2021-02-15, 14:09
  #37
Medlem
Bornets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Fattar ni inte att det är ni som bidrar till en negativ syn på alla andra fotbollssupportrar? Förstår ni inte att det är ni som förstör bilden över den normale supportern som är där för att heja fram sitt lag och se på fotboll?.

Jag orkar egentligen inte ge mig in i den här debatten, har svag koll på villkorstrappan överlag - men vet att det verkar vara en synnerligen impopulär idé bland de flest supporterskarorna, här i Göteborg, i Malmö och i Stockholm. Då blir rätt underligt när du nu verkar försöker föra en talan för dessa grupperingar, fast för den helt andra sidan.
Faktum är att svensk fotboll är ett av de säkraste evenemang du kan gå på. Letar du inte aktivt bråk och har normalt folkvett är risken för nån form av orolighet helt jävla mikroskopisk. Ja, om det nu inte är Kling och Klang som bonkar på dig på nån bortamatch då för att man tagit fel hörn i nån gatukorsning i Skåne. Sätt villkorstrappan på Way Out West och innerstadskrogarna istället vetja.
Citera
2021-02-15, 15:11
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bornet
Jag orkar egentligen inte ge mig in i den här debatten, har svag koll på villkorstrappan överlag - men vet att det verkar vara en synnerligen impopulär idé bland de flest supporterskarorna, här i Göteborg, i Malmö och i Stockholm. Då blir rätt underligt när du nu verkar försöker föra en talan för dessa grupperingar, fast för den helt andra sidan.
Faktum är att svensk fotboll är ett av de säkraste evenemang du kan gå på. Letar du inte aktivt bråk och har normalt folkvett är risken för nån form av orolighet helt jävla mikroskopisk. Ja, om det nu inte är Kling och Klang som bonkar på dig på nån bortamatch då för att man tagit fel hörn i nån gatukorsning i Skåne. Sätt villkorstrappan på Way Out West och innerstadskrogarna istället vetja.

Det är väl bra att någon för fram en åsikt utifrån den stora massa fotbollssupporters som INTE står mitt i smeten bland bengaler och rökbomber utan är på plats för att se på fotboll. Finns många i denna stora grupp som är rejält trötta på att en liten klick fans förstör för så många andra. Sedan om fördelningen är 80/20, 50/50 eller 20/80 när det gäller för eller emot bomber och granater-kulturen kan väl diskuteras. Men tro inte att samtliga som går på fotboll i storstäderna är eniga om att det är coolt med avbrutna matcher och att det absolut är omöjligt att göra något åt saken.

Sedan kanske vi inte skall överdriva problemet då det väl liksom inte sker i varenda match, men själv tycker jag det är fruktansvärt irriterande de gånger fans håller på med framförallt rök. Dels är det f-n inte nyttigt och dels vill jag se på fotboll hellre än att glo på en jävla dimma. Avvisa packet istället för att skydda dom.
__________________
Senast redigerad av Burkgurka 2021-02-15 kl. 15:14.
Citera
2021-02-15, 21:02
  #39
Medlem
motvalls avatar
Hoppas det är gnaget som bränt alla nödraketer som behövs för både oss och dom vid Stadshuset. Men fan ta dem ifall jag inte kan gå runt Kungsholmen på isen för första gången på 20 år. Redan knatat från Hornsberg strand till Kungsholmstorg. Problemet brukar vara vid Karlbergskanalen där det rinner ut mycket skit och inte vid vår fd Eldkvarn.
https://www.expressen.se/tv/nyheter/har-skjuts-nodraketer-och-fyrverkerier-vid-statshuset/
__________________
Senast redigerad av motvall 2021-02-15 kl. 21:05.
Citera
2021-02-15, 21:12
  #40
Medlem
ZlatanManias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av motvall
Hoppas det är gnaget som bränt alla nödraketer som behövs för både oss och dom vid Stadshuset. Men fan ta dem ifall jag inte kan gå runt Kungsholmen på isen för första gången på 20 år. Redan knatat från Hornsberg strand till Kungsholmstorg. Problemet brukar vara vid Karlbergskanalen där det rinner ut mycket skit och inte vid vår fd Eldkvarn.
https://www.expressen.se/tv/nyheter/har-skjuts-nodraketer-och-fyrverkerier-vid-statshuset/
Extremt vackert.
Citera
2021-02-15, 21:17
  #41
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av ZlatanMania
Extremt vackert.
Fanns det inget i gult åtminstone...?
Citera
2021-02-15, 22:11
  #42
Medlem
feldgraus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Jag har väl inte sagt att polisen ska strunta i lagar och regler. De ska ju absolut inte sjunka till samma nivå som dessa så kallade kallade supporters.

