Varför valde inte Richard Jomshof att fördjupa och förtydliga vad han menar? Han var inbjuden till Sveriges Radio, P1 Morgon, idag men hade tackat nej. Detta hade varit ett gyllene tillfälle att börja diskutera fakta och inte bara skrapa på ytan. Det var ju öppet mål. Finns det risk för en fatwa mot personer som är för frispråkiga och kritiska mot islam? Kan det vara därför Jomshof avstod?
- Han kunde lyft fram forskningsrapporterna som visar att en majoritet av muslimer i Väst vill ha sharialagar hellre än respektive lands lagar.
- Diskuterat problematiken med att islam är både religiös och politisk och att det inte synkar med västerländska värderingar och demokrati.
o.s.v.
Imamen [uppfattar ej namnet] i Göteborg som intervjuas vill inte ha ett samhälle där hans barn får uppleva att man får uttrycka sig hursomhelst om islam. Ok, då vet vi det, ingen yttrandefrihet alltså.
Mustafa Panshiri [föreläsare/författare] är återhållsam. Jag är övertygad om att han ser problematiken men förhåller sig neutral av rädsla att förlora sin försörjning eller få en fatwa på sitt huvud.
Inslaget börjar c.a 2:40:35.
https://sverigesradio.se/tabla.aspx?programid=132
Innan en omfattande seriös och kritisk debatt av islam kan lyftas i hela sin vidd kommer problemen bara att eskalera. Man behöver sätta sig ner och på allvar diskutera denna religion/politik, vuxet och analyserande. De som är rädda för repressalier kan få sina röster förvrängda för att våga vittna/analysera/samtala anonymt. Det hela skulle sändas i SVT på bästa sändningstid. Inte en stressig halvtimme där talare avbryts av programledare som inte tål höra vad som sägs, utan flera timmars sändning. Bjud exempelvis in Mona Walter.
Det duger inte att skrika rasist [vilket är så fruktansvärt omoget]. Vuxna talar om sakfrågor, mobbare skriker, men vi kan inte fortsätta med den här låga nivån i Sveriges debattklimat. Kristersson talar om de vuxna i rummet, jamen visa att du är vuxen då! Tomma ord är ingenting värda, då är det bättre att hålla käften.
Det är
konkreta handlingar [debatter och analyser] som behövs för att fullt ut våga lyfta på locket till Pandoras ask. I dagsläget skymtar endast innehållet när modiga personer som Jomshof och Lugi Ahmed vågar säga sanningen.