2021-03-13, 00:46
  #24421
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Esb säger i tv 4 att hon gjorde det, ljuger han då?
Fast han kan ju uppenbarligen inte sett dem, eftersom den skrevs ut första gången i november. När Ebba ringde Notar och bad dom. Så, ja han litade väl på Ebbas ord.
2021-03-13, 00:46
  #24422
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Att hon gjorde vad?
Var snabb med värderingen
2021-03-13, 00:47
  #24423
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Var snabb med värderingen
Hur visade hon den för honom?
2021-03-13, 00:48
  #24424
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Godisglad
Som Kommades från uppsala och Livets ord är det väl inte så otroligt att hon verkar för att ta en äldre man sitt hus och hem på ålderns höst. och i berått mod!

Jag gissar att nån hög kristen högerman kommer bosätta sig där i den gamla mannens sista levnadsställe.
Jamen visst är det inte ett så ovanligt tillvägagångssätt inom sekter? Att vilja köpa upp hus nära kyrkan eller medlemmar och att man ibland kan ta till ganska otrevliga metoder för att få som man vill.
2021-03-13, 00:49
  #24425
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Fast han kan ju uppenbarligen inte sett dem, eftersom den skrevs ut första gången i november. När Ebba ringde Notar och bad dom. Så, ja han litade väl på Ebbas ord.
Exakt, och hennes ord har ju bevisligen vid ett antal gånger visats sej var av ringa värde, dvs rena lögner.
2021-03-13, 00:50
  #24426
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Hur visade hon den för honom?

Det framgick inte men han visste att hon hade gjort det innan dom skrev så du behöver inte sprida lögnen mer att den inte var gjord innan, men uppenbart då priset sattes av honom till 3.9 och dom båda var överens
2021-03-13, 00:53
  #24427
Medlem
trngws avatar
Har värderingen egentligen något värde, och i så fall vilket?

Ebba-hatarna har inga sakliga argument kvar. Esbjörn har sänkt dom med sina ärliga uttalanden framförallt i TV4's intervjuer.

Så de, Ebba-hatarna, hänger sig åt rena lögner och att kasta dem vilt omkring sig.

Nu har lögnerna nått en nivå där det påstås att den värdering som Notar gjort inte finns. Man får förmoda att Aftonbladet är i maskopi med Ebba om att ljuga för sina läsare om dess existens och deras samtal med Notar. För Ebba-hatarna vägrar svara på frågor kring deras lögner.

Men självklart är det inte Aftonbladet som ljuger på den punkten. Det är Ebba-hatarna.

Men frågan är - vad spelar det för roll? Vilken betydelse har den värdering som Notar gjorde inför affären?

Ja, för affärens uppgörande spelar den naturligtvis en central roll. Det var på den värderingen som Esbjörn fastslog sitt pris för fastigheten, 4.2 miljoner kronor. Sedan drog han av 300 ksek för att slippa städa, röja och sanera tomten från skrotbilar med mera.

Men - vad spelar Notars värdering för roll idag, under tvisten? Och vad spelar det för roll om det idag visar sig att den aldrig funnits?

Vi börjar med den första frågan, som leder fram till den andra.

Esbjörn och Ebba har ingått ett köpeavtal. Priset bestämdes av säljaren till 4.2 miljoner minus 300 ksek för att slippa städning, röjning och sanering.

Sedan hävdar Binninge, inte Esbjörn, att Ebba har betalat för lite för huset, att det är värt mer än köpeskillingen på 4,2 miljoner. För att bevisa detta har Binninge på uppdrag av Esbjörn låtit göra en värdering. Den gjordes i slutet av januari, och kom fram till ett värde på tomten på 4.5 miljoner. I januari, efter att tomten börjat städas och röjas, drygt ett halvår efter att avtalet ingicks.

Justerar man januari-värderingen på 4.5 miljoner för de marknadsförändringar som skett under tiden från när avtalet ingicks, samt för de arbeten som utförts på tomten, så landar man på samma pris som Ebba och Esbjörn avtalade om, 4.2 miljoner.

Esbjörns och Binninges värdering visar alltså att det inte föreligger något fel med priset, och definitivt inte något "uppenbart missförhållande", som i dagligt tal brukar benämnas "struntsumma".

Det innebär rent praktiskt att den värdering som gjordes före köpet inte har någon betydelse. För den värdering som Esbjörn och Binninge själva låtit göra, visar helt på egen hand att priset är rätt. Ebba behöver inte visa upp Notars värdering. Förmodligen kommer hon tids nog att skicka in den till domstolen, bara för sakens skull. Men behövs, det gör den inte. Det har Esbjörn och Binninge sett till. Skickar Ebba in Notars värdering, blir det bara en andra värdering som säger samma sak.

Så då blir frågan - spelar det då någon roll om Notars värdering ens fanns från början? Nej, det gör inte det. Det är det som är det vackra i kråksången. Det spelar ingen som helst roll HUR Esbjörn och Ebba kom fram till priset. De kan ha kastat tärning om saken och landat på 4.2 miljoner. Priset är korrekt, helt oavsett hur de, eller rättare sagt Esbjörn, kom fram till det. Det har Esbjörn och Binninge själva bevisat med den värdering de själva har beställt.

Ebba-hatarna kan ljuga sig Pinocchio-nästa och blåa angående Notars värdering om de vill. De sparkar in dörrar som inte ens finns. De jagar väderkvarnar.

Esbjörn och Binninge har alldeles på egen hand beställt och publicerat det enda bevis Ebba behövde. En värdering som visar att priset var rätt.