Det är just det du gång på gång föreslagit. Att polis i dag inte gör som du föreslår är för att det helt enkelt inte följer hur polisen ska arbeta, och är i ytterligaste fall lagvidrigt.

Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Jag ställer därför frågan igen: Varför kan inte polisen kliva in där och plocka bort de här så kallade supportrarna som maskerar sig, bränner bengaler och kastar bangers? Vad är det som gör att det är en osäker situation?
Skulle det vara farligt för att en bengal är tänd så är det ju bara att följa personen ifråga via kamera och gripa den då bengalen slocknat. Varför kan/vågar polisen inte det och varför har det stiftats lagar/regler om att de inte ska kliva in där? Kan det bero på att dessa så kallade supporters då börjar veva mot polisen?

Spelar det någon roll? Så länge polisen bedömer att ett ingripande på läktaren inte är förenligt med proportionalitets- eller behovsprincipen så är det så. Det är inget specifikt för fotboll, hur du nu fick för dig att tro det. Det gäller polisen i alla situationer. Det är till exempel en anledning till att polis i Sverige är relativt restriktiv när det kommer till biljakter och liknande. Att t.ex. förfölja en flyktbil i hög fart på små vägar genom ett samhälle med risk för att tredje man råkar illa ut, om det begångna brottet är ringa, är troligen inte förenligt med principerna.

Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Fattar ni inte att det är ni som bidrar till en negativ syn på alla andra fotbollssupportrar? Förstår ni inte att det är ni som förstör bilden över den normale supportern som är där för att heja fram sitt lag och se på fotboll?

Vilka är dessa "ni" som du pratar om? Jag jobbar i princip varje match för att göra fotbollsupplevelsen så säker och trevlig som möjligt för alla besökare. Vad gör du, annat än att sitta och direkt eller indirekt kasta skit på mig, på nätet?

De som bidrar allra mest till en negativ syn på fotbollssupportrar är sådana som du, som utan att förstå frågan på djupet kastar ut anklagelser och kommer med "lösningar" som antingen redan testats och inte fungerar, eller är för världsfrånvända för att ens komma på fråga bland dem som dagligen jobbar med problemet.

Det är för övrigt välkänt att intresset kring svensk fotboll till stor del är så högt som det är tack vare atmosfären på arenan. Det har gjorts undersökningar som visar på att man grovt kan dela in fotbollspubliken i fyra grupper som är ungefär lika stora, definierade utifrån två faktorer: Om man främst går på fotboll för det sportsliga, eller upplevelsen; samt om man går på fotboll oavsett omständigheter, eller mer beroende på. Förenklat:
Grupp A: Går på match oavsett, där för stämningen – stereotyp klacksupporter.
Grupp B: Går på match oavsett, där för sporten – stereotyp nörd på sittplats.
Grupp C: Går på match beroende på, där för upplevelsen – stereotyp evenemangare (hade kunnat gå på konsert istället)
Grupp D: Går på match beroende på, där för sporten – stereotyp evenemangare (hade kunnat se PL på tv istället)

Det här är som sagt en grov indelning, men vilken av dessa grupper menar du är den normale supportern som är där för att heja fram sitt lag och se på fotboll? Grupp A är egentligen inte där för att "se på fotboll". Det är grupp B och D som är det. Men det är knappast de som skapar stämning. Och utan grupp A som skapar stämningen, så skulle vi inte ha grupp C på matcherna. Och med halva publiken borta och betydligt snävare ekonomiska ramar, hur mycket sportsliga upplevelser går det att bjuda på för att locka grupp D?

Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Vad då inte förstår grundproblemet? Det är väl ganska solklart? Grundproblemet är att det finns en gruppering av så kallade supportes som går på en fotbollsmatch för att maskera sig, bränna bengaler och kasta bangers. Skulle de välja att göra det på en tom asfaltsyta hade de inte fått samma uppmärksamhet och känt sig sedda. Nu väljer de att göra det mitt bland tusentals andra för att få uppmärksamheten. Det är ju DET som är grundproblemet.

Som sagt, du förstår inte problemet. Och det är förståeligt. Det är inte jättelätt att sätta sig in i något så komplext som den subkultur och i vissa fall motkultur, som växt fram i över 100 års tid, vi kallar "supporterkultur". Det kräver liksom att man gräver djupare i frågan än titta lite slött på ytan, så som du just gjort. Vilken tur då att det finns människor som gör mer än du gör, som faktiskt skrapar och gräver och försöker förstå verkligheten som den är och vad man kan försöka förändra på djupet, istället för att föreslå att bara måla över rosten med lite ny färg, som verkar vara din lösning.

