2021-02-19, 21:15
  #313
Awaiting Email Confirmation
Porrmorrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mosquitoseven
Hahahah tänker du på 349 sprängningar 2020 då eller?

Tänker framförallt på alla inom vården som räddar våra mor och farföräldrar.
Citera
2021-02-19, 21:15
  #314
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av normalllekman
Med det uttalandet så visar han vilken vidrig krigshetsande rasistapa han är med tanke på att det finns gott om invandrare som är födda här och som utgör en kulturell belastning.
Alla invandrare som är födda här lever olikt svenskar.

Ja precis och Sverige är inte deras land det har det aldrig varit och kommer aldrig att bli.
Ingen gillar en invasion så du kan ju fråga människor runt om i världen om de uppskattar massinvandringen från diverse skräpländer.
Citera
2021-02-19, 21:17
  #315
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yoweri
Ja några måste se till att SD inte förvandlas till ”ännu ett parti” vilket långsamt sker. Har du lite hjärna så fattar du också det

Ja, fast vid det laget som det som du nämner skulle bli en risk, så finns kanske inte Sverige som vi känner till landet idag. Vid det laget är det kanske redan försent.

AfS är inte direkt någon blåslampa i röven på SD. SD är radikalt nog skall ni se, det är bara det att de kan inte komma med vilka förslag som helst, för då tappar de massa väljare.

De gör allt exakt som man bör göra i ett land som Sverige, och det syns mycket tydligt på opinionen. De praktiskt taget fördubblas i varje val, så de gör allting väldigt rätt, uppenbarligen.
Citera
2021-02-19, 21:17
  #316
Medlem
happilappis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blixtenslos
Off topic här lite kanske, men varför är alla så kåta med att behålla kultur? Varför kan inte folk enas om ett språk som gynnar vår evolution? Låt oss säga att vi släpper svenska/arbiska/whatsoever språket och rör oss emot kanske engelska, hade vi inte rört oss framåt i evolutionen?

Varför skulle engelska vara framåt? Engelska är ju förfan lika gammalt som vilket språk som helst. Framåt vore om vi började prata i binära tal eller nått istället.
Citera
2021-02-19, 21:17
  #317
Awaiting Email Confirmation
Porrmorrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jagersro
Är det inte sjuka japanska animerade knull spel ? Du visar klassen grabben !!

Sjuka? Kanske med en snedvriden syn på sex och samlevnad som man plockat upp från den underfinansierade skolan i Sverige?
Citera
2021-02-19, 21:18
  #318
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blobben!!!
Vilket århundrade lever du i? Sverige har inte lyckats ta sig under 6% arbetslöshet sedan innan krisen på 90-talet. Just nu är det nästan 9% arbetslöshet. Ungefär en miljon människor har inget jobb!

Sverige är fullt. Var god sök er någon annanstans.
Lyckats? Det handlar inte om det. Vi har en politik som tycker att en jämviktsarbetslöshet på drygt 5% är ett minimum.

Ja, just nu är arbetslösheten mycket högre pga Covid. Innan Covid låg vi också en liten bit över minimal jämviktsarbetslöshet, mycket pga en hög invandring på kort tid.
Citera
2021-02-19, 21:20
  #319
Medlem
EnergizerBunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mosquitoseven
Vi behöver en låg arbetskraftsinvandring på cirka 5000 människor per år solmättade välutbildade och som är från andra länder i västvärlden.
Ingen annan invandring är gynnsam för Sverige.

Javisst, men även arbetskraftsinvandring är ju invandring. Vissa verkar ju inte vilja ha någon invandring alls, vilket bara är löjligt.

Även en invandrad raketforskare från USA, som tidigare arbetat på NASA, men som något svenskt högteknologiskt företag vill anställa, blir ju en invandrare om den bosätter sig i Sverige permanent.

Jag tycker att bra invandring är bra. Invandring där invandrarna bidrar till att Sverige blir bättre.

