2021-03-30, 03:14
  #128017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
Men hon agerade ju inte annorlunda. Allt handlade ju fortfarande om SD i alla hennes konversationer med andra och hon betedde sig ju likadant mot SD som innan. Hotade och krävde att han skulle lyda henne och att han skulle komma till henne och ha sex när det passade henne.

Hon berättade för alla sina vänner hur elak SD var mot henne. Alla sa åt henne att lämna. Hon var ju givetvis tvungen att ha en ursäkt till varför hon inte lämnade om hon ville att de skulle fortsätta lyssna på henne. Då blev ursäkten att hon ville men inte "kunde". Att hon gick i terapi för att få hjälp att lämna. Det betyder inte att hon ville lämna. Jag tror att hon använde terapin till att älta att SD var så elak som inte lämnade HD. Och att JG vänt henne ryggen. Samma saker som hon ältade med alla sina vänner.

Hennes terapeut sa väl att de jobbade med att hon inte skulle behöva söka bekräftelse från andra? Att hon skulle bli starkare i sig själv? Jag ser inte alls att de var på väg att lyckas med det. Tvärtom så sökte hon väl bara mer och mer bekräftelse från andra? Fler och fler simultana KKs, hysteriskt loggande och skapande av egna burkar. Det blev ju bara värre och värre.



Ja, hon visste exakt vad hon skulle säga för att bli trodd och få sympati. Hon läste förstås på om kvinnor i destruktiva relationer och lärde sig vad hon skulle säga och hur hon skulle bete sig för att få "hjälp". Men sanningen ser man i hennes och SDs konversationer. Hon försökte inte lämna. Hon var minst lika manipulativ och psykopatisk mot honom som han var mot henne. Anmälningarna och skitsnacket till hennes vänner var bara en del i maktkampen.

Har du ens läst deras konversationer?

Jag läser de samtal hon har med vänner och terapeuter som leder LW vidare mot att frigöra sig från SD. Vi fokuserar på olika saker.

Även det du kallar för skitsnacket om SD, vilket han sannolikt gjort, är en bearbetning och ingår. Inte alls meningslöst utan snarast viktigt att prata om.
Att han tar i så hårt att LW får blåmärken, är det normalt?
Hon fick råd att ta foton på skador, så det gjorde hon.
__________________
Senast redigerad av Remark 2021-03-30 kl. 03:23.
Citera
2021-03-30, 03:36
  #128018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av viperstyle
Om man ser deras kommunikation mordkvällen är Lena inbjudande och vill gärna ha lite kvalitetstid med SD innan de åker. Han däremot är ytterst nonchalant och extremt upptagen.

Kan misstänka Lena räknar bort en träff med han den natten och skickar loggremsan som en surdeg med ytterligare en radering av fusklogg. Typ ”Ok, tack för kaffet”.

Fast du kan ha rätt att det skulle vara ytterligare en invit.

Jag skrev det i förra inlägget att jag tror att incidenten den 11:e hänger direkt ihop med mordkvällen den 15:e och därför blir loggremsan häri sekundär.
Jag tror som du att hon grovt underskattat honom. Troligen under en tid.

Svartsjukan från SD som du nämner är faktiskt värt en funderare.

Det kan bottna i att SD och HD har gett varandra sin bästa tid men att den är förbi, något ingen av de vill riktigt erkänna öppet utan kör konstgjord andning med USA resan och grejor.

Läste i HD:s förhör att de ej varit intima på länge och när hon närmar sig honom i sängen var han som en degklump. Avsaknaden av sexuella känslor går ej att dölja.

Jag tror att hans känslor för HD på det sexuella planet dog för många, många år sen. Jag tror också han blivit mer beroende av sexet med LW än han erkänner därav svartsjuka (bitterhet?).

Nu går han i HDs ledband och bor på nåder i det topplånade huset och tjafsar om raderade loggar titt som rätt med exet.

Utan kontroll av LW kan han ej veta om hon pushat anmälan vidare offentligt och riskerat fängelse. Loggtjafset hade blivit en ”nerver ending story” eftersom HD vägrade inse sina fuskloggar och göra rätt för sig. För vem är SD att anklaga HD för och göra fel...

Vilken rävsax för SD med denna växande vanmakt och kontrollförlust på alla håll och kanter.

Det är väl ungefär så fragmenterat som jag ser det. Just nu.

Bra beskrivet. Stämmer väl med min uppfattning.
Citera
2021-03-30, 05:21
  #128019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av landbandy
?
Hmm , förklara för mig hur du menar pushir ??
Har hittat en nyckel, vet inte vad den heter.
Har man hittat nyckel så äger man hus.
Det är dit alla brödsmulor leder i alla fall.
Finns det säng så finns det hopp

Jag tror det finns råttor i källaren så ensam är jag inte
Citera
2021-03-30, 06:21
  #128020
Medlem
landbandys avatar
När LW började tala med folk om att hon tyckte SD gjorde fel mot henne i mångt och mycket så skulle hon ha avslutat den relation de hade , för då hade ju det hela gått mot sämre tider ...

