2021-03-05, 13:11
  #21313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Tack för bra och förklarads svar om hur man kan tänka utifrån juridiken. Du verkar mycket kunnig.
Vi får anta att Ebba fått hjälp med att framställa sin talan. Är det ett någorlunda troligt antagande att göra att Ebbas juridiska ombud valt en annan talan om de ansåg det juridiskt möjligt?

Det finns bra och dåliga advokater. Juridiken kring kontraktsläran är mycket komplicerad och de advokater som är kunniga är dyra och jobbar som affärsjurister. De kostar mycket att anlita. Inom media borde de ha råd med en konsultation om kontrakt, eller som budget alternativ, fråga någon äldre professor i civil rätt. Med koll på avtalsrätt och hävning.

Det gäller att kunna fråga rätt för att få rätt svar. Utgår man endast från avtalet, och inte ifrån Esbjörns hävning och Ebbas Utfästelse, hamnar man i fel tunna.

Ofta kan affärsmän mer om kontrakt än jurister som sysslar med annat än kontrakt.
2021-03-05, 13:12
  #21314
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Vad har det med att komma utan vitten till en avtalskrivning att göra?

När kontraktet skrevs den 20 augusti hade EB faktiskt med sig ett vittne. Hur många skulle hon haft med sig menar du? Det hade väl i stället varit lämpligt att Esb i så fall haft med sig någon. Det kunde han mycket väl ha haft om han så velat.

Det är dessutom så att ett det inte finns några krav alls i lagstiftningen (Jordabalken 4:1) på att köpekontrakt gällande fastighet ska bevittnas för att vara giltiga. Och om parterna av något skäl vill ha med vittnen vid kontraktsskrivningen så är det väl mera lämpligt att vardera parten har med sig var sitt vittne, och inte att den ena parten har med sig flera. Om EB hade haft två personer med sig kan jag tänka mig att det blivit ett väldigt gapande om "en mot tre".

Det vanliga är att kontraktsskrivningen följs upp med ett nytt möte där köpebrevet upprättas och bl.a. full betalning erläggs. På köpebrevet, som är ett kvitto på att säljaren har fått sina pengar, ska säljarens namnteckning bevittnas. Det förekommer dock att köpekontraktet och köpebrevet upprättas och skrivs under vid samma tillfälle och då läggs samman till ett dokument. Men även då är det säljarens namnteckning som bevittnas.

Nu uteblev Esb från det möte på banken som han och EB hade gjort upp om och där affären skulle fullföljas, köpebrevet skrivas under och Esbs namnteckning bevittnas. Det var inte EBs fel.

Hur fastighetsköp ska gå till har upprepats åtskilliga gånger i tråden. Men det verkar behöva upprepas med jämna mellanrum.
2021-03-05, 13:13
  #21315
Medlem
Kapitalistkalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sandraso
Fast strandskyddet kommer garanterat inte ställa till ngr problem för att bygga ut redan befintlig bostadsbyggnad då det redan är privatiserat runt huset genom hemfridszon. Att det redan är privatiserat är ett skäl för att få dispens.

Du får det att låta så lätt.
2021-03-05, 13:14
  #21316
Medlem
Meh. Som om det här är det värsta politiker gjort. Finns för fan dagsfärska saker som är 1000 gånger värre.

Endast de med agenda att förflytta fokus från dagaktuella händelser uppmärksammar detta( Host host, 2 miljoner terrorister i sverige och blodet fortsätter flyta).

Men visst, dumma dumma ebba som kanske tjänade på affären. Tror nog inte hon någonsin hade försökt köpa skiten om hon vetat att det letades brister för att förflytta fokus och en medial apparat som är genomkorrupt.
2021-03-05, 13:16
  #21317
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av ankademiker
Grannarna tycks enligt UNT-rubrik hoppas att EB tar över gården. Sannolikt förstår de det juridiska perspektivet, anser EB är sympatisk och ser fram emot att gården sköts om.

https://unt.se/bli-prenumerant/artikel/j86ooyyr

Ej läst artikeln bakom betalvägg...

Vilket var vad Esbjörn också ansåg, d.v.s. innan gänget med pensionatsägaren, hennes väninna, brorsonen och fejkjuristen satte press på honom.
2021-03-05, 13:18
  #21318
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ankademiker
Grannarna tycks enligt UNT-rubrik hoppas att EB tar över gården. Sannolikt förstår de det juridiska perspektivet, anser EB är sympatisk och ser fram emot att gården sköts om.

https://unt.se/bli-prenumerant/artikel/j86ooyyr

Ej läst artikeln bakom betalvägg...
Tror att Esbjörns rykte fått sig en rejäl törn i Marielund.
Han kommer att få ett iskallt bemötande, från många i trakten.
2021-03-05, 13:24
  #21319
Medlem
V-Kints avatar
Kanske har missat att detta nämnts tidigare för tråden är oöverskådlig men ändå:

Esbjörn bor tillsammans med man (född 1988) som inte är hans brorson Matz i Uppsala? Honom har det varit tyst om.

