2021-03-10, 07:50
  #23305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Det är pensionatsdamens väninna som rekryterat.
Hon har varit med i Binninges "Rättvise Organisationen" sedan starten, har även suttit i styrelsen.
Även hon som sitter på en generalfullmakt, som Esbjörn dumt nog skrivit på.
https://www.docdroid.net/6wziHsW/vastmanlands-tr-a-7012-20-aktbil-4-generalfullmakt-kopia-pdf
Hon sökte även att vara god man åt Esbjörn, men det avslogs.


Alltså så har den som hållit Esb med kost & logi och sen sett att Esb sålt huset då fixat fram ombud och fullmakt.

Det är så fult så det är inte sant.

Esb ska ha ombud som är på hans sida och neutral till allt det andra.

Om Esb hade varit min släkting så hade jag sett till att Esb fick sitta i lugn och ro med neutralt ombud och prata igenom vad som sker och vad hans vilja är,,inna alla hans pengar tagit slut till omkostnader och ett jävligt tråkigt slut på ålderdomens höst.
2021-03-10, 07:57
  #23306
Medlem
JBernards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Värderingen där och då sa 4,2, men varför lät inte Ebba göra två separata? Då hade hon haft mer kött på benen. Två oberoende värderingar tynger förstås högre än bara en.

Fast vänta nu, hon gjorde ju två. Åtminstone påstod hon, och alla hennes fans, det i flera månader. Vad konstigt att det blev så tyst om den andra plötsligt.

Det är knappast köparen som har huvudansvaret för att antal värderingar och hur korrekta dessa är.
2021-03-10, 08:03
  #23307
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Konstigt med den kaffeälskande polisen i Småland. Fick kollegorna igenom en husransakakan på en misstänkt stöld på under 50 lappen. Den åklagaren skulle man vilja tala med.

Det handlar givetvis inte om bara ett enda kaffepaket, snälla ... Finns f.ö. en tråd om det.

Citat:
Ursprungligen postat av MrsChow
Håller med.

Jag avskyr Ebba och allt hon står för, men i detta fall kan jag inte annat än hålla med om att hon blivit ett offer för en ensidig, hänsynslös mediarapportering. Som kvinna högt uppsatt inom politik granskas du hårdare av media än manliga högt uppsatta politiker.
Tidningar som Aftonbladet och expressen vet att det är pensionärer som köper deras papperstidningar, oförmögna som de är att använda teknologi. Vad står på var och varannan första sida; jo om ”pensionärer som blir lurade.” Rubriker som de säljer bra hos deras målgrupp. Jag hade gärna sett Ebba åka ut med huvudet före, men då ska det ske på ett rättvist sätt, inte pga en orättvis häxjakt.

Jaså är pensionärer oförmögna att använda teknologi? Vilket löjligt generaliserande och nedvärderande påstående. Hur många äldre använder inte Facebook eller internetbank, t.ex?

Ändå förstår du inte varför folk reagerar när Ebba tar kontakt med en främmande 81-årig man och tjatar på honom (hans egna ord). Han uttryckte det i stil med att tjata hål i huvudet eller liknande. Varför skulle just Esbjörn vara undantaget från regeln om alla oförmögna gamlingar? Finns det något som tyder på att han är osedvanligt klar?
2021-03-10, 08:04
  #23308
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JBernard
Det är knappast köparen som har huvudansvaret för att antal värderingar och hur korrekta dessa är.
ne det ska en 81 åring ha som ansvar, som dessutom är ensam i det hela utan någon som finns till hans stöttning, dokumenterad med kognitiva störningar sedan 2010? Hade hans släktingar haft kännedom om detta hade de kunnat hjälpt honom med att få fastigheten värderad, eller så hade fastigheten inte alls varit till salu, de hade iaf hjälpt honom att se över hans intressen. Men nu ville Ebba inte att någon skulle få reda på vad hon hade i görningen. Så därför var det ingen som visste något. Otroligt fult gjort.
2021-03-10, 08:04
  #23309
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Värderingen där och då sa 4,2, men varför lät inte Ebba göra två separata? Då hade hon haft mer kött på benen. Två oberoende värderingar tynger förstås högre än bara en.

