Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Om det var ett krav att slå Duplantis i stavhopp för att få sälja sitt hus så skulle det bli problem i riket. Du behöver nog sänka det kravet så även äldre kan få bestämma över sina liv.
Håller med, jag kanske tog i lite för mycket.
Esbjörn har nu själv gått ut och förklarat att han inte ville sälja.
Ebba Busch har själv sagt att om Esbjörn inte vill sälja så kommer jag inte gå igenom med affären.
Detta är ett gyllne läge för Ebba Busch att göra en taktisk reträtt, hävda att Esbjörn nu själv bekräftat att han inte vill sälja, backa ur och ta förlikningen som Esbjörn erbjöd men kräv vid sidan av att förtalsanklagelserna läggs ner också då.
Det skulle ge Ebba Busch en chans att överleva politiskt utan att ta mer stryk än vad hon redan gjort.
I Aftonbladet har vi en annan tidigare spekulant identifierad, men hon fick nobben fast att hon idag enligt Ebba Busch-sekten har kidnappat Esbjörn.
"Det finns även uppgifter om att ytterligare en person har ekonomiska intressen av att stoppa affären, något som Aftonbladet tidigare skrivit om. Personen är en kvinna som äger en kursgård där Esbjörn bor och är god vän med kvinnan som ansökt om att bli god man till Esbjörn.
– Hon har försökt köpa fastigheten tidigare och hon har ärvt andra fastigheter där, säger Matz Bolin."