2021-02-28, 16:18
  #18097
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grotius
Rättsstaten kommer att bestämma att Ebba har bäst rätt till fastigheterna.

Kul att du jämställer avtalsbrott med brott ...

Du förstår visst inte hur korkad du gör dig själv när du låtsas göra så ointelligenta tolkningar bara för att vinna en debatt där du vet att du har fel.

Det är helt upp till dig själv vilken grupp du vill sälla dig till. Just nu håller du på att parkera dig själv bland de allra mest lågbegåvade. Något säger mig att du inte vill vara där. Men snart har du försuttit din chans att bli tagen på allvar i något av det du skriver.
2021-02-28, 16:18
  #18098
Medlem
Hur fick Ebba nys om att huset var till salu?
2021-02-28, 16:19
  #18099
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Nja det är åttonde.
8. Du skall inte vittna falskt mot din nästa.
Men detta med budorden är bara snömos som Ebbahatarna kör med, de skiter total i de tio buden.

Vad sägs som det 10e?

10. Du skall inte ha begär till din nästas hustru, eller hans slav eller slavinna, hans oxe eller hans åsna eller något annat som tillhör din nästa.

Man skall alltså inte ha begär till någons hustru slav åsna eller någon annan ägodel...
Enligt Bibel 2000 är det inte så...

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/De_tio_budorden
2021-02-28, 16:22
  #18100
Medlem
vittne-xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alwaysright
Hur tror Ni läget är tisdag EM?

EBT backar ur?

Esbjörn fullföljer sälj?

Det går vidare till huvudförhandling?

Esb öppnar med summa x baserad på 4/27-delar från 2007 till dagsvärde, som ska ersätta Matz.
Esb har sen summa Y för "omkostnader" Monica/Majkgård.
Esb avrundar sen med summa z för våldtäktsamariten Binninge "service".

Här vill då Esb göra förändringar i Ebbas resterande belopp på 3.510.000så att denna summa delas upp pga skattetekniska skäl, som sen ska dras mot Ebbas omkostnader till "viss del".

Big time kohandel > chans till förlikning kanske 35%

Worst case scenario > går vidare till huvudförhandling, Ebba vinner och Esb torskar på alla hennes omkostnader förutom själva husköpet typ fördyrande levnadsomkostnader/hantverkare etc.
Till detta adderar vi sen okänt skadestånd till påkörd cyklist, och ev risk att körkortet ryker.
Förhoppningsvis kanske kompisen Ulf åker över till Esb, hämtar Esb och låter Esb sova på hans soffa innan MUF så att hjärntvätten hinner släppa och Esb själv tar kommadot (önsketänkande här).

Kanonen på däck är Binninge som kommer att obstruera så att strumporna faller av, bara för att kunna fortsätta debitera Esbjörn per tim. Det intressanta här är att just 1/9 flyttar Binninge in på ny kontorsadress efter att ha flyttat ut väldigt fort från ett kontorshotell till ett nytt kontorshotell som sammanfaller med Hurtig och Partners expansion i Örebro. Av alla facebook-inlägg kan man se att Binnimnge suttit i princip overksam sen den flytten med avbrott för Esbjörn, så förhoppningsvis kanske Esbjörn gör samma sak som Assange och byter ombud och får en riktig advokat.
Citat:
Ursprungligen postat av amatoll
Hur fick Ebba nys om att huset var till salu?
Byskvaller.
Esbjörn själv har sagt att han haft visningar under c:a 7 år tid på rucklet utan att någon köpte. Sen skiljer sig Ebba och frågar senare runt i grannskapet där det är en granne efter semestern som frågar Esb åt Ebba:s räkning, Esb knatar över på kaffe hos Ebba och sen drar denna story igång. Esb har flera brev på bordet när han framträder i tv från andra intressenter som gett anbud, där t.om Majkgård frågat om hon fått köpa, där Esb sagt nej-detta enligt brorsonen Matz i Expressen, så de senaste årens "visningar" på rucklet har alltså varit baserade på breven = personlig spekulantregister utan inbladning av mäklare, vilket gjort att Majkgård m.fl inte anat att Esbjörn velat sälja av sig rucklet. Sen sket det sig när motorsågarna startade, Ebbas enda misstag-eftersom hon inte visste om gamarnas intresse....
__________________
Senast redigerad av vittne-x 2021-02-28 kl. 16:31.
2021-02-28, 16:22
  #18101
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Om Esb hade velat ha en mäklare, hade han kunnat anlita någon!
Han anlitade ingen, alltså vill han inte ha någon.
Svårare än så är det inte.