Tips, börja med att läsa Enable Sveriges Q&A om fotbollsproblematik och säkerhetsarbete som en start. Sen kan du läsa igenom några utvalda Twittertrådar från dem. Enable Sverige jobbar som fristående aktör i samarbete med sina partners (Svenska Fotbollförbudet, Svensk Elitfotboll och klubbarna, Polisen samt Svenska Fotbollsupporterunionen) för att hitta hållbara lösningar.

Fortsätt sen läsa relevant litteratur, det finns numera en uppsjö av forskningstung och faktabaserad svensk litteratur om fotbollskultur/supporterkultur. Allt från mer övergripande utifrånperspektiv genom Torbjörn Anderssons verk ("Kung Fotboll", samt "Spela fotboll bondjävlar" i två band), och mer supporterspecifikt utifrånperspektiv genom Aage Radmanns verk ("Vad är huliganism?" och "Från gentleman till huligan?"), till mer supporterspecifikt inifrånperspektiv ("Va för jävla pack e ni?" om Stockholmsklackarnas historia, eller kanske "Vi som är från Göteborg åker aldrig hem med sorg" om IFK Göteborgs supporterhistoria, även om jag kanske är jävig i det tipset då jag är en av författarna). Det är bara ett urval!

Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Vilka lösningar är det som inte funkar?
Filma och belägga med tillträdesförbud.
Åker maskeringen på, grip personen.

Det ena görs redan. Det andra har jag redan konstaterat inte är förenligt med hur polisen jobbar.

Citat:
Ursprungligen postat av FlashEnter
Vad vill du ha för lösning som inte bryter mot lagen? Ja, förutom att legalisera något för att göra det lagligt då.

Tror du att jag hade suttit här och bemödat mig med att försöka förklara för dig att det inte finns någon "enkel lösning" på problemet, om jag hade en enkel lösning på problemet?

/feldgrau
Citera
2021-02-15, 23:37
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av feldgrau
Det är just det du gång på gång föreslagit. Att polis i dag inte gör som du föreslår är för att det helt enkelt inte följer hur polisen ska arbeta, och är i ytterligaste fall lagvidrigt.



Spelar det någon roll? Så länge polisen bedömer att ett ingripande på läktaren inte är förenligt med proportionalitets- eller behovsprincipen så är det så. Det är inget specifikt för fotboll, hur du nu fick för dig att tro det. Det gäller polisen i alla situationer. Det är till exempel en anledning till att polis i Sverige är relativt restriktiv när det kommer till biljakter och liknande. Att t.ex. förfölja en flyktbil i hög fart på små vägar genom ett samhälle med risk för att tredje man råkar illa ut, om det begångna brottet är ringa, är troligen inte förenligt med principerna.



Vilka är dessa "ni" som du pratar om? Jag jobbar i princip varje match för att göra fotbollsupplevelsen så säker och trevlig som möjligt för alla besökare. Vad gör du, annat än att sitta och direkt eller indirekt kasta skit på mig, på nätet?

De som bidrar allra mest till en negativ syn på fotbollssupportrar är sådana som du, som utan att förstå frågan på djupet kastar ut anklagelser och kommer med "lösningar" som antingen redan testats och inte fungerar, eller är för världsfrånvända för att ens komma på fråga bland dem som dagligen jobbar med problemet.

Det är för övrigt välkänt att intresset kring svensk fotboll till stor del är så högt som det är tack vare atmosfären på arenan. Det har gjorts undersökningar som visar på att man grovt kan dela in fotbollspubliken i fyra grupper som är ungefär lika stora, definierade utifrån två faktorer: Om man främst går på fotboll för det sportsliga, eller upplevelsen; samt om man går på fotboll oavsett omständigheter, eller mer beroende på. Förenklat:
Grupp A: Går på match oavsett, där för stämningen – stereotyp klacksupporter.
Grupp B: Går på match oavsett, där för sporten – stereotyp nörd på sittplats.
Grupp C: Går på match beroende på, där för upplevelsen – stereotyp evenemangare (hade kunnat gå på konsert istället)
Grupp D: Går på match beroende på, där för sporten – stereotyp evenemangare (hade kunnat se PL på tv istället)

Det här är som sagt en grov indelning, men vilken av dessa grupper menar du är den normale supportern som är där för att heja fram sitt lag och se på fotboll? Grupp A är egentligen inte där för att "se på fotboll". Det är grupp B och D som är det. Men det är knappast de som skapar stämning. Och utan grupp A som skapar stämningen, så skulle vi inte ha grupp C på matcherna. Och med halva publiken borta och betydligt snävare ekonomiska ramar, hur mycket sportsliga upplevelser går det att bjuda på för att locka grupp D?



