Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDavis
Jag tror säkert att allt gått rätt till rent juridiskt MEN Ebba kanske har skött detta klandervärt ändå. 80-åringarna i min närhet ska absolut inte göra såna här affärer själva.
Vill du införa ett slags förbud mot att pensionärer att avyttra sin privata egendom, typ en ny lag, som kanske då borde heta Lex Ebba?
Ingvar Kamprad var väl över 90 medans han styrde IKEA koncernen med järnhand. Båda USA:s presidentkandidater i valet närmare 80 år, Deng Xiaoping, mannen som moderniserade Kina från fattigt kommunistland till en ekonomisk supermakt var över 90 när han fortfarande styrde landet.
Ålder behöver inte nödvändigtvis innebära att man är svag som person, eller har svårt att värja sig.
Men jag håller till viss del med dig om att det ändå kunde varit bra om Esb haft med sig någon, det hade inte skadat. Men han har också visat tidigare att han kan avböja bud som han inte är nöjd med och hans kognitiva förmåga är som bevisat inga större konstigheter med.