Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Det är SJUKDOM som är grunden och två föräldrar som ballar ur.
JA. De såg ingen framtid värd att leva utifrån den situation de befann sig i sen år tillbaka. De hade tappat hoppet och framtidstron även om det är en vantolkning.
Barnen hade en sjukdom med GOD PROGNOS.
Det var betydligt större chans att barnen skulle tillfriskna än att de skulle förbli sjuka.
Barnens framtid såg ljus ut, de skulle sannolikt kunna leva ett fullt normalt vuxenliv.
Alldeles särskilt eftersom barnen klarat av hemundervisningen och följt studieplanen. Inget har framkommit att denna välfungerande vardag med hemundervisning och två föräldrar som fortsätter sina heltidsjobb, varav pappan klättrar i karriären, på något sätt var hotad att upphöra.
Moa hade varit sjuk i drygt 1/2 år, Agnes i 2 1/2 år. Rent statistiskt skulle sjukdomsproblematiken för familjen med stor sannolikhet vara över om 2 1/2 år. Troligen redan om ett halvt år för Agnes del.
Om någon uttalar sig om sannolikheten för ett obefintligt ”egentligt liv” i framtiden, är det rimligt att man värderar det uttalandet i relation hur prognosen för den sjukdom man uppges hänvisa till ser ut. Annars framstår uttalandet som ett påhitt, en undanflykt för att dölja något annat.
Ingen har heller uppgett att föräldrarna var psykotiska utan verklighetsförankring.
Media hade inte svalt förklaringen om barnens sjukdom som orsak, om polisen istället hade uppgett att det var barnens brutna ben som var orsak till hemundervisning och att föräldrarna gav upp.
De flesta hade ju då frågat sig varför föräldrarna inte väntade tills benbrotten läkt och besvären gått över. Eller om det fanns andra orsaker till morden?
En fullt rimlig frågeställning även vid den nu angivna barn-ME sjukdomen.