Som sagt, du förstår inte problemet. Och det är förståeligt. Det är inte jättelätt att sätta sig in i något så komplext som den subkultur och i vissa fall motkultur, som växt fram i över 100 års tid, vi kallar "supporterkultur". Det kräver liksom att man gräver djupare i frågan än titta lite slött på ytan, så som du just gjort. Vilken tur då att det finns människor som gör mer än du gör, som faktiskt skrapar och gräver och försöker förstå verkligheten som den är och vad man kan försöka förändra på djupet, istället för att föreslå att bara måla över rosten med lite ny färg, som verkar vara din lösning.

Tips, börja med att läsa Enable Sveriges Q&A om fotbollsproblematik och säkerhetsarbete som en start. Sen kan du läsa igenom några utvalda Twittertrådar från dem. Enable Sverige jobbar som fristående aktör i samarbete med sina partners (Svenska Fotbollförbudet, Svensk Elitfotboll och klubbarna, Polisen samt Svenska Fotbollsupporterunionen) för att hitta hållbara lösningar.

Fortsätt sen läsa relevant litteratur, det finns numera en uppsjö av forskningstung och faktabaserad svensk litteratur om fotbollskultur/supporterkultur. Allt från mer övergripande utifrånperspektiv genom Torbjörn Anderssons verk ("Kung Fotboll", samt "Spela fotboll bondjävlar" i två band), och mer supporterspecifikt utifrånperspektiv genom Aage Radmanns verk ("Vad är huliganism?" och "Från gentleman till huligan?"), till mer supporterspecifikt inifrånperspektiv ("Va för jävla pack e ni?" om Stockholmsklackarnas historia, eller kanske "Vi som är från Göteborg åker aldrig hem med sorg" om IFK Göteborgs supporterhistoria, även om jag kanske är jävig i det tipset då jag är en av författarna). Det är bara ett urval!



Det ena görs redan. Det andra har jag redan konstaterat inte är förenligt med hur polisen jobbar.



Tror du att jag hade suttit här och bemödat mig med att försöka förklara för dig att det inte finns någon "enkel lösning" på problemet, om jag hade en enkel lösning på problemet?

/feldgrau

Mycket bra inlägg och du har uppenbart bra koll på mycket här. Men håller ju inte med i allt, så argumenterar lite emot delar.

Det jag är intresserad av och kritisk till är den uppdelning som skett senaste åren mellan de olika grupperna du skriver. Där då grupp A på många sätt avskärmat sig från övrig publik istället för att agera för att få med sig övrig publik för att skapa tryck från hela arenan. Det är alldeles för svåra och långa sånger istället för taktfasta ramsor, det är uppstyrt och det är en eller ett fåtal som dirigerar kören. Och helt omöjligt för de som inte står i klacken att delta. Förr kunde egentligen vem som helst på en arena dra igång en ramsa och få med sig hela arenan vid bra tajming, och i stort sett samtliga åskådare var delaktiga i stöttandet av sitt lag. (Inte för att man fick med sig Åke Tråk som satt ensam uppe i övre kurvan på Nya Ullevi och bara några få tusen pers på matchen, men nog fan försöktes det. Haha.)

Men nu har klackarna alltså avskärmat sig och lever sitt helt egna liv, utan egentligen koppling till övrig publik och många gånger inte ens till spelet på planen. För mig ger det en sämre totalupplevelse, sämre gemenskap, och kanske framförallt en sämre backning av det egna laget. Alla lag kör ju i stort sett enligt samma sånghäfte och även om spelarna blir inspirerade så är det ju samma för båda lagens spelare när ljudmattan är neutral. Hade varit bättre om de olika klackarna kört mer eget och unikt material och åtminstone en del ramsor som gick ut på att få med sig hela arenan i att skapa tryck. Underskatta inte en bra genomförd vulkan, en i grunden löjlig raketen, eller en simpel enkel ramsa som nördarna på sittplats klappar/skriker med i. Där har ni massor att jobba på. Ta gärna inspiration av den klassiska brittiska kulturen istället för att allt skall vara juggekopierat. Eller varför inte kolla lite på Häckens fans, som vad jag sett/hört är de enda i Sverige som kör en majoritet av egna prylar och kör mer ramsor än sång. Fast de är ju såpass små att det kanske är enklare där.

