Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
Om man frågar folk om Jesus budskap så får man antagligen svar som 'fred och kärlek' eller 'han dog för våra synder'. Men Jesus egna ord så som de är formulerade i evangelierna är inte ofta citerade.
Han är från en annan värld, som vi inte känner till, en värld utan stöld, förstörelse, lögner, förtal och trakasserier. Han lät sig födas som människa av en ung kvinna som blivit havande utan att vara gift, för att föra fram budskapet att vår värld styrs av Satan och hans demoner. Och att allt är dömt till undergång men att de som lever på ett sätt som är värdigt ett evigt liv är välkomna i den värld han är från.
Han samlade lärjungar omkring sig och visade Guds makt för att stärka deras tro. Han ville att de skulle vandra omkring i Israel och berätta vad de sett och hört. Berättelserna traderades muntligen och skrevs så småningom ner av personer som hört berättelserna.
Tyvärr så skrev de inte bara vad Jesus ska ha sagt utan la till andra berättelser, som att Maria skulle ha varit medveten om Jesus andliga ursprung, vilket motsägs av att hon försökte övertala honom att sluta sprida sitt budskap. Inte heller hans bröder trodde på honom och i Nasaret fanns de som ville döda honom för han utgav sig för att vara profet.
Är det inte dags att, efter tvåtusen år, sätta sig in i vad Jesus har att säga? Det borde höra till allmänbildningen om inte annat. Budskapet är helt konsekvent och kan utläsas av vad Jesus uttryckligen sägs ha sagt i evangelierna.
Jag ha funderat länge, men kan det vara att Jesus är inte en person? Utan att Jesus är en levnadsstil, tex som harmoni? Där du är jag och jag är du? Jag tro att Jesus är från vår värld, att Jesus ha varit aktuell i miljontals år medans den nya världen är ~2000 år gammal? Därför kan vi alla relatera till Jesus eftersom Jesus är lika inövad som våra sinnen, tex att vara Rädd, ledsen, arg och glad? Kan det vara så att vår nytid ha gjorde Jesus till en han, just för att ändra Jesus sanning? För Jesus är sanningen, och både du och jag vet hur sanningen fungera.
Det kan vara så att dessa som berättade om Jesus ha misstolkats, för så jag se Jesus passar in varenda människa här på jorden, oavsett färg. Jesus är kraften som ge allt liv här på jorden?
Jesus ge till och med möjlighet för muslimer och kristna att kunna börja älska varandra. Om de lättar lite på sin hårdkodade religion. Jesus kan till och med varit en religion, en för mäktig religion som maktsökare manipulerat till dagens religioner.
Dessa små ändringar gör att nutidens generationer som lär sig från egot kan tycka att religion är det som skadar oss och att Jesus inte finns. Eftersom varje människa med logiskt tänkande förstå att bibelns ord och de som snackas mellan varandra är för flummigt. Och ta avstånd utan att ens försöka förstå innebörden med det hela.