Sen har vi ju det där med att :

Det är inte riktigt befogat att klaga på en person som är gift , för denne har ju lovat sin fru att finnas för henne .

Och där skulle LW ha tänkt till , så som hon fick råd utav många 🥺
__________________
Senast redigerad av landbandy 2021-03-30 kl. 07:01.
Citera
2021-03-30, 06:53
  #128021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det är intressant i sig, han beskrivs intelligent och smart av många, IQ är det nog inget fel på.
Samtidigt måtte han vara en avart inom psykopati, den minst begåvade kameleonten som skådats, han är som en noshörning i en Kosta Boda butik.

Gällande den typ av GM som SD tillhör ;
överlag rätt dum, grandios och har rätt dålig koll på sociala koder, som SD, men har ofta specialkunskaper och kompetens inom vissa områden samt en organisatorisk och planerande förmåga.

Visst, det finns en brist på impulskontroll, men de är i regel inga vimsiga ADHD-snubbar som glömmer att betala räkningar eller annat som kan påverka deras egen ekonomi och livssituation negativt. Drivkraften är den egna bekvämligheten, säkra sin trygghet och se möjligheter till egen vinning.

Dock gör de ju ibland felberäkningar grundat på sin begränsade intellektuella förmåga och oförmåga att räkna ut hur andra ska reagera.

Finns för övrigt många ointelligenta psykopater m.
Citera
2021-03-30, 07:51
  #128022
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Firesnake
Psykisk sjukdom av den typen kan ju de facit ligga latent och debutera utlöst av yttre stressorer.
Så SD kan ju faktiskt ha bidragit till att det blev som det blev för HD.

Narcissister får ju energi av att se och orsaka andras stark känsloyttringar. Både positiva och negativa.

Att se sin fru kasta glas och kliva i det i förtvivlan - och att se älskarinnan skicka en video där hon förtvivlad gråter - orsakat av ens eget beteende... Det skulle ju få de allra flesta att känna empati, skuld och olust.
En narcissist däremot, hen njuter och får en kick. Känner sig viktig.

Det är svårt att se klippet där LW gråter utan att bli starkt berörd, oavsett om vad man tycker om hennes agerande mot HD.

Att läsa att hon på slutet sagt att hon önskade träffa en frireligiös, idrottsintresserad man. Hon ville bara vara lycklig och älskad. Hjärtskärande att tänka på att hon aldrig fick chansen.

Vad menar du med se sin fru kasta glas och kliva i det med förtvivlan?
Citera
2021-03-30, 07:54
  #128023
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av landbandy
När LW började tala med folk om att hon tyckte SD gjorde fel mot henne i mångt och mycket så skulle hon ha avslutat den relation de hade , för då hade ju det hela gått mot sämre tider ...

Sen har vi ju det där med att :

Det är inte riktigt befogat att klaga på en person som är gift , för denne har ju lovat sin fru att finnas för henne .

Och där skulle LW ha tänkt till , så som hon fick råd utav många 🥺


Seriöst, vart har du hittat din moral ifrån? Märks att din mask fallit nu när du avslöjas som lögnare.

Här lägger du igen skulden på LW, SD blir ett bihang. Om inte LW så hade hon levt osv osv

Jag hävdar att vid ett mord är det alltid den som mördar som är orsaken till döden, end of it. Den klarar inte adekvat av att hantera livet.
Citera
2021-03-30, 07:57
  #128024
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Firesnake
Gällande den typ av GM som SD tillhör ;
överlag rätt dum, grandios och har rätt dålig koll på sociala koder, som SD, men har ofta specialkunskaper och kompetens inom vissa områden samt en organisatorisk och planerande förmåga.

Visst, det finns en brist på impulskontroll, men de är i regel inga vimsiga ADHD-snubbar som glömmer att betala räkningar eller annat som kan påverka deras egen ekonomi och livssituation negativt. Drivkraften är den egna bekvämligheten, säkra sin trygghet och se möjligheter till egen vinning.

Dock gör de ju ibland felberäkningar grundat på sin begränsade intellektuella förmåga och oförmåga att räkna ut hur andra ska reagera.

Finns för övrigt många ointelligenta psykopater m.
Det finns ointelligenta psykopater, ja, likaväl som övrig population.
SD beskrivs dock intelligent - men socialt inkompetent och är väldigt rigid.

Faran ang psykopater ligger i att de är väldigt finslipade, sociala kameleonter - ju högre IQ desto mer smidig och adaptiv.
En förmåga att läsa av andra och lära in likt en copy cat.

Felberäkningar beror knappast på en kall hjärna med högt IQ utan snabba belöningar i jakt på dopamin, spänningssökande som adrenalinjunkie och påföljande lågt konsekvenstänk och snabbt uttråkad.
Citera
2021-03-30, 08:09
  #128025
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av piastrone
Har fått förklaring till varför AB 46 är samma dokument som AB 16. Vid första inlämningen saknades bilaga över involverade personer så ÅH skickade in på nytt. Dokument + bilaga är AB 46 + 47. Ab 47 tillför inget nytt utan är de personer som ska bli kallade till rättegången (och kallelserna kan man se i dagboksbladet). Stämplingen sker automatiskt vid HR så därför har det blivit dubbla stämplar.

