Citat:
Ursprungligen postat av
Hegamon
Vill någon sammanfatta? Priset på 60 000 kr blev max och sedan sjönk det? Vi väntar på att priset ska sjunka till 15 000-20 000 och så börjar allt om?
Nä, det skulle nog krävas någon rätt extrem otippad händelse för att se $15-20k närmaste tiden. Alternativt att hela ekonomin kraschar totalt.
Däremot har marknaden varit horribelt svag i flera veckor, så smällen var rätt given och den är
förmodligen inte över. Det är en bra sak. Vi har precis börjat se lite mer kraft bakom rörelserna, och det behövs. Om vi
inte ser kraftiga selloffs under hög volym kan ni glömma att vi går till himlen igen den här vändan. Det går liksom inte att fisa sig till market caps som ökar $1.5t -> $3t.
Ethereum skulle kunna gå under tidigare $1400 dock. Jag vet inte om någon såg det, men jag jag skrev en del för några månader sedan om "fejk-ATH" när Ethereum passerade $400. Det är för att ökningen var så sinnesjuk för ETH 2017 att det till slut genererade en fullständig luftbubbla. För högt för tidigt. Sista svängen $400 -> $1400 blev riktigt märklig. När man tittar på grafer är det bara en anomali, d.v.s. det är lättare att förstå utvecklingen för $ETH genom att skala bort den. Därför kan det också vara rimligt att se $400 som tidigare ATH om man vill försöka lista ut svängningarna, och i sådant fall är $1400 mer än 3x över.
Och det hjälper ju inte att Hoskinson just nu nukear hela marknaden för digitalisering, genom att förvirrat ta sak efter sak och lura på en förvirrad pöbel att "CARDANO GÖR X BÄTTRE!!1", men en plattform som inte bara inte gör det bättre, utan dessutom inte gör det alls.
Sistnämnda bör dock påverka BTC absolut minst, eftersom Bitcoin i princip inte används för sådana saker ändå.