Citat:
Jo det handlar om attraktion när en kvinna väljer man för hans status, vilket jag just förklarade för dig.
Citat:
Jag känner som sagt en hel del kvinnor. Och har alltid tyckt det är intressant att se vad som händer i det sociala samspelet människor emellan. De snygga männen som dessutom besitter en hel del charm, är roliga och självsäkra utan att vara stöddiga. De män som vet hur de ska ragga. Dessa har aldrig några problem at få damer. De kan ligga långt ner på statusstegen (vara arbetslösa slackers) eller högt upp. Spelar ingen roll. De lyckas ändå alltid.
Dessa är inte långt ner på statusstegen, tvärtom de har oftast hög social status.
Citat:
De män med alldagligt utseende eller som inte ser så bra ut alls, inte har den där charmen och självsäkerheten. De får inte damer så lätt. Spelar ingen roll hur mycket pengar de har. Hur kända de råkar vara osv.
Haha, jo det spelar visst stor roll hur mycket pengar de har eller hur kända de är. Eller tror du att en fotbollsstjärna i Premier League lever i ofrivilligt celibat bara för att han är blyg och har alldagligt utseende?

Citat:
Detta är vad jag ser hos mina kvinnliga polare/bekanta.
Hur förklarar du detta med "kvinnlig hypergami"? Det jag ser och alltid har sett är att ett snyggt utseende och inre egenskaper, charm osv. får damer på fall.
Hur förklarar du detta med "kvinnlig hypergami"? Det jag ser och alltid har sett är att ett snyggt utseende och inre egenskaper, charm osv. får damer på fall.
Det är väl ingen som har sagt att dessa saker inte får damer på fall.
Citat:
Och detta med längd: två av de män jag känner (ganska bra ska väl också tilläggas, de är nära polare till mig) är inte alls så långa. Mellan 174-178. Men de får damer i längden från 156-175. Och nej, mina polare är inte vältränade, utan har normala kroppsbyggnader. Men ser alltså jävligt bra ut i sina ansikten/stilen. Lite halvlånga tjocka mörka hår och fina feminina drag i ansiktena. Alltid är det flera damer som spanar in dessa två gentlemän. Och de är inte kända. får ut cirka 18 000-20 000 efter skatt. Har varsin KY-utbildning. Damer som tjänar mer än dem och som har gått på universitet i flera år kärar fullständigt ner sig i dessa två herrar. Vart är den "kvinnliga hypergamin" i detta?
Du kan rada upp hur många exempel du vill, du motbevisar inte hypergamins existens för det.
Vad konstigt förresten att män mellan 174-178 cm får kvinnor som är kortare än dem...
Men tack för att du tar upp längd för det är ytterligare ett tydligt exempel på kvinnors hypergami. Jag har själv aldrig stött på någon som kan tänka sig en man som är kortare än henne. Ja, det finns men det är sällsynsa undantag. Får kvinnor välja endast EN sak med en man som är ett absolut måste så är det att han ska vara längre, det är de mycket tydliga med och de skäms inte för att diskriminera och ibland till och med håna män som inte når upp till deras längdkrav (samtidigt som det är förbjudet för män att yttra preferenser kring vikt t ex men det är en annan diskussion).