Esbjörn har inte mindre än 7 fordon registrerade varav det senaste köptes 1991. Ett eller två står väl på tomten. Var har han dumpat resten? Alla är avställda. Är detta en indikation på ett patologiskt behov av att inte formellt sett vilja göra sig av med egendom?

Esbjörn ärvde de sista delarna av fastigheten 2008. I massmedia har det framställts som att Matz bytt sin arvsrätt (till fastigheten) mot att bli lovad fastigheten i arv efter Esbjörn. Går det verkligen in som arv under fångstrubriken i fastighetsregistret.

Även Matz gillar bilar; tillsammans med hustrun har de fyra bilar och två släp. Matz kör gamla amerikanska suvar och frun små nätta Volos av senare årsmodeller. Av flygfoton tycks det också finnas en oreggad Traktor och ett par andra vagnar i besittning. Därtill ett rejält stor garage - där kanske Esbjörns saknade bilar står, vem vet. Matz bor bra utanför Borgholm i ett hus på 188 m2 med utsikt över kalmarsund på andra sidan ett mellanliggande naturreservat. Huset ligger ca 1,1 km från strandkanten men 20 meter över havsytan så....
2021-03-05, 13:28
  #21320
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det finns bra och dåliga advokater. Juridiken kring kontraktsläran är mycket komplicerad och de advokater som är kunniga är dyra och jobbar som affärsjurister. De kostar mycket att anlita. Inom media borde de ha råd med en konsultation om kontrakt, eller som budget alternativ, fråga någon äldre professor i civil rätt. Med koll på avtalsrätt och hävning.

Det gäller att kunna fråga rätt för att få rätt svar. Utgår man endast från avtalet, och inte ifrån Esbjörns hävning och Ebbas Utfästelse, hamnar man i fel tunna.

Ofta kan affärsmän mer om kontrakt än jurister som sysslar med annat än kontrakt.

Esbjörns "hävning" och Ebbas "utfästelse", snälla.

Jordabalken är ursprungligen från 1700-talet, en tid när nästan alla svenskar levde som jordbrukare och var helt beroende av mark för sin försörjning. D.v.s. ett extremt viktigt juridiskt område.

Du tror inte att man funderat lite på det här genom århundraden och därför ställt strikta formkrav? För att stävja de clownerier ("jag ångrar mig") som Esbjörn visar prov på?
2021-03-05, 13:29
  #21321
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MarryBlunt
Jag trodde att mata inte trollens var allmän kunskap i dagens Sverige. Men tydligen tål Ebba inte ens att ta kritik från ett troll utan att ha behöv av att försvara sig. Det är nog sant att stolthet går före fall.

Visst är det så. Det handlar om att ta ansvar. Det är för enkelt att skylla på troll när man själv är indiskret.

Det vi ser är att Ebba Busch är en ynklig människa bakom fasaden av all denna godhet.
2021-03-05, 13:36
  #21322
Medlem
Grotiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ba'loba
Tidningen DINA PENGAR (inte hela artikeln utan en faktaruta)

EBBA BUSCH-AFFÄREN DAG FÖR DAG
Vilken bra sammanställning - tack!
Vet du vem som först kontaktade Esbjörn för Ebbas räkning? Enligt uppgift så lät hon någon annan först fråga om han ville ha kontakt med henne.

Vet du vem väninnan är som var med vid kontraktsskrivandet?
2021-03-05, 13:36
  #21323
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen

Det vi ser är att Ebba Busch är en ynklig människa bakom fasaden av all denna godhet.


Den som är fri från synd, kan kasta den första stenen....

Du måste vara en slags moralisk gigant om du dömer ut en persons karaktär för att denne gör en till synes fullt laglig och moraliskt korrekt affär. Vilka extremt hårda kriterier du har. på moralisk livsföring Anser du att tex Mona Sahlin är lika ynklig människa?
2021-03-05, 13:39
  #21324
Medlem
DeValeras avatar
Det ska bli intressant om TV-programmet "Svenska Nyheter" åter igen kommer att ta upp denna affär i dagens avsnitt. Där den bevisligen klare "virrpitten" framställs som en svag part trots uppbackning av flera medier och eventuellt även från Sveavägen.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in