Citat:
Ursprungligen postat av
kungenslillapiga
Det kan vara så om man har en funktionsnedsättning, se exempel:
Varför tror du att han körde mot rött och inte reagerade på cyklisten?
Varför tror du att han inte betalat sina räkningar, fast att han kan, så att det blir betydligt dyrare när kfm kommer in i bilden?
Varför tror du att han reagerade när träden kapades om han verkligen insåg att fastigheten var såld? Varför tror du att han gjort minnesundersökningar i 10 års tid om han inte själv känt att något var fel?
Olyckan berodde enligt rätten på en tillfällig ouppmärksamhet, de sade ingenting om en funktionsnedsättning.
Esbjörn har haft fyra adresser och slirat lite med räkningar, det kan lika gärna bero på rymligt samvete eller slarv.
Han reagerar ömsom med att glömma eller på nedsågade träd eller på att Ebba Busch tjatade eller att hon inte är någon dam. Han väljer olika lögner beroende på sammanhanget. Det är alltid bättre att säga sanningen så behöver man inte försöka komma ihåg sina lögner.
Han har nog en släng av inbillningssjuka för det är inget fel på honom enligt undersökningarna, förutom lite normal glömska. Det har många i olika grad. Esbjörns största problem är att jan tenderar att minnas det han vill minnas även om det aldrig hänt.