2021-02-26, 15:19
  #16429
Medlem
Man behöver inte vara superanalitiker för att inse att det inte gubben som driver kampanj mot henne. Det är helt säkert sossarna som ligger bakom och sponsrar alla rättegångsutgifter i detta fall. De har ny strategi för att kunna behålla makten trots sitt totalt värdelösa styre - smutskasta oppositionen.
2021-02-26, 15:22
  #16430
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
Om jag säljer en bil och Tommy Zethraeus kommer och tittar på den. Efteråt skriver jag på Twitter "Gissa vem som var och kollade på min bil? Tommy Zethraeus, skulle aldrig sälja en bil till honom. Han är ju dömd för mord, tänk om bilen går sönder?..."

Då kan jag alltså bli dömd för förtal.

Det skulle kunna anses som förtal, ja, men det är inte alls säkert att det är det.

Inte om det var försvarligt att lämna uppgiften t.ex. Och i Ebbas fall kan det anses försvarligt, eftersom de ligger i en rättslig tvist där motpartens försvarare driver tvisten i media genom att ideligen skicka allt material till tidningarna i vissa fall till och med innan det nått domstolen och Ebbas ombud. Därtill har han smutskastat Ebba från början, påstått att hon lurat Esbjörn osv, men för det finns det inga som helt belägg. Och som grädde på moset har Ebba blivit hotad av motparten som försökt påverka henne att backa från avtalet vid hot om just att bli förtalad i media. Vilket hon ju senare blev. Mot bakgrund av allt detta är det försvarligt att ifrågasätta det faktum att motparten har valt ett ombud som inte är advokat, som saknar juridisk utbildning och som är dömd för flera brott. Det finns faktiskt också skäl att ifrågasätta att domstolen har godkänt ombudet som ombud, särskilt när man ser till hur oprofessionellt ombudet har agerat även i tvisten, där domstolen vid upprepade tillfällen har fått påminna och rätta och skicka pekpinnar till ombudet.
2021-02-26, 15:23
  #16431
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kid-Stardust
Jag är inte heller intresserad av vem som har rätten på sin sida men i mina ögon verkar det vara Ebba. Däremot tror jag tvärtemot dig att hon har klantat till det och förlorar på den här historian. Så värst långt är det inte till valet 2022 heller, ett och ett halvt år, och ännu är inte tvisten med Esbjörn över.
Nej, det är ganska uppenbart vilka som skriker högst även i denna tråd. Det är inga f.d. KD:are.
2021-02-26, 15:28
  #16432
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VildaWebben
Politiker är inte rättslösa. Däremot behöver de tänka på PR. Var Göran Persson rättslös när han köpte sin gård?

Tvärtom åtnjuter politiker i många avseenden ett starkare skydd från samhället än oss övriga. Exempelvis i form av personskydd, brott mot dem prioriteras hårdare av polisen, med mera. Utöver andra privilegier som väldigt hög ekonomisk ersättning och generösa villkor i förhållande till kraven på kompetens och utbildningsnivå.

JO, om du anser att Ebba inte kan eller ska stämma Esbjörn för det avtalsbrott han begått, då blir hon rättslös. Alla som anser att det är fel, anser också att politiker inte kan, ska eller har rätt till samma rättskipning som övriga, och då är de rättslösa. Det är ofrånkomligen så. Spelar ingen roll hur du vrider och vänder på orden, konsekvensen blir densamma, rättslöshet.

Esbjörn har ingått ett avtal och sedan brutit det. Han säger det själv - Jag har brutit avtalet, men det förstår inte hon. Säger han i TV4s inslag, det framgår också av inslaget att han anser att han har rätt och Ebba har fel, eftersom han har brutit avtalet. Du menar att Ebba inte kan, ska eller får stämma Esbjörn för detta. Ja, då är hon rättslös. Då kan vem som helst behandla henne hur som helst eftersom hon inte får stämma någon. Det är omöjligt för henne att i förväg veta om någon kommer att begå någon form av brott emot henne. Så i praktiken blir hon livegen. Det är resultatet av det du hävdar.
2021-02-26, 15:31
  #16433
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VildaWebben
Ja, Ebba har ju redan visat att hon prioriterar denna strid över partiet.

Därför är hon olämplig för politiska uppdrag.


Så då är det fritt fram att försöka lura någon som har politiska uppdrag?
Lura dom i bil och husaffärer mm mm för dom måste lägga sig platt ned?
2021-02-26, 15:31
  #16434
Medlem
JymdKjams avatar
RO har nu försökt radera det mesta av online-konversationerna som visade hur planen att hänga ut Ebba skulle se ut. Sköter de sitt ränksmideri över Encrochat numer? Eller via traditionella röksignaler, frammanade medelst batikmönstrad hemvävd matta?
__________________
Senast redigerad av JymdKjam 2021-02-26 kl. 15:33.
2021-02-26, 15:32
  #16435
Medlem
vittne-xs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Det ser ut som en rimlig analys. Så nu har vi till och med passerat en halv miljon.