Tack, Binninge, sa Ebba.

Slutligen finns det gott om bevis på Notars värdering. Inte minst vittnesuppgifter från Esbjörn, Ebba och Notas egen mäklare, samt Aftonbladet. För lögnerna som framförs i tråden finns dock inga bevis.

Nota Bene: Den värdering som Densia gjort, som Binninge och Esbjörn lutar sig emot. I den värderingen har värderingsmannen själv skrivit följande inte helt oviktiga kommentarer

* vi har fått uppdraget att bedöma marknadsvärdet av objektet i befintligt skick vid värdetidpunkten februari 2021 (Densia har själva fetstilat motsvarande text i sin värdering.)

* Utlåtandet är avsett att utgöra underlag i samband med tvist.

* Utlåtandet kan inte läggas till grund för talan enligt Jordabalken. För sådant krävs en mer ingående besiktning och omfattande undersökning och kontroller.

I grund och botten är det alltså så, att den värdering som Esbjörn och Binninge har lämnat in till domstolen, är helt värdelös, fullständigt värdelös, rent juridiskt. Eftersom den värderingen inte bygger på någon ingående besiktning och omfattande undersökningar och kontroller saknas. Den är bristfällig på samma vis som Barrys psykolograpport om Esbjörn är bristfällig.

I grund och botten kan man säga att värderingsmannens uttalande i den trejde punkten ovan, innebär att värderingsmannen frånsäger sig allt ansvar för den gjorda värderingen, i det aktuella fallet.

Saken är dock den, att sådana besiktningar, undersökningar och kontroller, som saknas, kan ge vid handen brister som den genomförda bedömningen och värderingen inte kunnat ta hänsyn till. Det innebär, att om bedömningen och värderingen varit korrekt och fullständigt utförd, så kan priset bara bli detsamma eller lägre, än den redan gjorda bedömningen.

Summan av det hela blir att den värdering som Esbjörn och Binninge gjort, visar att fastigheten inte kan vara mer värd än avtalad köpeskilling. Den kan däremot vara mindre värd.

Go figure ...
__________________
Senast redigerad av trngw 2021-03-13 kl. 00:57.
2021-03-13, 00:53
  #24428
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Det framgick inte men han visste att hon hade gjort det innan dom skrev så du behöver inte sprida lögnen mer att den inte var gjord innan

Det finns inte ett enda bevis på att värderingen gjordes då, jag tror att den kom till vid det datum när den skrevs ut från Notar eller dagen innan. (Men det får vi ju facit på till hösten, om det nu blir någon rättegång.)
__________________
Senast redigerad av LawNumberSix 2021-03-13 kl. 00:55.
2021-03-13, 00:54
  #24429
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Fast han kan ju uppenbarligen inte sett dem, eftersom den skrevs ut första gången i november. När Ebba ringde Notar och bad dom. Så, ja han litade väl på Ebbas ord.
eller så har han det han vet ju att den var värd mer än det hon bjöd då han ville ha 3.9
när dom var överens så gav han ut sitt kontonr på Swedbank i skinnskatteberg
2021-03-13, 00:55
  #24430
Medlem
braatthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Det finns inte ett enda bevis på att värderingen gjordes då, jag tror att den kom till vid det datum när den skrevs från Notar eller dagen innan. (Men det får vi ju facit på till hösten, om det nu blir någon rättegång.)

Den enda beviset är ju Esb ord och det borde väl räcka då det är han som har sålt huset
2021-03-13, 00:55
  #24431
Medlem
MarryBlunts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LawNumberSix
Exakt, och hennes ord har ju bevisligen vid ett antal gånger visats sej var av ringa värde, dvs rena lögner.
ja för många faktiskt. Jag fattar inte vad dom gafflar om, vi säger ju inte att Ebba gjort fel. Vi säger bara att vi ser än jävla massa frågetecken. Och att Ebba faktiskt borde vara skyldig att redogöra för hur hon tänker om alla dessa. Det är ju hon som kommer att förlora trovärdighet på att de ligger där och guppar efter henne resten av livet.
Det bär mig emot att säga, men egentligen så är det ju vi som står på Ebbas sida och inte den svans av dyrkande ja-sägare. I längden så skäller dom henne bara.
2021-03-13, 00:57
  #24432
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Ja mycket tyder ju på det. Hon har ju själv sagt att hon gjort två värderingar + Anticimex som underlag. Onekligen ser det konstigt ut när man inte kan presentera någon av dom.
Det är även ( trots att jag är så korkad) att inte vilja titta på värderingen som är gjord på huset man ska köpa. Att Esbjörn inte frågade efter den tycker jag tyder på att den inte finns. Och /Eller att Esbjörn faktiskt har väldig koll på hur en fastighets affär går till. Egentligen ska ju säljaren göra en värdering. Värderingen är ju oxå viktig för att köparen inte ska komma och påstå en massa grejer i efterhand. Eller är det via em besiktning? Gjordes det någon sådan?
Sen är man ju ruskigt nyfiken på hur de kom fram till att 300 tusen var en lämplig summa för bortfraktning av de två bilarna och oljefatet.
Ehh va!! Två bilar å ett oljefat? har du sett bilder på tomten? Krävs jhu för fan att hela Sveriges container bestånd ställs på platsen för att plats med all skit, vidare är väl hela marken kontaminerad av allt skit som ståt på tomten samt haft avloppet ut i en stenkista. Tycker en 300ing är i underkant för att reda ut den där skiten. Sedan detta med den tjusiga sjötomten, sjön ser mest ut som ett träsk kan jag tycka, i alla fall vid huset.....

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in