecklas. Förhoppningsvis passerar utvecklingen av vaccinen mutationstakten på viruset. Tror även det kommer komma bredspektrum-vaccin. Vaccin som klarar av att möta alla möjliga mutationer av viruset. Till sist kommer coronan att utrotas med hjälp av vaccinen. Precis på samma sätt som TBC och Polio numera nästan försvunnit.
Vi kommer inte utrota viruset, möjligtvis sjukdom. Det enda virus vi har vaccinerat bort är smittkoppor. Vaccin ger generellt inte steriliserande immunitet vilket betyder att vaccinen förhindrar att man blir sjuk men virusen går fortfarande runt. TBC och Polio finns alltså fortfarande men folk blir inte sjuka vid infektion pga vaccin. Dessutom har ju Poliovaccin orsakat Polioutbrott i några fall, så allt är inte guld och gröna skogar.
Med covid så kommer du behöva uppdatera ditt antivirus regelbundet om du vaccinerar dig. Kanske flera ggr per år om det vill sig illa. Jag låter mitt immunförsvar sköta det istället, nu har jag haft sjukan och är inte ett dugg orolig för mutationer. Det här var det mildaste virus jag haft. Med influensa har jag varit orolig för att dö flera gånger pga hög feber, covid var ingenting i jämförelse.