Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
Nu kanske du bara menar väl men det är just det här och den flathet akademikerna som sätter agendan i samhället, via polisen själva, på liknande vis kommunicerar som är problemet.
Hade akademikerna haft samma tåga som Emelie själv och slutit upp bakom henne hade det varit oerhört mycket lättare att få en folklig reaktion där alla går man ur huse och visar sitt stöd.
Har vi styrande och åsiktspoliser som skjuter över skuld och ansvar på den drabbade själv och lägger en våt filt över folkliga protester säger det sig självt att motståndet blir minimalt.
Självklart har inte Emelie själv någon skuld i detta. Det är starkt av henne att stå upp för sig själv och inte låta sig skrämmas bort av dessa vandaler men samtidigt så kan det ju vara klokt att försöka värna om sin egen trygghet i den mån som är möjlig.
Jag bär själv alltid ficklarm och skulle vilja råda andra att göra detsamma. Inte för att ålägga någon ansvar för någon annans brottsliga gärningar utan av välvilja helt enkelt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Herr.Dittling
Med detta säger du inget annat än att du har gett upp, och vill låta slöddret få härja fritt.
Många vill se helt andra lösningar på problemet.
Orättvis anklagelse som du riktade åt mig där.
Inte fasen har jag gett upp något här, det är ju precis tvärtom att jag försöker ge råd och förslag här för att offren ska bli av med sina plågoandar.
Polisen håller också sin vaktpost i området. Har sett detta med egna ögon.
Om du med anhang hade planer på att bidra ytterligare som något slags mänsklig sköld mot dessa ungdomsbrottslingar så är ni ju fria att ge det ett försök. Mer produktivt än att sitta på ett anonymt nätforum och beklaga sig.
Citat:
Ursprungligen postat av DrunkenZealot
Kan du förklara varför du tror att polisen skulle komma vid överfallslarmet när de inte kommer när man ringer?
Detta har jag varken sagt eller trott din flane.
Larmsignalens funktion är naturligtvis att dra till sig uppmärksamhet från folk ur den närmaste omgivningen vilka sedan har valet om de vill hjälpa offret direkt eller vidarebefordra larmet till polismyndighet.
Tanken är väl också lite att det ska räcka med den höga signalen för att skrämma bort förövare som blir rädda för oljudet i sig och för risken att de upptäcks med sitt brott av människor i närheten.