Citat:
Ursprungligen postat av
Vossevangen
Ja. Og et flertall av «de nye skribentene» på VM trådene eksponerer jo at de ikke har kunnskap om skidåkning. Men «sterke» meninger om skidåkning har flere av disse ny som vi ikke har sett i skidåkningsfoumet tidligere.
Når VM er over om et par dager, er de borte fra skiåkningsforumet.
Har dere alle indianer i kanoten?
Jag har sett ALLA VM-lopp sedan 70-talet! ALLA!!!!!! Min bror skrev mellantider på kollegieblock under loppen och vi har följt ALLT ända från Rönnlund (Ingolf Mork i backhoppning), Oddvar Braa, Vegard Ulvang, Svenn Åke Lundbäck, Juha Mieto, Thomas Wassberg, P G Mikkelsplass, Daehli.
Så dra igen ditt äckliga smil din fjord-apa! Har du varit nord om Stavanger??
Ta Gunde Svan som exempel, fast han låg åratal före i träningsmängd och näringsintag så var han ALDRIG i närheten av den överlägsenhet Dophaug är idag!!!
I DAG är konkurrensen 1000 ggr hårdare då vetenskapen slagit igenom även i Mongoliet och andra U-länder, så Dophaugs överlägsenhet är miljoner gånger mer ifrågasatt än ALLA tidigare idrottare!!!
Muehlegg var inte lika överlägsen som Dophaug!!!!!
Kräla tillbage under stena din!