Tack för förtydligandet.
Då har vi koll på det.
Citera
2021-03-30, 08:12
  #128026
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av smokeonthewater
Men hon agerade ju inte annorlunda. Allt handlade ju fortfarande om SD i alla hennes konversationer med andra och hon betedde sig ju likadant mot SD som innan. Hotade och krävde att han skulle lyda henne och att han skulle komma till henne och ha sex när det passade henne.

Hon berättade för alla sina vänner hur elak SD var mot henne. Alla sa åt henne att lämna. Hon var ju givetvis tvungen att ha en ursäkt till varför hon inte lämnade om hon ville att de skulle fortsätta lyssna på henne. Då blev ursäkten att hon ville men inte "kunde". Att hon gick i terapi för att få hjälp att lämna. Det betyder inte att hon ville lämna. Jag tror att hon använde terapin till att älta att SD var så elak som inte lämnade HD. Och att JG vänt henne ryggen. Samma saker som hon ältade med alla sina vänner.

Hennes terapeut sa väl att de jobbade med att hon inte skulle behöva söka bekräftelse från andra? Att hon skulle bli starkare i sig själv? Jag ser inte alls att de var på väg att lyckas med det. Tvärtom så sökte hon väl bara mer och mer bekräftelse från andra? Fler och fler simultana KKs, hysteriskt loggande och skapande av egna burkar. Det blev ju bara värre och värre.



Ja, hon visste exakt vad hon skulle säga för att bli trodd och få sympati. Hon läste förstås på om kvinnor i destruktiva relationer och lärde sig vad hon skulle säga och hur hon skulle bete sig för att få "hjälp". Men sanningen ser man i hennes och SDs konversationer. Hon försökte inte lämna. Hon var minst lika manipulativ och psykopatisk mot honom som han var mot henne. Anmälningarna och skitsnacket till hennes vänner var bara en del i maktkampen.

Har du ens läst deras konversationer?
Hur förklarar du SDs stalkande? Lyser med ficklampa in hos grannarna och påpekar att de inte ska glömma släcka lampan, kontaktar endast kvinnliga grannar med sina egna polispatrullobservationer? Klär sig i full vintermundering och fotar och filmar LW och pikar att hon äter godis, har en man hemma, som hon inte talat om att hon har ett intimt förhållande med, så som han bestämt att hon ska göra, han som enligt sig själv har pushat LW att träffa någon som passar henne? Han påstår att LW tycker om att han fotar hebne, att han har hennes tillåtelse tiil det.. skickar sen hotfulla meddelanden om att hon inte varit ärlig mot honom med att hon träffar andra, enligt hans regler.
__________________
Senast redigerad av Mumsbulle 2021-03-30 kl. 08:19.
Citera
2021-03-30, 08:14
  #128027
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Firesnake
Gällande den typ av GM som SD tillhör ;
överlag rätt dum, grandios och har rätt dålig koll på sociala koder, som SD, men har ofta specialkunskaper och kompetens inom vissa områden samt en organisatorisk och planerande förmåga.

Visst, det finns en brist på impulskontroll, men de är i regel inga vimsiga ADHD-snubbar som glömmer att betala räkningar eller annat som kan påverka deras egen ekonomi och livssituation negativt. Drivkraften är den egna bekvämligheten, säkra sin trygghet och se möjligheter till egen vinning.

Dock gör de ju ibland felberäkningar grundat på sin begränsade intellektuella förmåga och oförmåga att räkna ut hur andra ska reagera.

Finns för övrigt många ointelligenta psykopater m.
Citat:
oförmåga att räkna ut hur andra ska reagera.

Det problemet hade väl LW? Hon kunde inte förstå att folk lade skulden på henne och bröt kontakten med henne när det var SD som burit sig illa åt mot henne. Hon förstod inte hur folk skulle reagera mot henne när affären blev känd. Hon kunde inte räkna ut hur SD skulle reagera på hennes hot och krav.
Citera
2021-03-30, 08:34
  #128028
Medlem
smokeonthewaters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dragonhuvud007
Seriöst, vart har du hittat din moral ifrån? Märks att din mask fallit nu när du avslöjas som lögnare.

Här lägger du igen skulden på LW, SD blir ett bihang. Om inte LW så hade hon levt osv osv

Jag hävdar att vid ett mord är det alltid den som mördar som är orsaken till döden, end of it. Den klarar inte adekvat av att hantera livet.
Citat:
Här lägger du igen skulden på LW, SD blir ett bihang. Om inte LW så hade hon levt osv osv

Det handlar inte om att lägga skulden för mordet på någon annan än GM. Det handlar om att önska att LW hade gjort andra val. SD kunde hon inte ändra på. Den enda hon kunde ändra på var sig själv.
Citat:
nu när du avslöjas som lögnare

Hen har inte avslöjats som lögnare. Det spelar ingen roll hur många gånger du upprepar det. Hen är någon som kan ta till sig fakta och ändra uppfattning utifrån det.
__________________
Senast redigerad av smokeonthewater 2021-03-30 kl. 08:37.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in