2021-03-25, 17:36
  #10225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Så förklara dig då. Vad är det jag inte fattar?

Allt finns förklarat i tråden
Citera
2021-03-25, 17:36
  #10226
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nanana23
Fast nu skriver tidningarna att tjejen heter Sara? Är denna ea alltså fel person?

Ja så går det när man bara läser rubriken
Citera
2021-03-25, 17:36
  #10227
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nanana23
Fast nu skriver tidningarna att tjejen heter Sara? Är denna ea alltså fel person?
Det är sant att https://www.aftonbladet.se/a/x39l6j kallar henne "Sara", men på slutet skriver de också "Fotnot: Sara heter egentligen någonting annat."
Citera
2021-03-25, 17:37
  #10228
Avslutad
Citat:
Sara är kvinnan som Lambertz misstänktes ha våldtagit – hamnade i en mardröm
Lever gömd: ”Jag hade en känsla av att mitt liv skulle förstöras och det har det gjorts”
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/x39l6j/sara-ar-kvinnan-som-lambertz-misstanktes-ha-valdtagit--hamnade-i-en-m

Vem är Sara? Så heter hon väl inte. Var finns trovärdigheten?
Citera
2021-03-25, 17:38
  #10229
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av amatoll
Kanske i din flashback- och Stoppa Pressarna-värld ja
Nej. Alla som sysslar med ljud- och filmredigering använder sig av uttrycket "klipp". Funktionerna i de programvaror som används benämns också som "klipp".

Det finns en hel värld av normalt fungerande människor som använder vedertagna uttryck för saker & ting. Det underlättar kommunikationen människor emellan.

Sen finns det annan, parallell, värld där du befinner dig. Som enbart är befolkad av idioter & psykfall. Som försöker vrida & vända på varenda ord för att desperat försöka vara relevant. Det går inte så bra för din idiotvärld just nu.
Citera
2021-03-25, 17:38
  #10230
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Våldtäktsoffer ska inte behöva få sin bakgrund exponerad i media

Men...

Hade GL friats om inte sanningen om EAs förflutna kommit fram?

Frågan är närmast retorisk. Det är stor risk att GL blivit åtal och dömd om det inte kommit fram att EA på oklara grunder anmält män för våldtäkt två gånger tidigare. Flera andra fakta om EA har kommit fram som gör att hon framstår som mindre trovärdig. Definitivt mindre trovärdig än GL. Det gäller dels hennes diagnoser och att hon varit tvångsomhändertagen för psykiatrisk vård. Det gäller också förre maken LS beskrivning av EA. Det gäller också historien om lägenheten som hon fått låna men vägrade att lämna tillbaka. Om när hon gömde sig under sängen med en förskärare när lägenhetsinnehavaren kom dit med en annan kvinna. Om att hon inte betalade sin hyra. Om att hon är åtalad för förtal för att offentligt ha anklagat P*tric And*rsson (*=a,e) för våldtäkt på Facebook. Bara för att ta några exempel.

I så fall blir följdfrågan. Borde inte målsägarens trovärdighet få utvärderas i rätten? Om det sker bakom lyckta dörrar?

GL kan skratta sig lycklig över att hans fall fick så mycket uppmärksamhet så att EA uppmärksammades och "rannsakades".

En annan följdfråga blir. Hur många som inte är lika lyckligt lottade som GL har dömts för våldtäkt på felaktiga grunder?



Fast egentligen tycker jag att det bör/ska ligga som skyldighet för åklagarsidan/polisen, att kolla upp så att anmälarna har rent mjöl i påsen, s.a.s. Speciellt om någon MGM riskerar minst 2 års fängelse....

Jag trodde faktiskt att det gjorde det?
Citera
2021-03-25, 17:40
  #10231
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av amatoll
Allt finns förklarat i tråden

Okej, men om vi nu håller oss till ljudfilen och att EA klippte i den, vad är det jag inte förstår av de delarna? Du går med på att hon klippte i ljudfilen och du går med på att det som citeras i rättegångshandlingen är korrekt?
Citera
2021-03-25, 17:41
  #10232
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av amatoll
Sen att hon skulle ha MANIPULERAT ljudfilen är ju ytterligare en överdrift
Nej, det är ingen överdrift. Hon har klippt ihop brottstycken så att det skall kunna fälla en oskyldig man. När hela ljudinspelningen i oklippt skick visar att han är fullständigt oskyldig & att psykfallet & väninnan aktivt planerat det hela som en fälla.
Citera
2021-03-25, 17:41
  #10233
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FITYMI
Så kvinnor som haft det trassligt ska nekas alla möjligheter att ha sex?
Eller vad menar du?
Män bör givetvis varnas för dessa psykfall.
Citera
2021-03-25, 17:42
  #10234
Medlem
swimmingpools avatar
Lambertz anmäler henne för våldtäkt! Vad i hela fridens namn?!
Vad fan menar karln. Är han spritt språngande galen?
https://www.tv4.se/artikel/53pyhzQqLYH6hslivO7Lkx/just-nu-lambertz-har-motanmaelt-kvinnan-foer-valdtaekt-som-en-symbolhandling
Citera
2021-03-25, 17:42
  #10235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av naturtvål
GL är ingen person som jag ser upp till på något sätt.

Men det är inte honom jag sätter focuset på i detta fall, utom på denna Kninkokerska som nu för tredje gången framgångsrikt lyckats få en dum kåtbock häktad för att kunna berika sig ekonomiskt.

Det sägs att skall man döma någon så skall man se på vad som finns i dennes fotspår.

Detta är ett axplock på vad som går i hennes fotspår:

2 suspekta missfall
kokainmissbruk
stuntar i att göra rätt för sig ekonomiskt
manipulerade bevis
åla under andras säng med stor kniv
escortverksamhet
en riktigt vidrig och smutsig skiljsmässa
stort vapenfixering
hotfulla slogans . Hurt me once, kill you twice! i förd ett automatgäver.
3 fall av anmälda av våldtäkter, vilka är i närmast identiska i sitt upplägg.
tjäna brödfödan på exponera sin kropp för kåta gubbar
eventuellt lagt upp porrfilm
slagit sin äkta man
osv.

Hur i hela världen är Sverige funtat som kan häkta andra människor på vad denna vandrande katastrof säger? Hur kan man försvara henne efter ha kunskap om allt detta?
ja hade dessa uppgifter om kvinnan kände jag till redan- och även G.L visste om våldtäktsrättegången
han var rådgivare till henne. enl uppgift.
De båda hade haft en affärsmässig kontakt, innan han bjöd in henne till privat julfirande
de söp och han hade inget omdöme.
Jag menar hon kan va hur trevlig som helst men han visse om turbulensen kring tidigare våldtäktsanmälan -och ändå agerade han julbock..
Citera
2021-03-25, 17:44
  #10236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Nej. Alla som sysslar med ljud- och filmredigering använder sig av uttrycket "klipp". Funktionerna i de programvaror som används benämns också som "klipp".

Det finns en hel värld av normalt fungerande människor som använder vedertagna uttryck för saker & ting. Det underlättar kommunikationen människor emellan.

Sen finns det annan, parallell, värld där du befinner dig. Som enbart är befolkad av idioter & psykfall. Som försöker vrida & vända på varenda ord för att desperat försöka vara relevant. Det går inte så bra för din idiotvärld just nu.

nu var det KLISTRAT jag reagerade på. Men du fattar inte det?
Att hon har "klippt och klistrat" i ljudfilen sägs för att förstora upp det hela och få det att framstå som mer bedrägligt än det var.
Men du förstår helt enkel inte
Vi som började komma överens, och så fallerar du totalt igen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in