Karin Ekman som 2017 ansvarade för SvT:s drev mot Facebookgruppen ”Rädda Vården” blir ny on-line-chef på SvT Nyheter.
https://www.journalisten.se/nyheter/hon-blir-ny-online-chef-svt-nyheter
April 2017:
”SVT hänger ut visselblåsare
Den 31 mars publicerade SVT en artikel om facebooksidan ”Rädda Vården” som drivs av tre vårdanställda som fram tills dess varit anonyma. I artikeln beskrivs sidan i mycket kritiska ordalag och en av administratörerna hängs ut med namn och bild. Artikeln ingår i en så kallad ”granskning” av anonyma facebooksidor där enskilda medborgare ventilerar sitt missnöje med olika aspekter av samhällsutvecklingen.”
https://www.nyatider.nu/svt-hanger-ut-visselblasare/
Karin Ekman mars 2017:
”Därför granskar vi de anonyma Facebooksidorna”
”Genom att sprida artiklar, bilder och videomaterial, och genom att organisera sina följare i externa kommentarsattacker, förmedlar de just nu skrämselbilder av Sverige.
Dessa dolda opinionskrafter överger och trasar sönder den öppna samhällsdebatten och de fria samtalen. Vilka är de? Vad vill de, och varför? I takt med att med att deras genomslag ökar, växer också behovet av att granska dem.”
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/darfor-granskar-vi-de-anonyma-facebooksidorna
”Rädda vården”-granskning där numera framlidne Antonsson hängdes ut som om han gjort något brottsligt:
https://amp.svt.se/nyheter/inrikes/fd-moderatpolitiker-bakom-radda-varden-stottas-av-stod-svenska-polisen
Antonsson på sin blogg:
”Fredagen började lugnt, men sedan hände något. Statstelevisionen SVT slog till och levererade nyheten att det var jag som skrämde upp folk med Facebook-sidan Rädda Vården. Det är en Facebooksida som lyfter fram det som inte fungerar i dagens svenska sjukvård. SVT kallar det skrämselpropaganda när Rädda Vården delar länkar till artiklar i Dagens Medicin, Sydsvenskan eller SVT om utmaningarna i dagens svenska sjukvård – och det finns en hel del sådana.”
http://iotakt.se/kraschen/
Antonsson slutade sitt arbete i vården pga drevet mot honom. Ekman blir chef. SvT levererar...