Sedan angående maskerade och bengalbrännare, så påstår jag att det visst går att få bort det där. Grundproblemet är att så många inte vill ha bort det, och därför hindrar vakter/polis från att göra sitt jobb. Finns där förresten något undersökt om hur många ur grupp B och D som grupp A skrämmer bort från arenorna om/när de går för långt med sitt stökande?

För mig finns fem tabun på en fotbollsläktare: Flaggor, trumma, megafon, pyro, bråk.
För mig finns bara två verktyg för att stötta laget: Rösten, händerna.

Möjligt att jag blivit mossig med åren och jag kanske är färgad pga stort engagemang i engelsk supporterkultur (som har just ovan fem tabun samt två verktyg), så jag har förmodligen inte rätt i allt. Men kan ju ändå yttra lite tankar.
__________________
Senast redigerad av Burkgurka 2021-02-15 kl. 23:40.
Citera
2021-02-16, 01:15
  #44
Medlem
Sverige08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Burkgurka
Mycket bra inlägg och du har uppenbart bra koll på mycket här. Men håller ju inte med i allt, så argumenterar lite emot delar.

Det jag är intresserad av och kritisk till är den uppdelning som skett senaste åren mellan de olika grupperna du skriver. Där då grupp A på många sätt avskärmat sig från övrig publik istället för att agera för att få med sig övrig publik för att skapa tryck från hela arenan. Det är alldeles för svåra och långa sånger istället för taktfasta ramsor, det är uppstyrt och det är en eller ett fåtal som dirigerar kören. Och helt omöjligt för de som inte står i klacken att delta. Förr kunde egentligen vem som helst på en arena dra igång en ramsa och få med sig hela arenan vid bra tajming, och i stort sett samtliga åskådare var delaktiga i stöttandet av sitt lag. (Inte för att man fick med sig Åke Tråk som satt ensam uppe i övre kurvan på Nya Ullevi och bara några få tusen pers på matchen, men nog fan försöktes det. Haha.)

Men nu har klackarna alltså avskärmat sig och lever sitt helt egna liv, utan egentligen koppling till övrig publik och många gånger inte ens till spelet på planen. För mig ger det en sämre totalupplevelse, sämre gemenskap, och kanske framförallt en sämre backning av det egna laget. Alla lag kör ju i stort sett enligt samma sånghäfte och även om spelarna blir inspirerade så är det ju samma för båda lagens spelare när ljudmattan är neutral. Hade varit bättre om de olika klackarna kört mer eget och unikt material och åtminstone en del ramsor som gick ut på att få med sig hela arenan i att skapa tryck. Underskatta inte en bra genomförd vulkan, en i grunden löjlig raketen, eller en simpel enkel ramsa som nördarna på sittplats klappar/skriker med i. Där har ni massor att jobba på. Ta gärna inspiration av den klassiska brittiska kulturen istället för att allt skall vara juggekopierat. Eller varför inte kolla lite på Häckens fans, som vad jag sett/hört är de enda i Sverige som kör en majoritet av egna prylar och kör mer ramsor än sång. Fast de är ju såpass små att det kanske är enklare där.

Sedan angående maskerade och bengalbrännare, så påstår jag att det visst går att få bort det där. Grundproblemet är att så många inte vill ha bort det, och därför hindrar vakter/polis från att göra sitt jobb. Finns där förresten något undersökt om hur många ur grupp B och D som grupp A skrämmer bort från arenorna om/när de går för långt med sitt stökande?

För mig finns fem tabun på en fotbollsläktare: Flaggor, trumma, megafon, pyro, bråk.
För mig finns bara två verktyg för att stötta laget: Rösten, händerna.

Möjligt att jag blivit mossig med åren och jag kanske är färgad pga stort engagemang i engelsk supporterkultur (som har just ovan fem tabun samt två verktyg), så jag har förmodligen inte rätt i allt. Men kan ju ändå yttra lite tankar.

Alltså man får ju ont i kroppen av att läsa den här tråden just nu.
Raketen?
Flaggor- tabu?
Pyro- tabu?

Herregud, håll dig du till din engelska fotboll där det är 10% engelsmän på storlagens matcher och resten ditresta turister, med ett läktartryck likvärdigt kalmar ff.

Läktarkulturen är det som lyfter den svenska fotbollen.