Fast vänta nu, hon gjorde ju två. Åtminstone påstod hon, och alla hennes fans, det i flera månader. Vad konstigt att det blev så tyst om den andra plötsligt.
Den andra var en lögn, att just lögner är Ebbas bästa "skill" vet väl hela Sverige numera.
2021-03-10, 08:14
  #23310
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stina-Lina
Och hon hade folk med men inte han?

Du får väl kontakta Esb och ge honom en reprimand för att han inte tog med sig någon.

Köpekontrakt behöver inte vara bevittnade (Jordabalken 4:1). Däremot ska säljarens namnteckning vara bevittnad på köpebrevet. Eftersom köpebrevet i detta fall skulle undertecknas på banken så fanns det där hur många som helst som skulle ha kunnat bevittna Esbs namnteckning.

Hur många gånger har nu detta upprepats i tråden?
2021-03-10, 08:16
  #23311
Medlem
Som vanligt har Ebbaisterna inte läst hela texten i Aftonbladet (kanske bara rubriken) o med sina skygglappar gjort en snabbtolkning.

Sist i texten:
"Hon hävdar sin rätt trots att partiet är på väg att braka in i avgrunden. Strongt, Ebba!"

Med sådana vänner behöver man (läs Ebba) inga fiender!
2021-03-10, 08:23
  #23312
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Om Ebba fick en dollar för varje gång som Binninge gör något som försvarar hennes uttalande om honom så hade hon snart varit dollarmiljardär

Visst, det går nog fort att göra en miljard (!) uttalanden

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Det är viktigt att notera att det bud som Ebba fick täckte de "juridiska kostnaderna" samt en "extra summa", men att denna "extra summa" inte alls nödvändigtvis täcker alla de andra kostnader utöver de "juridiska" som Ebba haft. Det börjar bli en rätt lång lista,

den innefattar t.ex.

1. Kostnad för värderingarna
2. Anticimex grundliga besiktning
3. Kostnad för skrivuppdraget
4. Röjningen på tomten som Esbjörn gett lov till
5. Ev. stilleståndskostnad för entreprenörer som inte kunde börja jobba på tillträdesdagen
6. Ebbas omkostnader för ev. magasinering, extra flyttar till andrahandsboenden osv.

Kostad för ”värderingarna” ...

Som märkligt nog kokar ner till en enda värderingsman. I singular.

Men du har ju lite svårt att räkna. Ebbas bekanta måste vara minst två. Ofta har de f.ö. benämnts som ”gemensamma bekanta” här i tråden men det har kanske försvunnit. En del trådsanningar gör ju det.

Ska vi tro på Ebbas egna uppgifter så är vi automatiskt uppe i minst nio ”så här långt” (om vi förutsätter att dina övriga uppgifter stämmer. SÅ lätt var det för mig att räkna ihop.

I övrigt spårar du bara ut med dina Mållgan.

Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Så vilka vittnen kan tänkas kallas av respektive sida.

Ebbas är lätt att räkna ihop, så vi börjar där, 7 st ska det vara "så här långt".

1. Ebbas bekanta som kontaktade Esbjörn
2. Ebbas väninna som var med vid avtalsskrivningen
3. Anticimex besiktningsman
4. Notars värderingsman
5. Sjönäras skrivare
6. Professorn i geriatrik
7. Läkaren i neuropsykologi
Och sedan finns ett åttonde mycket tänkbart vittne som de av oss som har lite hjärnkapacitet vet vilket det är

Att Esbjörn skulle få ihop 10 vittnen som inte bara upprepar varandra är ju bara trams, men låt oss försöka och se vad de kan bidra med.

