Citat:
Ursprungligen postat av
matsqq
Är det ett tecken på hög intelligens att ständigt strö ut aggressioner, syrlighet och förolämpningar över internet?
Finns det en korrelation ? Är den positiv eller negativ ...?
Jag överlåter det åt betraktaren.
Är ovanstående något som imponerar så att betraktaren tycker att ständiga aggressioner/påhopp över internet visar på kraftfullhet, mod och styrka?
Ja, kanske blir man imponerad - om man är 9-15 år gammal - hade nog imponerat på Lunarstorm när det begav sig.
Andra tycker säkert att det mest visar på en karaktärsbrist om man blir aggressiv när andra tycker annorlunda.
Det är skönt att kunna ha en mogen diskussion med vuxna människor och en del här faller ju som tur är i den kategorin.
Vet inte varför det skulle vara ointressant att SE dyker upp i en artikel med rubriken "han mördade Palme" om han själv kallat till sig journalisten för att göra artikeln. (som jag sa innan kan ju SE faktiskt ha föreslagit rubriken och journalisten accepterat den, men som sagt SE-teorin faller ju inte om det inte är så)
Han använder vi/oss-form om mördaren, vi tar några steg efter mannen och *Pang* -"din djävel."
Dessutom ger han ju en förklaring till motivet som skulle vara logisk just om han är GM.
Journalisten som gör artikeln säger i en intervju att han tror att SE mördade Palme - och att SE kände sig "lättad" efter att de gjort artikeln.
Men vi har ju också den lilla väskan som SE har och han placerar sig själv 5-6 sekunder från dådet (samt stämpelklockan).
Detta ihop med LJ:s samt YN:s observationer där det för YN ingår en liknande väska mm. gör att det tvärtom vore konstigt om inte artikeln kan diskuteras i den här tråden utan att det ska kastas en massa förolämpningar.
Ett mycket bra och rimligt inlägg.
Vissa av förnekarna har en sån retorik och visar en sån desperation över att SE INTE kan avskrivas över att de hur mycket de än försöker inte kan hitta något som friar honom från misstanke.
Det gör dem frustrerade och jag är rätt säker på att de känner att tänk om det är den där Skandiamannen ändå HUR kunde jag missa honom?
Jag som skrivit och läst om Palmemordet i 10 år.
Ett annat tänkbart alternativ är ju att de har egna intressen i andra lösningar.
För vissa är det såklart så att det känns för simpelt med en till synes vanlig medelålders man som GM.
Mordet får någon sorts mening om det är välplanerat och professionellt utfört(vilket dock mycket lite tyder på att det var).Det är svårt att förklara eller förstå den aggressiva och otrevliga retorik som vissa använder sig av annars.
En del SE-förnekare är iaf sakliga och resonerar på ett vettigt sätt.
Att referera till Skydd&Säkerhet är fullt logiskt och rimligt.
Det ÄR en märklig intervju med märklig rubrik och märkliga formuleringar från SE.
Det är rätt troligt att intervjun är med sanningen relativt väl överensstämmande
Att tycka att intervjun är märklig och att det ger upphov till diskussioner och funderingar är mycket naturligt förutom för en del av de s.k. SE-förnekarna.
Å andra sidan skulle vissa av dom inte ens tro på honom som GM ens om han fångades på bild precis när han sköt.
Bilden var ju manipulerad eller kanske nån klätt ut sig till SE bara?
Förnekarnas taktik är att kalla allt ointressant för det var ju inte SE han var ju 52 år gift och till råga på allt grafiker.
Jag undrar om SE på något sätt avslöjade något för journalisten Arvidsson?
Jag har flera gånger försökt påvisa att den teori som SE framförde i intervjun var lite märklig
Vartifrån fick han den?
Det var såvitt jag minns inte riktigt så man trodde att det gick till på den tiden,
Intressant är också att OM SE var GM vilket jag är rätt säker på så måste mordet ha gått till ungefär på det vis som SE beskrev i denna intervju,
Att han bar samma kläder som han sade sig ha haft på mordnatten är också av intresse.
Det kan man absolut tolka som att han försökte återskapa känslan från mordnatten samma kläder. prata om mordkvällen röra sig på samma ställe som på mordkvällen.
Ett sätt att försöka återskapa känslan från mordkvällen precis som Clarke menar att mördaren sannolikt gjorde.Det stämmer också väldigt bra in på hur mycket SE pratade om mordet och ville återge detaljer för alla han träffade.
Bara hur ha rusade ut till grannen morgonen efter mordet och sa "vill du veta vad som hände läs inte i tidningen fråga mig jag var där".Det är intressant och ja en märklig sak att göra måste man säga.