Folk som tycker att den engelska läktarkulturen (den moderna engelska läktarkulturen) är något att sträva efter, är ju så urbota korkade så man blir ledsen.
Citera
2021-02-16, 03:09
  #45
Medlem
Salorms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Burkgurka
Mycket bra inlägg och du har uppenbart bra koll på mycket här. Men håller ju inte med i allt, så argumenterar lite emot delar.

Det jag är intresserad av och kritisk till är den uppdelning som skett senaste åren mellan de olika grupperna du skriver. Där då grupp A på många sätt avskärmat sig från övrig publik istället för att agera för att få med sig övrig publik för att skapa tryck från hela arenan. Det är alldeles för svåra och långa sånger istället för taktfasta ramsor, det är uppstyrt och det är en eller ett fåtal som dirigerar kören. Och helt omöjligt för de som inte står i klacken att delta. Förr kunde egentligen vem som helst på en arena dra igång en ramsa och få med sig hela arenan vid bra tajming, och i stort sett samtliga åskådare var delaktiga i stöttandet av sitt lag. (Inte för att man fick med sig Åke Tråk som satt ensam uppe i övre kurvan på Nya Ullevi och bara några få tusen pers på matchen, men nog fan försöktes det. Haha.)

Men nu har klackarna alltså avskärmat sig och lever sitt helt egna liv, utan egentligen koppling till övrig publik och många gånger inte ens till spelet på planen. För mig ger det en sämre totalupplevelse, sämre gemenskap, och kanske framförallt en sämre backning av det egna laget. Alla lag kör ju i stort sett enligt samma sånghäfte och även om spelarna blir inspirerade så är det ju samma för båda lagens spelare när ljudmattan är neutral. Hade varit bättre om de olika klackarna kört mer eget och unikt material och åtminstone en del ramsor som gick ut på att få med sig hela arenan i att skapa tryck. Underskatta inte en bra genomförd vulkan, en i grunden löjlig raketen, eller en simpel enkel ramsa som nördarna på sittplats klappar/skriker med i. Där har ni massor att jobba på. Ta gärna inspiration av den klassiska brittiska kulturen istället för att allt skall vara juggekopierat. Eller varför inte kolla lite på Häckens fans, som vad jag sett/hört är de enda i Sverige som kör en majoritet av egna prylar och kör mer ramsor än sång. Fast de är ju såpass små att det kanske är enklare där.

Sedan angående maskerade och bengalbrännare, så påstår jag att det visst går att få bort det där. Grundproblemet är att så många inte vill ha bort det, och därför hindrar vakter/polis från att göra sitt jobb. Finns där förresten något undersökt om hur många ur grupp B och D som grupp A skrämmer bort från arenorna om/när de går för långt med sitt stökande?

För mig finns fem tabun på en fotbollsläktare: Flaggor, trumma, megafon, pyro, bråk.
För mig finns bara två verktyg för att stötta laget: Rösten, händerna.

Möjligt att jag blivit mossig med åren och jag kanske är färgad pga stort engagemang i engelsk supporterkultur (som har just ovan fem tabun samt två verktyg), så jag har förmodligen inte rätt i allt. Men kan ju ändå yttra lite tankar.

Du ska iallafall ha en jävulsk massa kudos för att du lyfter fram Häckens båda supportrar. Storleksmässigt gissar jag på att deras klack är närmare IF Limhamn Bunkeflo än något herrlag ovanför division 1.
Citera
2021-02-16, 04:40
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sverige08
Alltså man får ju ont i kroppen av att läsa den här tråden just nu.
Raketen?
Flaggor- tabu?
Pyro- tabu?

Herregud, håll dig du till din engelska fotboll där det är 10% engelsmän på storlagens matcher och resten ditresta turister, med ett läktartryck likvärdigt kalmar ff.

Läktarkulturen är det som lyfter den svenska fotbollen.

Folk som tycker att den engelska läktarkulturen (den moderna engelska läktarkulturen) är något att sträva efter, är ju så urbota korkade så man blir ledsen.

Blanda inte ihop förfallet hos en handfull Londonlag med den fortsatt starka kulturen ute i riktiga England. Det är två olika saker där tyvärr många svenskar går i turistfällorna och tror de upplevt engelsk fotbollskultur. Finns en helt annan värld lite under de största och det är den jag syftar på.
Citera
2021-02-16, 08:26
  #47
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Burkgurka
För mig finns fem tabun på en fotbollsläktare: Flaggor, trumma, megafon, pyro, bråk.
För mig finns bara två verktyg för att stötta laget: Rösten, händerna.

