Citat:
Ursprungligen postat av
cucciola
Det är lättare att se en gigantisk Anakonda och hinna springa än att undvika ett blixtsnabbt hugg från en liten giftorm.
Undrar om Anakondan skulle släppa taget om man bet den så hårt man kunde. Förmodligen skulle den inte känna bettet så mycket?
Det skulle inte ha någon som helst betydelse, de kan ta bett ifrån en kapybara utan problem och de är världens största gnagare som dessutom ger anakondan betydligt svårare bett och såren blir hemska.
Citat:
Ursprungligen postat av
rogerQ
Jag hade satsat på att försöka hugga av huvudet på anakondan, hugga av ryggraden i huvudhöjd. Annars intressant tråd, vet inget om ormar och attacker från ormar. Antagligen mycket svårt att göra i praktiken.
Finns ett gammalt dokumenterat fall där en tam kramorm attackerat en i familjen och för att få loss den fick de klippa bort den med brandsax.
Citat:
Ursprungligen postat av
8978wxu642
Svårt att säga vad som är farligast rakt av, det är så mycket som spelar in.
Men det ska ganska mycket till för att en anakonda ska fånga en vuxen människa. Bitas kan dom absolut göras och det är väl inte så kul heller även om dom inte är giftiga.
Giftormar behöver inte heller använda sitt gift vid alla bett, det är vanligare att bettet inte är giftigt om det sker spontant, beroende på orm.
Det beror väldigt mycket på vilken orm det är. För en erfarenhet ormhanterare så är inte en giftorm särskilt farligt med rätt utrustning och kunskap. Men en riktigt stor Pyton bör man inte vara ensam om att hantera även om har extremt mycket erfarenhet.
Ett bett ifrån dessa ormar kan orsaka svåra infektioner då munnen är full utav bakterier och tänderna är bakåtformade så att bytet inte ska kunna slita sig loss vilket gör det väldigt svårt att komma loss. Fanns ett klipp förr på Youtube där 4 vakter(?) skulle flytta på en enorm grön anakonda som sedan bet sig fast i en utav dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
WhiteNightFlight
Det finns väldigt få dokumenterade fall där en anakonda dödat en människa, och i princip alla fall man känner till rör mindre barn som vistats ensamma.
En vuxen människa är ointressant som byte för en anakonda, och i den mån den försvarar sig för att den känner sig hotat hugger den ett snabbt hugg och avlägsnar sig från platsen. Det gör jävligt ont men är inte dödligt.
I snitt en människa om året dödad av en anakonda är nog högt räknat.
Giftormar dödar ca 100.000-150.000 människor varje år.
Om man läser vissa utav de fall där anakondor attackerat människor så verkar de vara väldigt svåra att ta kål på, finns fler dokumenterade fall där en nätpyton dödat människor än med anakondor, de anses vara mer aggressiva.
https://www.expressen.se/nyheter/mat...v-en-anakonda/