Citat:
Ursprungligen postat av
Takadongtakadang
Det var många irrelevanta frågor och påståenden på en gång, det får man säga. Jag gissar att du nu börjat inse vikten av att mäta rätt sak och därför väljer att låta debatten driva iväg? Det enklaste är kanske att du startar upp en diskussionen gällande evigt liv - och då att du gör det på annan plats än här där vi diskuterar SARS-CoV-2 och COVID-19 ur ett vetenskapligt perspektiv?
Problemet är att det är lätt att få tunnelseende om du bara tittar på covidstatistiken. Jag tittar på helheten och försöker nyansera det hela. Det borde fler göra för det här är allt annat än friskt.
Överdödligheten är det viktigaste måttet. Inte hur många som dött med viruset, som är ofarligt för de allra flesta.
Citat:
Ursprungligen postat av
Takadongtakadang
Du får ta upp den saken med de som är villiga att diskutera åtgärder som relaterar till dessa påstådda bekymmer - t.ex. i en annan tråd i något annat forum. Jag är dock övertygad om att antalet döda cyklister aldrig räknats ned på grund av att det dog folk i COVID-19.
Nej men du skulle rädda liv genom att förbjuda folk att cykla och köra bil. För att inte tala om alla avgaser som folk dör av.
Varför är coviddödsfall mer värda än andra dödsfall?