Citat:
Ursprungligen postat av
vittne-x
Han flyttade "in" hos Majkgård 2010. (okänt om det var odalgården eller den 2:a kursgården som fanns då)
Hans f.d sambo avled 2012.
Källa är Barry:s psyk-avhandling som finns länkad i denna tråd, anges i ingressen.
https://www.docdroid.net/1O55vJ2/uppsala-tr-t-8555-20-aktbil-32-pdf#page=8
Det är ett lite ”eget” liv som framkommer i psykologutredningen. Esbjörn hade ett 40-årigt förhållande med en kvinna som han bodde hos, men han hade kvar sin egen lägenhet under hela den tiden. Psykologen beskriver att han talar ganska ”vidlyftigt”.
Det går inte att komma ifrån att det är lite märkligt med en man som har en egen lägenhet men väljer att bo hos en kvinna i 40 år. När hon sedan avlider, eller strax före så flyttar Esbjörn till Majkgårds kursgård och behåller ändå både sin och den avlidna kvinnans lägenhet.
Det känns som att Esbjörn rent generellt har väldigt svårt för att sälja bostäder, det gäller tydligen även sommarstugan som han ärvde för 13 år sedan och som bråket nu handlar om.
Han uppbådade beslutsamhet nog att faktiskt skriva på ett köpekontrakt på sommarhuset men ångrade sig sedan. Problemet är att lagen inte ger utrymme för den sortens agerande.
Men på något sätt ger hela hans liv en bild av en mycket ”egen” person som konsekvent ser till att bli omhändertagen och som har svårt för att avsluta en del av livet och gå vidare till nästa. Som att han aldrig blivit riktigt vuxen och behövt ta eget ansvar?
Kan den ursprungliga lägenheten, hans egen, vara den där han växte upp med en ensamstående mor?