Citat:
Ursprungligen postat av
Garre74
Ja tänk om han vetat att den allmänna uppfattningen om dessa värderingar är att det blir ofta en viss bias, tex om det är skilsmässa/bodelning säger de att man alltid ska göra en egen värdering - inte ta fruns värdering som en sanning, göra en egen och ta ett snitt.
Och att det är brukligt med bud på eller strax över värderingen om man köper utan visning, eller innan allmän budgivning.
Esbjörn verkar faktiskt sålt ut sig väldigt billigt.
Men.. visst han verkar vara så insatt i hur man säljer...
Så nu är det grundligt värderat? Ibland här i tråden passar det att säga hur högt pris det, är Ebba skulle börja buda på 3.6 och att 3.9 är så mycket pengar för ett "ruckel".
Värderingen då var 4.2 milj (tömd och sanerad fastighet)
Efter den grundliga undersökning som krävs att köpare gör i JB.
Köpeskillingen bestämdes till 4.2 milj med ett avdrag på -300.000:-, för att köpare övertar säljaransvaret att tömma och sanera fastigheten.
Just den summan -300.000:- är en bruklig summa för en icke tomställd fastighet dvs. enligt det strikta säljaransvaret att tömma och sanera fastighet till inflyttningsklar innan försäljning.
Värdering nr 2 beställdes med en värdetidpunkt som skulle vara ett halvår senare och även andra jämförbara försålda fastigheter fick i beräkningen sin köpeskilling uppskriva till nytt ett värdedatum.
Värderingen nu blev 4.6 milj (omräknat till försäljningsdag blir värderingen ca 4.3 milj) men utan den grundliga undersökning som krävs i JB för att vara giltig värdering i domstol.
(Även den värderingen förutsatte värdet vid tömd och sanerad fastighet)
Omvärdering och beräkning ska alltid göras räknat på samma tidpunkt som ursprunglig värdering för att ha någon bäring i rättegång, då endast den tidpunktens värde gäller.
Hävdas det att någon vid en viss tidpunkt betalat ett för lågt pris och värdering vid denna tidpunkt varit fel, ska värdet vid den tidpunkten försäljning skett bevisas vara felaktig ingen annan tidpunkt.
Det enda som bevisats är att köpeskillingen stämmer med värdet och inget underpris föreligger.