Det är inte en trådsanning, det är enkel logik.

Ja, en Ebba-klan förenklad trådsanningslogik o inget annat. Är jag förvånad - nääääää

Vem initierade affären? Esbjörn -nääää. Ebba - jaaaaaa. Då ligger det på partiledaren o riksdagsledamoten fröken Usch att på ett seriöst o hederligt vis göra affären enligt konstens alla regler.

Tror du hon ångrar sig att hon inte gjorde det rätt från början?
2021-02-28, 16:24
  #18102
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Freducation
Du chokladdrickande aggresiva tölp - om Ebba hade gjort rätt från början hade hon inte hamnat i denna sörja. Ju mer hon trampar runt ju mer sjunker hon.

Hennes lurifaxande med kompisbrormäklaren Dietz från Sjönära som friskriver sig helt från affären visar på hennes dåliga omdöme.

Nej, idiot. Om hon hade betalat mäklararvodet hade det hetat att hon konspirerade med mäklaren för att få ned priset.

De som sjunker i den här historien är mainstreammedia och socialdemokratiska troll på Sveavägen.
2021-02-28, 16:24
  #18103
Medlem
kubuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Sambons barn står inget om, de får man alltså ha begär till då? 😉 😂 OBS Ironi
fast just i detta fall och avseende så kommer åttonde budet väl till pass - 8. Du skall inte vittna falskt mot din nästa.
2021-02-28, 16:30
  #18104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av borskungen
Nej, idiot. Om hon hade betalat mäklararvodet hade det hetat att hon konspirerade med mäklaren för att få ned priset.

Redan nu vet vi att hon konspirerat med 3 mäklare o det gick inte så bra. Så vad är skillnaden?

Mäklare 1 - (Dietz) fixar papper o vill inte ha med affären att göra.

Mäklare 2 - (Notar) lämnar in en skriftlig värdering 2 månader efter den påstådda värderingen.

Mäklare 3 - ????????????????????????????
2021-02-28, 16:31
  #18105
Medlem
DeValeras avatar
Jag har följt denna tråd ett tag nu. I början var jag kritiskt mot Ebbas köp, jag köpte till stora delar den version som presenterades av hans brorson och kretsen kring Esbjörn som också vill åt fastigheten. Som politiker måste man vara vaksam, att minsta felsteg kan förvanskas och uppförstoras. Särskilt i Ebbas position där hon kan ingå i en regering som kommer att förhandla med SD befinner hon sig definitivt i skottgluggen för politiska motståndare.

Men nu har mera fakta i fallet kommit fram till offentlighetens kännedom, jag har tagit del av information om kretsen kring Esbjörn som tydligen också vill åt hans fastighet och förstår att de har alla möjligheter i världen att utöva påtryckningar och manipulera honom då han de facto befinner sig i en beroendeställningen till en av dem.

Efter ha sett TV 4 intervjun med Esbjörn framstår det hela som rätt klart. Han ville sälja fastigheten och var nöjd med Ebbas bud för fastigheten. Han har ju inte sagt något annat. Anledningen till att han vill bryta kontraktet är något annat.

Då nu alla som vill ha kunnat ta del av Esbjörns egna ord om försäljningen så fortsätter flera att kritisera denna affär. Som jag skrev var jag starkt kritiskt till Ebbas förfarande i början av tråden, men nu när mera fakta kommit fram i dagens ljus måste man inse att Ebba vare sig gjort något omoraliskt eller olagligt.

Men ingen är så blind som den som inte vill se.

Jag kan skönja vissa grupper av Ebba-kritiker. Jag har för mitt eget nöjes skulle delat in dem i grupper.

1. De debattörer som ger intryck av att vara rättshaverister alternativt konspirationsteoretiker. Har någon fått för sig att jorden är platt eller att människan inte har varit på månen är det mycket svårt att få dem att ändra på sin tro oavsett hur mycket fakta som läggs fram.