Kommer bli dyrt för Esbjörn detta.

Undrar på hur mycket Maggan blåste Esbjörn när hon lurade av honom bostadsrätten i Västerås.

Angående bostadsrätterna är det stora mysteriet hur Esbjörn har kunnat sitta på båda två under så lång tid utan att ha hamnat i konflikt med brf-styrelsen, då det är klarlagt att han hyr ut Uppsala-lgh i andra hand. Lgh i Västerås är HSB, helt nej till att hyra ut i andra hand till juridisk person, och oftast sätter HSB 1-2 års gräns på att hyra ut i andra hand. Uppsala-kvarten verka ha liknade regelverk.
Han har ägt V-ås kvarten i c:a 45 år och Uppsala-kvarten var visst arv från 2007 eller 2010.

Skulle nu Majkgård eller annan person i denna krets köpt HSB-kvarten borde styrelsen ha reagerat redan i november på att ingen blivit mantalsskriven där än, nu är vi strax inne i Mars.
Känns som vi har en okänd bulvan i leken, och med tanke på kronis och en skuld på okänd lokal i V-ås finns det okända detaljer som kan påverka husbråket i Marielund.

Ett långskott kan ev vara att Esb servat Monicas flyktingpolare med boende, alltså han bor då hos Maggan, och Monica disponerar hans BR i V-ås "tills vidare". Att han hyr ut brf i Uppsala ser man klart eftersom det är 3 personer mantalsskrivna där på en etta....
Maggan lär knappast låna ut sina stugor för flyktighjälp, det skulle påverka kundkretsen och hennes återkommande artistframträdande där, så damerna och Esbjörn har nog något kuckel ihop som vi inte kunnat se än, som då också kan förklara skitstormen när det blev klart att Esb hade sålt till Ebba.
Det här kan då ev förklara varför han då vill behålla sitt ruckel.....
OBS-alltså mitt långskott till teori- men har sett denna typ av agerande hos andra fastighetsägare både i stan och uppe i Jämtland...

Någon flashbackare i V-ås som orkar bena ut EsB:s äventyr med sin brf ?
__________________
Senast redigerad av vittne-x 2021-02-26 kl. 15:43.
2021-02-26, 15:33
  #16436
Medlem
trngws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
RO har nu försökt radera det mesta av online-konversationerna som visade hur planen att hänga ut Ebba skulle se ut. Sköter de sitt ränksmideri över Encrochat numer? Eller via traditionella röksignaler,, frammanade medelst batikmönstrad hemvävd matta?

Ja, att de ljusskygga individerna inte tål dagsljus och granskning och inte vågar stå för vad de sagt är ju föga förvånande.
2021-02-26, 15:36
  #16437
Medlem
nova68s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Du har inte förstått juridiken. Esbjörn har hävt avtalet. Det handlar om hävningsgrunder, och konsekvenserna av en hävning.

App app app!

Sakta i backarna då du inte förstått juridiken.
Ingen har ännu hävt avtalet inte Esbjörn heller, utan begått avtalsbrott enligt avtalslagen och JB.
För hävning av formella avtal enligt JB krävs enligt svensk lag att bägge parter som ingått ursprungligt avtal, ingår och undertecknar ett s.k hävningsavtal där även ansvar för kostnader som uppstått klargörs.
Går inte det att genomföra p.g.a att endera parten inte vill medverka varken till att följa bindande avtal eller att häva bindande avtal, finns bara ett sätt enligt svensk lag att kunna slutföra ärendet.

Genom stämning om bättre rätt till fastighet.
Inte du, inte jag, inte Ebba, inte Esbjörn men domstolen ska avgöra, om det ens finns hävningsgrunder och även vilka konsekvenserna blir för Esbjörn om dessa saknas.
2021-02-26, 15:37
  #16438
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trngw
Ja, att de ljusskygga individerna inte tål dagsljus och granskning och inte vågar stå för vad de sagt är ju föga förvånande.

Tur att vi har skärmdumparna kvar i tryggt förvar. De lär behövas till den kommande TV-dokumentären....
2021-02-26, 15:39
  #16439
Medlem
Marknadsassistents avatar
Var hittar jag det som Ebba skrivit som skulle vara förtal ?
2021-02-26, 15:40
  #16440
Medlem
Verkar som att värderingen är 700tkr mer än köpeskillingen. Samtidigt med mannens dokumenterade demens redan 2010. Den här affären behöver hävas.

4,6 miljoner, så om den kom ut på marknaden skulle den förmodligen gå för 4,8-5,0 miljoner.

Nu slipper man fundera på det här.
__________________
Senast redigerad av DrKrispo 2021-02-26 kl. 15:45.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in