Citat:
Ursprungligen postat av
Leland1979
Det stämmer nog inte. Enligt socialstyrelsen finns det i dödsorsaksregistret ett dödsorsaksintyg där följande framgår: "Dödsorsaksintyget ska skickas till Socialstyrelsen inom tre veckor efter dödsfallet. Läkaren beskriver i intyget det
sjukdomsförlopp eller skadeförlopp som haft störst betydelse för dödsfallet, samt andra sjukdomar och tillstånd som kan ha bidragit till dödsfallet."
Läs mer här:
https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/statistik/statistik-om-covid-19/statistik-over-antal-avlidna-i-covid-19/datakallor-for-avlidna-i-covid-19/
Den överhängande dödsorsaken lär med andra ord inte vara redovisat som Covid 19 om du dör i en bilolycka eller sätter något i halsen.
Flera internationella studier uppskattar att omkring
var tredje dödsorsaksintyg, den medicinska förklaring som skrivs ut efter varje dödsfall, är
direkt felaktig eller bristfällig. Situationen ser likadan ut på många håll i världen.
En orsak till bristerna i dödsorsaksregistret är att
antalet obduktioner minskat dramatiskt. På 70-talet obducerades varannan död. I dag obduceras
bara drygt 10 procent, och då är rättsmedicinska obduktioner inräknade.
Skälet är bland annat att det råder
brist på patologer och att allt fler motsätter sig obduktioner av till exempel
religiösa skäl. Men den främsta orsaken till minskningen är
kostnaden. Sjukhusen sparar genom att sluta obducera. Det ersättningssystem som finns inom sjukvården idag innebär att
obduktioner inte lönar sig.