1. Pensionärsdoktoranden i psykologi
2. Densias värderingsman (som anser att hans värdering inte kan användas i rätten ...)
Ja, där tog det stopp. Sedan har Esbjörn inga fler vittnen som varit inblandad i affären. Så resten får bli "karaktärsvittnen" som mest bara ska lura i rätten att Esbjörn är en virrpitt.
3. Matz - som minsann kan tala om att det är hans hus
4. Maggan - som gärna idiotförklarar Esbjörn så gott det går
5. Monika - som gärna berättar att hon betalar räkningarna till sin affärskompanjon Binninge med Esbjörns pengar
6. Ulf - som nog inte vet riktigt vad han ska berätta, men så klart ställer upp för Esbjörn när det behövs vittnen.
7. Mållgan Jr - som kan berätta att huset minsann är värt minst 6 miljoner, bara ingen får veta vem han är
8. Mållgan Sr - som kan berätta att huset minsann är värt minst 8 miljoner, bara ingen får veta vem han är
9. LawNumber6 - som gärna berättar om Margaux utekvällar och vad Ebbas ex gör när ingen annan tittar.
10. Freducation - som gärna förklarar att Ebba är antikrist.

Domstolen kommer att ångra att de inte avfärdade brännsvinsadvokaten redan från början, som de borde gjort.
2021-03-10, 08:23
  #23313
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Freducation
Som vanligt har Ebbaisterna inte läst hela texten i Aftonbladet (kanske bara rubriken) o med sina skygglappar gjort en snabbtolkning.

Sist i texten:
"Hon hävdar sin rätt trots att partiet är på väg att braka in i avgrunden. Strongt, Ebba!"

Med sådana vänner behöver man (läs Ebba) inga fiender!
Att KD går sämre i opinionen har inget med EBT att göra utan KD’s taffliga opposition och svajiga politik.
2021-03-10, 08:25
  #23314
Medlem
trngws avatar
Ebba-hatarna har visst inte läst nyheterna överhuvudtaget.

Ebba är utsedd till Årets Kvinna nr 2 av svenska folket. Precis som jag har hävdat hela tiden så kommer denna affär att stärka henne, då den blottar medias smutsiga byk och framhäver en stark och principfast kvinna som inte viker sig för gubbväldet! Det älskar svenska folket och för det stöttar de Ebba och utser henne till Årets Kvinna nr 2.

Strongt Ebba!
2021-03-10, 08:27
  #23315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JBernard
Det är knappast köparen som har huvudansvaret för att antal värderingar och hur korrekta dessa är.
Men ändå är det köparen som varit huvudansvarig för precis allt i den här försäljningen.

Ebba Busch-sekten påstår ju att det är ett helt normalt förfarande i en försäljning, att man under en pandemi söker upp en helt främmande äldre person och driver igenom en försäljning av den äldre personens fastighet, en försäljning om från första kontakt tills kontraktsskrivning pågått en dryg månad.

Snacka om att Ebba Busch kom in som en stormvind i Esbjörns liv!

Esbjörns enda aktiva deltagande var mer eller mindre kontraktsskrivningen och den var minst sagt shady business till ljuset av stearinljus.
2021-03-10, 08:28
  #23316
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrsChow
Jag förstår inte varför han skulle gråta över att ”bli av med huset,” när han själv valt att sälja det ifrån första början.

Han gråter för att han har blivit ansatt från flera håll.
Pensionatstanten som han bor hos till och från och har kost & logi mot att han gör enklare dagsverkverken.
Hon har hållits med honom i tron at hon ska få ärva honom precis som hon gjort med andra äldre män utan barn.
Hon blir skitsne, drar igång med fullmakter och juristen och god man osv
När det inte går at bromsa affären så vill hon att Esb ska få eget boende med hemtjänst och hon berättar för bistandshandläggare om hur illa han fungerar.
Samtdigt så får Esbs brorson veta att det hus han lovats vid Esb bortgång nu ska säljas så det blir pengar in på banken istället men hur säkert är det jämfört med att få huset?

Alla ansätter Esb pluss att kvällstidningarna kommer och vill intervjua omden där dumma Ebba.

Klart som korvspad att han börjar gråta och säger: neeej, jag vill inte sälja,,

"caught between a rock and a hard place"
Gillar inte att slänga mig med utländska liknelser men den här är korrekt och jag vet inte vad man skulle säga på svenska.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in