Möjligt att jag blivit mossig med åren och jag kanske är färgad pga stort engagemang i engelsk supporterkultur (som har just ovan fem tabun samt två verktyg), så jag har förmodligen inte rätt i allt. Men kan ju ändå yttra lite tankar.

Och för mig som fotbollsälskare som har en annan utgångspunkt från en helt annan plats i Europa (främst på grund av min bakgrund) är det fullständigt befängt hur man kan tycka att tifo skulle vara något negativt. Det finns inget vackrare när man kombinerar två olika former (det visuella och det audiologiska) och skapar ett estetiskt vackert audiovisuellt verk.
Citera
2021-02-16, 09:15
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av feldgrau
Det är just det du gång på gång föreslagit. Att polis i dag inte gör som du föreslår är för att det helt enkelt inte följer hur polisen ska arbeta, och är i ytterligaste fall lagvidrigt.



Spelar det någon roll? Så länge polisen bedömer att ett ingripande på läktaren inte är förenligt med proportionalitets- eller behovsprincipen så är det så. Det är inget specifikt för fotboll, hur du nu fick för dig att tro det. Det gäller polisen i alla situationer. Det är till exempel en anledning till att polis i Sverige är relativt restriktiv när det kommer till biljakter och liknande. Att t.ex. förfölja en flyktbil i hög fart på små vägar genom ett samhälle med risk för att tredje man råkar illa ut, om det begångna brottet är ringa, är troligen inte förenligt med principerna.



Vilka är dessa "ni" som du pratar om? Jag jobbar i princip varje match för att göra fotbollsupplevelsen så säker och trevlig som möjligt för alla besökare. Vad gör du, annat än att sitta och direkt eller indirekt kasta skit på mig, på nätet?

De som bidrar allra mest till en negativ syn på fotbollssupportrar är sådana som du, som utan att förstå frågan på djupet kastar ut anklagelser och kommer med "lösningar" som antingen redan testats och inte fungerar, eller är för världsfrånvända för att ens komma på fråga bland dem som dagligen jobbar med problemet.

Det är för övrigt välkänt att intresset kring svensk fotboll till stor del är så högt som det är tack vare atmosfären på arenan. Det har gjorts undersökningar som visar på att man grovt kan dela in fotbollspubliken i fyra grupper som är ungefär lika stora, definierade utifrån två faktorer: Om man främst går på fotboll för det sportsliga, eller upplevelsen; samt om man går på fotboll oavsett omständigheter, eller mer beroende på. Förenklat:
Grupp A: Går på match oavsett, där för stämningen – stereotyp klacksupporter.
Grupp B: Går på match oavsett, där för sporten – stereotyp nörd på sittplats.
Grupp C: Går på match beroende på, där för upplevelsen – stereotyp evenemangare (hade kunnat gå på konsert istället)
Grupp D: Går på match beroende på, där för sporten – stereotyp evenemangare (hade kunnat se PL på tv istället)

Det här är som sagt en grov indelning, men vilken av dessa grupper menar du är den normale supportern som är där för att heja fram sitt lag och se på fotboll? Grupp A är egentligen inte där för att "se på fotboll". Det är grupp B och D som är det. Men det är knappast de som skapar stämning. Och utan grupp A som skapar stämningen, så skulle vi inte ha grupp C på matcherna. Och med halva publiken borta och betydligt snävare ekonomiska ramar, hur mycket sportsliga upplevelser går det att bjuda på för att locka grupp D?



Som sagt, du förstår inte problemet. Och det är förståeligt. Det är inte jättelätt att sätta sig in i något så komplext som den subkultur och i vissa fall motkultur, som växt fram i över 100 års tid, vi kallar "supporterkultur". Det kräver liksom att man gräver djupare i frågan än titta lite slött på ytan, så som du just gjort. Vilken tur då att det finns människor som gör mer än du gör, som faktiskt skrapar och gräver och försöker förstå verkligheten som den är och vad man kan försöka förändra på djupet, istället för att föreslå att bara måla över rosten med lite ny färg, som verkar vara din lösning.

Tips, börja med att läsa Enable Sveriges Q&A om fotbollsproblematik och säkerhetsarbete som en start. Sen kan du läsa igenom några utvalda Twittertrådar från dem. Enable Sverige jobbar som fristående aktör i samarbete med sina partners (Svenska Fotbollförbudet, Svensk Elitfotboll och klubbarna, Polisen samt Svenska Fotbollsupporterunionen) för att hitta hållbara lösningar.