2. De debattörer som hatar/ogillar Ebba och KD politiskt. Här spelar det ingen roll om Ebba har gjort rätt eller fel, huvudsyftet är att Ebba och KD tar skada politiskt. Jag skulle gissa på att det finns en del ungdomsförbundare med viss politisk tillhörighet som är aktiva i tråden för att smutskasta Ebba. Vi har ju en statsminister som har gjort lögnen till vapen och som aldrig drar sig för att helt skamlöst smutskasta, ljuga eller på annat vis svärta ned sina motståndare. Med en sådan ledare är det lätt att detta smutsiga debattklimat sprider som stelkramp genom den svenska samhällskroppen.

3. De som ogillar eller hatar Ebba på grundval av att hon är en ung, snygg och framgångsrik kvinna. Detta är inte något som alla kan tåla. Bara gammalt vanligt kvinnohat med andra ord.

4. Personer som kanske möjligen är inblandade går inte att utesluta. Jag pekar definitivt inte ut någon enskild person eller debattör här.

5. Personer som tycker att förfarandet har varit något märkligt och att politiker bör vara försiktiga och alltid gå med föregått exempel. Till denna grupp hörde jag förut. Det är väl också den enda av dessa grupper där debattörer kan vara mottagliga för fakta som redovisas i fallet och som går emot den egna versionen av vad som har hänt.
2021-02-28, 16:37
  #18106
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Freducation
Redan nu vet vi att hon konspirerat med 3 mäklare o det gick inte så bra. Så vad är skillnaden?

Mäklare 1 - (Dietz) fixar papper o vill inte ha med affären att göra.

Mäklare 2 - (Notar) lämnar in en skriftlig värdering 2 månader efter den påstådda värderingen.

Mäklare 3 - ????????????????????????????

De är inte mäklare i den här affären. Mäklaren agerar på uppdrag av säljaren för att sälja ett hus.

Varken Dietz eller Notar har gjort det.
2021-02-28, 16:41
  #18107
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av braattha
Ditt inlägg har flera fel bla.hon får ej frågan om hon har kopplat in jurister, hon får ett påstående :
https://www.expressen.se/dinapengar/bostad/ebba-buschs-hot-dra-esbjorn-83-till-domstol-hjartat-haller-pa-att-brista/



Lagfarten måste ansökas inom tre månader efter man blivit ägare (juridiskt) du kan skriva det så många gger du vill det blir ej sant för det, men du har ju ljugit i denna affären sen sidan ett och inlägg fem. och har blivit överbevisad sen dess i detta.


Så sluta ljuga nu! Jag tycker du antingen kan citerar rätt eller ej skriv falska inlägg! helst båda

Jag har pekat och gett underlag för mina påståenden hur många gånger som helst, du vägrar bara ta in det, eller låtsas som du inte kan läsa.


Att hon går ut och lovar att hon inte ska tvinga Esbjörn att sälja, för att sen direkt söka lagfart är en uppenbar lögn, en av flera. Jag förstår inte hur du inte kan se eller erkänna det eller varför du har ett konto som är helt dedikerad till att försvara Ebba i denna tråd.
2021-02-28, 16:42
  #18108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Binningen är Esb juridiska ombud. Som juridisk ombud har du skyldighet att se till din klients bästa. Jag är högst tveksam till att Binninge har sin klients bäste för sina ögon. Om Binninge har åtagit sig uppdrag volontärt, utan att kräva någon ersättning annat en resekostnader så är det väl helt ok, men kommer Binninge att vilja ha fullt arvode så har jag svårt att se att han skulle bidra med något positivt till Esbjörn. Binninge är inte advokat. Ingen här på forumet vad jag har sett har påvisat att Binninge har några sakkunskaper i att driva denna typ av processer. Alltså kan han genom sin medverkar åsamka Esbjörn stora kostnader ifall han ger direkt felaktiga råd.

I en TV 4 intervju redogör Esbjörn lugnt att anledningen till att han vill häva köpet är att Ebba röjde sly på fastigheten. Att detta skulle kunna vara grund för ett hävande av ett ingånget avtal har jag faktiskt mycket svårt att se, men vi får se vilken slutsats rätten kommer till.
Binninge får inget arvode från staten och han inte heller några skyldigheter utöver det som han och Esb kommit överens om. Detta är ett tvistemål och inte ett brottmål. Vilket verkar vara svårt för många här att förstå. Jag kan inte gissa vilken slutsats rätten kommer fram till. Men jag kan med säkerhet säga att rätten inte kommer att ta hänsyn till Ebbas påstådda hemlöshet eller vad Binninge, Matz, Majkgård etc är för människor.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in