Möjligheten återstår att viruset kan ha sitt ursprung i ett labb.
Den tanken är skrämmande men skulle förklara de otaliga märkliga symptom samt långvariga symptom som covid-19 orsakar.
Ett uttalande att labbteorin är väldigt osannolik lugnar inte mig något speciellt när Kina vägrar lämna fakta till WHO
--------
Kinesiska myndigheter undanhåller betydelsefull information från WHO:s forskare, rapporterar Wall Street Journal.
WHO:s forskare ska ha bett om detaljerad information om de första covidfallen i Wuhan – men fått nej av myndigheterna.
”Inte uteslutit några hypoteser”
WHO-gruppen har nu varit i Wuhan i tre veckor. Teorin om att viruset ska ha uppstått i ett labb har tidigare vädrats i gruppen, men häromdagen gjorde WHO-företrädarena och deras kinesiska motsvarigheter ett gemensamt uttalande om att labbteorin är väldigt osannolik.
Tidigare på fredagen sa WHO:s generalsekreterare Tedros Adhanom Ghebreyesus att de inte har uteslutit några förklaringar till hur viruset uppstod.
– Vissa har undrat om vi uteslutit några hypoteser. Jag har pratat med medlemmar i teamet, och svaret är att alla hypoteser fortfarande är öppna, sa WHO-toppen vid en pressbriefing enligt Reuters
https://www.expressen.se/nyheter/uppgifter-kina-vagrar-lamna-ut-fakta-till-who/