Citat:
Ursprungligen postat av
Spakur
Ord mot ord-situationen handlar om förfarandet innan Ebba kopplade in sina advokater.
Hon har haft tusen chanser på sig att inte se ut som en osympatisk och kallhjärtad person, men eftersom hon ska ha den gården till det billiga pris hon och hennes kompis lurade sig till så krossar hon mer än gärna sitt och sitt partis anseende samt Esbjörn och hans familj.
Ebba har faktiskt klara drag av en Narcissist.
1. ... anser sig vara viktigare och mer betydelsefull än alla andra i sin omgivning.
2. ...drivs av rikedom, framgång, makt eller kärlek, oftast allt på en gång.
3. ...speglar sig i andra för att kunna dupera omgivningen om sin egen förträfflighet.
4. ...har ett överdrivet behov av att stå i centrum.
5. ...har orealistiska uppfattningar om sina egna rättigheter. Eftersom en narcissist anser att allt kretsar kring det egna jaget, sätter hen upp helt egna spelregler.
6. ...utnyttjar skamlöst andra för att uppnå sina egna mål.
7. ...saknar empati och har därmed ingen som helst förmåga att sätta sig in i andras känslor. Detta är ett av de starkaste personlighetsdragen hos en narcissist.
8. ...tror att andra är avundsjuk på denne, men är ofta själv avundsjuk på andra.
9. ...har ett högfärdigt och/eller arrogant beteende som är olidligt att utsättas för.
Hennes agerande i denna affär stärker bara funderingen, hon har agerat likvärdigt en Narcissist på många sätt mot Esbjörn och i fastighetsaffären med honom.