Fortsätt sen läsa relevant litteratur, det finns numera en uppsjö av forskningstung och faktabaserad svensk litteratur om fotbollskultur/supporterkultur. Allt från mer övergripande utifrånperspektiv genom Torbjörn Anderssons verk ("Kung Fotboll", samt "Spela fotboll bondjävlar" i två band), och mer supporterspecifikt utifrånperspektiv genom Aage Radmanns verk ("Vad är huliganism?" och "Från gentleman till huligan?"), till mer supporterspecifikt inifrånperspektiv ("Va för jävla pack e ni?" om Stockholmsklackarnas historia, eller kanske "Vi som är från Göteborg åker aldrig hem med sorg" om IFK Göteborgs supporterhistoria, även om jag kanske är jävig i det tipset då jag är en av författarna). Det är bara ett urval!



Det ena görs redan. Det andra har jag redan konstaterat inte är förenligt med hur polisen jobbar.



Tror du att jag hade suttit här och bemödat mig med att försöka förklara för dig att det inte finns någon "enkel lösning" på problemet, om jag hade en enkel lösning på problemet?

/feldgrau

Trots att du försöker framstå som påläst, kunnig och slänger dig med ett stort ordförråd verkar du ha väldigt svårt att förstå.

Så sjukt omoget när du inser att du har fel och då besvarar frågan:
Citat:
Varför kan inte polisen kliva in där och plocka bort de här så kallade supportrarna som maskerar sig, bränner bengaler och kastar bangers? Vad är det som gör att det är en osäker situation?
med:
Citat:
Spelar det någon roll?
Jag frågar därför igen. Varför kan inte polisen gå in utan risk och ta bort den så kallade supportern som begår olagligheter på läktaren?

Tjaa, vad jag gör.
Jag ser mängder med fotbollsmatcher varje säsong. Men som sagt, på grund av min bostadsort, är det inte möjligt att resa och se en massa matcher på plats och därför ses de på TV.
Det är ju bara att gratulera dig till att du har möjligheten att vara på plats och jobba med det du gör. Dock gör du ett otroligt dåligt jobb med tanke på maskering, bengalbränning och bangerskastande som sker. Du behöver nog göra ett bättre jobb eller byta jobb.

Citat:
Vilka är dessa "ni" som du pratar om?
Ni det är de så kallade supportrarna som maskerar sig, bränner bengaler och kastar bangers samt de som försvarar det här beteendet. Alltså ingen som jag rankar som en riktig supporter. Dvs en supporter som är där för att stötta sitt lag utan att det riskerar böter. De som är där och hejar fram sitt lag utan att riskera att matchen skjuts fram. Förstår du nu? Ni är ett gäng rötägg som riskerar att sabba för den förening ni säger er stötta.

Av de grupperna du nämner, hur många är det som håller sig borta från dessa pga de så kallade supportrarna som maskerar sig, bränner bengaler och kastar bangers?
Jag har hört från flertalet barnfamiljer som struntar i att gå på matcher i Stockholmsområdet pga det stora stöket kring arenorna samt all skit som sker på läktarna. Är det den väg ni så kallade supporters vill gå så varsågoda. Skräm bort tex barnfamiljer och framtida supportrar. Bra väg att vandra.

Citat:
Som sagt, du förstår inte problemet.
Vad är problemet då? Är problemet att ingen vill hitta en lösning så att ni så kallade supportrar får maskera er, bränna bengaler och kasta bangers? Eller är grundproblemet just det ni så kallade supporters håller på med?
För att ta ett annat exempel (som ju du och andra verkar vilja göra mest hela tiden): Det bränns ju tex bilar runt om i landet ibland. Är grundproblemet till det att det inte finns fritidsgårdar eller är grundproblemet att individen inte förstår att det de gör är olagligt?
Förstår du liknelsen?

Citat:
Tror du att jag hade suttit här och bemödat mig med att försöka förklara för dig att det inte finns någon "enkel lösning" på problemet, om jag hade en enkel lösning på problemet?
Herre jösses. Lösning är ju enkel. Om alla så kallade supportrar slutade maskera sig, slutade bränna bengaler och slutade kasta bangers så är det ju inget problem längre. en otroligt enkel lösning kan jag tycka.
De som inte följer den är bara att filma, gripa och belägga med tillträdesförbud. Till slut är vi av med alla dessa så kallade supporters så kan de stå på en parkering någonstans och bränna sina bengaler och kasta bangers. Där finns ju inga kameror heller så de slipper tom att maskera sig. Problem solved.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in