Citat:
Ursprungligen postat av
ua571c
Borde inte MÄ finnas på någon eskort-sida...???
Kan fan inget om sån't, men kompetensen borde väl kunna finnas här på Flashback...?
Nog många som har letat nu, men det är svårt skulle jag tro att hitta EA där. De använder ju sällan sitt riktiga namn, utan har ett alias. Och i så fall gärna en mobil som står på någon annan, eller är helt oregistrerad.
Det vore i vart fall ett genombrott ifall EA råkar finnas på en eskortsida.
Men kan också tänka mig att hon använt en annan bild i sin profil, först när kunden kontaktar henne så skickar hon privata bilder till kunden.
Än så länge verkar det inte vara någon här som hittat henne på någon eskortsida.
Eftersom det blev en flopp att klå GL på pengar så kan man tänka sig att EA har ebb i kassan just nu.
Feministerna har ju antytt att de ska starta en insamling, och i så fall undrar man vem som står på det Swish-kontot ?
Ifall det nu är aktuellt med en Swish-insamling ?
Citat:
Ursprungligen postat av
Vintergrisen
Jag börjar bli lite lätt mjuk i hjärnan av den här soppan vid det här laget, men kan någon kanske i korthet förklara GL:s tanke med att anmäla EA för våldtäkt? Att det skulle vara en "symbolisk handling" säger inte mycket, så menar GL att han inte gav samtycke till att ha sex med EA, eller hur har han tänkt?
Att han anmäler henne för "falsk tillvitelse" eller liknande kan jag förstå, men våldtäkt?
Falsk tillvitelse innebär inte häktning, medans däremot en anklagelse om våldtäkt hade kunnat innebära att åklagaren kunnat plocka in och hålla EA häktad i åtminstone 14 dagar.
Det skulle ju också innebära att EA "mjuknat" och troligen villigt medverkat i förhören hos Polisen.
Och att de kunnat reda ut om det fanns fler sådana här utpressningsförsök.
Som det nu är så lär dessa inte komma fram, om EA inte pressas i förhör, eller erkänner rakt upp och ner (*)
Eller att fler (äldre) män träder fram ?
Det kan alltså finnas många fler sådana här utpressningsförsök. EA verkar ha skaffat sig rutin på detta. Polisen lär dock få svårt att nysta upp sådana här härvor, för i så fall måste de komma åt gammal SMS-trafik mm. Om det nu är ett tag sedan som de inträffat.
Man får nästan intryck att EA varit en feministisk "maffiatorped", som vill hugga hål i rättstatens principer, att EA är uppbackad underifrån av fler feminister med en helt egen agenda.
Man kan ju undra varför de annars skulle ge sig på Göran Lambertz, ett riktigt högvilt inom svensk juridik.
Feministerna bet sig själva i arslet med en sådan tavla.
Dvs det är inte bara pengar det kan ha handlat om.
Om EA bara var ute efter pengar så fanns det lättare måltavlor så att säga.
Advokatsamfundets fd ordförande Anne Ramberg har tidigare inte precis gjort en hemlighet av att vara en politisk aktivist av sällan skådat slag i Advokatsamfundets historia. Inte minst genom att lägga sig i flyktingpolitiken. Trots att hon vet att hon inte kan stifta lagar själv.
Så det ligger nära till hands att hon har något otalt med Göran Lambertz sedan gammalt.
Likaså så ryktas det att Anne Ramberg kan ha haft ett finger med i spelet kring Julian Assanges "påstådda våldtäkter".
I själva verket har Anne Rambergs aktivism kostat svenska skattebetalare enorma summor med att kräva att asylärenden valsas om och om igen med överklaganden i all oändlighet.
Pengar som runnit rakt ner i flyktingadvokaternas fickor.
"Flyktingarna" har dock inte fått det ett dugg bättre, precis...
Någon intresserad borde översätta Anne Rambergs bisarra flykting-fighter och -aktivism på tex Twitter till engelska och publicera dem så att alla engelsktalande kan se vilken komplett idiot till advokat som suttit som högsta hönset i Sveriges Advokatsamfund, typ
EA förstår nog ingenting om svenskt rättsväsende att det brukar inte fungera att utpressa en enskild jurist för att få sin vilja fram, tex att förtalsmålet skulle läggas ner.
Det är ju sällan som höga jurister råkar illa ut, men det har förekommit, tex "bombmannen" Lars Tingströms hot och sprängning av åklagare Sigurd Denckers villa i Nacka år 1982
(*) EA kan ju erkänna rakt av, och hänvisa till sin trassliga uppväxt mm. Det blir troligen villkorlig dom då med skyddstillsyn. EA ser ju ut att varit ostraffad sedan tidigare.