Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Riktigt så var det inte som du förklarar det. Efter V.8 ifjol uppmanades arbetsgivare att undersöka om de anställda varit i regionen Lombardiet i Italien. Hade man personal som semestrat där ombads man sätta dem i karantän 2v.
Men deras barn skulle fortfarande närvara i skolan. Hmmm... vad skulle kunna gå fel?
Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Detta var på utskick från FHM och jag minns jag fick kika på dessa kartor på FHM hemsida för att se vilka byar som låg i den regionen. För att som chef skicka hem medarbetare med hemarbetsuppgifter.
I det läget hade resenärerna redan klivit in i samhället och börjat sprida smitta. Resenärerna borde naturligtvis ha fångats in redan vid ankomst. Att så inte skedde är den stora skandalen i Sveriges Corona-hantering.
Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Sedan finns inte lagstöd att frihetsberöva alla som reser in i Sverige för att sätta i karantän och om det fanns så skulle vi inte haft logistik.
Jag har svårt att tänka mig att lagen inte medger att misstänkta smittbärare sätts i karantän. Varför har man annars karantän-anläggningar vid flygplatser och hamnar?
Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Liten bild av våra resemönster. Det är inte bara att sätta in dessa på clarion Arlanda.
1. Så reser svenskarna
2017 gjorde vi 11,7 miljoner semesterresor och 2,3 miljoner arbetsresor utomlands, inklusive resor med minst en över-nattning och alla resenärer från 18 år och uppåt.
Jovisst, men i februari 2020 så gick inte alla resor till länder med pågående smittspridning. Det fanns inget behov att sätta resenärer från exempelvis Finland i karantän.
Citat:
Ursprungligen postat av
Flugpappa
Skulle vi ha räknat med barnen hade antalet utlandsresor hamnat på cirka 15 miljoner.
Hade det funnits en vilja, hade det funnits en lösning.
Det fanns mycket som hade kunnat göras. Exempelvis borde myndigheterna långt tidigare ha gått ut och avrått från resor till Italien. Ifall skidturisterna hade stannat hemma, så hade det inte funnits något behov att stuva i dessa på Hotell Clarion Arlanda. Dessa rum hade kunnat användas till andra resenärer som anlände från länder med misstänkt smittspridning.
Det som saknades var viljan. Det hade bestämts att viruset skulle in till Sverige. Jag kan inte hitta någon annan möjlig förklaring till Folkhälsomyndighetens agerande.