Invandring där arbetsföra invandrare enbart tär på våra resurser, och detta år ut år in, tills de avlider av ålderdom, ser jag som mycket dåligt för Sverige ekonomiskt. Skulle man säga annat så är man ju inte förmögen att beräkna de enklaste uträkningar som en 1:a-klassare klarar.
Citera
2021-02-19, 21:21
  #320
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mosquitoseven
Reinfeldt spårade ju redan efter att han fått makten 2006 och SD kom in i riksdagen 2010.
Så det handlar inte om SD utan om att människor som Reinfeldt och Lööf som vill oss illa. De vill straffa den etniskt svenska befolkningen och marinera oss i kriminalitet samtidigt som de själva blir rika på kuppen.
Reinfeldt ville öka befolkningen så snabbt som möjligt för att få ner lönerna, som hans parti tyckte hade ökat alldeles för fort sedan mitten av 90-talet. Sanningen är inte mer spännande än så.
Citera
2021-02-19, 21:21
  #321
Medlem
Åkesson säger sig också gått med i SD för att han kände sig hotad av invandrare i Sölvesborg när han var ung, trots att det inte fanns några invandrare i Sölvesborg när Jimmy var ung.
Vidare hade han inte en endaste aning om någon rasism i SD vid tiden för hans inträde och första kontakt, trots att det vimlade av öppet nazistiska personer i toppen och en f.d. SS-man i partistyrelsen.
Tar någon enda person något Åkesson kräver eller säger på allvar?
Citera
2021-02-19, 21:23
  #322
Medlem
Synd att han gjorde detta uttalande, så jävla klantigt.
Citera
2021-02-19, 21:24
  #323
Medlem
OvissFramtids avatar
Jimmie Åkesson har också rätt bör tilläggas. Givetvis kommer det bli ödesdigert för svenskarna om massinvandringen fortsätter i samma raska takt. Det vet de onda krafterna om som möjliggör och lobbar för denna utveckling. Kollade senast idag på SCBs hemsida, vi var alltså 10,4 miljoner invånare 2020 och 2012 var vi inte ens 9,5 miljoner. På ca 10 år så har 1 miljon personer invandrat till Sverige. Förstå den siffran, det motsvarar 10 % av Sveriges befolkning som flyttat hit under en 10 års period (!) och Sverige som konungarike har existerat sedan 700 år tillbaka. Den som säger att det inte existerar någon massinvandring antingen: Ljuger (o)medvetet, lever i en bubbla, är sinnessjuk eller totalt faktaresistent. Vi kan ju börja med att erkänna massinvandringen även från vänsterhåll och inte förneka den för den är allra högsta grad verklig.

Senast igår skrev SvD att Sveriges arbets/anhöriginvandring är den högsta eller bland de slappaste inom hela EU, ändå står Löfvén hela tiden och ljuger om att vi har EU's "miniminivåer". Sverige har varit i topp sedan åtminstone 10 år tillbaka gällande invandring per capita inom EU. Sverige har gjort sin del och tagit en stor börda och svenskarna har inte ens fått ha en folkomröstning om det.

Här tycker jag Jimmie borde vara ännu mer rak och tydlig i sina ordval och säga rätt ut: svenskarna kommer bli minoritet om det fortsätter så här! Det är enkel matte och ren fakta och det är dags att man börjar prata om det även i det offentliga rummet, vill vi detta? För även en inbiten sosse kan inte förneka att så är fallet, om detta är något sossarna strävar efter så borde de stå för det och säga att det är det man vill så att medborgarna får svart på vitt vilken framtid som väntar runt hörnet. Jimmie Åkesson bör alltså belysa detta ännu mer än han redan gör, men han börjar vid fel ände. Det är svenskarna som lider av invandringen, det är inte invandrarna som lider om Sverige inför ett invandringsstopp, det finns fortfarande 250 andra länder att invandra till.
Citera
2021-02-19, 21:28
  #324
Medlem
JustZlatans avatar
SD vinner ingenting på detta uttalande. Tvärtom kommer väljare som inte känner igen sig i SD gå tillbaka till M och KD. Det bästa Åkesson kan göra är att börja motionera och äta hälsosammare och bli mer attraktiv för väljare.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in