Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Det är en blandning av lite av varje. Kanske tråkigt svar. Det viktiga är att nästa vecka så kommer vi veta mer om vad som kan ha hänt. Sen är det upp till åklagaren att ratta det vidare.
Det som behövs göras är inte så tidskrävande. Utmaningen är nog administrationen och det juridiska kring det.
Utredningen fick för några veckor sedan tillgång till en rad goda tips. Hoppas de förvaltar dem väl och även det som kommer dem till känna nästa vecka.
Att kontakta NA är ingen dum idé. Jag har lite dålig koll på vad som skrivs där om fallet men är det nyhetstorka så kanske man kan bidra med nåt vart det lider. Om inte annat så är en tidning ett bra ”vittne” om det visar sig att polisen kunnat göra mer med de tips de fått. Bäst är ändå att hålla det tajt ihop med utredningen i första skedet. Ska göra allt i min makt
Den juridiska delen kan möjligen bli knepig vilket kan motivera att NA kanske bör uppmanas att se på frågan.
Som jag förstår det ska den misstänkte i princip ha begått ett nytt brott i närtid som åtminstone innebär någon form av dataintrång riktad mot brottsoffret och då indirekt även mot den pågående rättsprocessen.
Den enklaste formen av behandling vore att bara inkludera gärningen i den pågående processen så att det bara tillförs ny stödbevisning för att styrka att den tilltalade redan 2018 vid 05.23 händelsen hade möjlighet, kunskap, vilja och anledning att bryta sig in på offrets datorkonton. Då krävs kanske inte så mycket mer än ett nytt misstankeförhör, kompletterande beslag, nya frågor till berörda IT leverantörer och en kort utredning.
Den önskade behandlingen vore att betrakta den nya gärningen som ett nytt brott inom den pågående rättsprocessen, och om möjligt låta den bli en egen åtalspunkt och yrka en egen påföljd för just denna gärning. Skälen skulle kunna vara att särskilt beivra brott som sker inom en pågående process. Man bör inte heller riskera att den misstänkte går fri från även denna gärning därför att åklagarna bara väljer att åtala och yrka påföljd för huvudbrottet.
I tingsrätten fanns inte denna möjlighet, alla händelser ansågs hänga för tätt ihop och det var omöjligt att få en separat prövning eftersom den som begått mordet sannolikt även kunnat utföra den efterföljande inloggningen på morgonen. Men nu borde det finnas en möjlighet att få en separat åtalspunkt.