Citat:
Ursprungligen postat av
Xade
Stolt? Jag skäms varje dag över detta skitland. Regeringen och FHM har svikit folket totalt.
Vi skulle stängt ner ALLT. Ingen borde fått åka in eller ut ur Sverige sedan ett år tillbaka, munskydd överallt utanför sitt hem borde varit en lag sen ett år tillbaka, alla som kan borde tvingas jobba hemifrån, kollektivtrafiken borde i princip stängts ner, det skulle varit extrema restriktioner i matbutiker etc.
12000 människor har dött helt i onödan, tusentals familjer har förlorat någon, tusentals till har drabbats av hemska effekter även om de inte dött.
En pandemi ska betraktas på samma sätt som ett krig, det ska gå före ALLT i ALLA lägen.
Svikit folket? Hur då? Har de tvingat folk att gå ut? Har de tvångsmatat folk så att de blivit överviktiga och därmed sårbara för ett virus? Har de förbjudit folket att bära munblöja?
Tog mig friheten att förbättra din text lite:
Vi skulle stängt ner INGENTING. Alla borde fått åka in eller ut ur Sverige precis som vanligt (minus invandring), munblöja överallt utanför sitt hem borde varit förbjudet sedan alltid, alla som kan borde få jobba hemifrån om de vill, kollektivtrafiken borde i princip fortsatt precis som vanligt, det skulle varit inga restriktioner alls i matbutiker etc.
12000 människor har dött pga att de är tjocka och sjuka pga sina egna livsval, och vissa pga att de är gamla, tusentals familjer har förlorat någon, precis som under alla andra år i världshistorien, hundratusentals till miljontals till har drabbats av hemska effekter pga restriktioner och nedstängningar.
Citat:
En pandemi ska betraktas på samma sätt som ett krig, det ska gå före ALLT i ALLA lägen.
Hjärndöd jämförelse. Nu är detta inte på något sätt en pandemi men inte ens om det varit det ska det betraktas som ett krig.
Är du rädd kan du stanna hemma och gömma dig under sängen. Ge mig ditt nr så kan jag meddela dig när regeringen kan garantera att livet är 100% riskfritt så du kan komma ut igen. Förvänta dig dock inget samtal anytime soon.