2021-01-30, 03:33
  #1945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pojkekorv
Det är ju inget fel i blankning i sig. Det är ju en balanserande kraft mot alla som haussar upp varenda aktie. Alla kan ju snacka om att en aktie är övervärderad, men de är ju bara snack om någon tar en finansiell risk med sina egna pengar på en aktie då väger det ju mer än snack. Handling eller ord, vad väger mest? Det är ju som jing och jang, svart och vitt, krona och klave.

VD:n Ola Serneke blev precis avslöjad att sitta och haussa sin egen aktie anonymt i Avanzas aktieforum i Serneke AB. Det hade varit bra att man hade kunnat blanka aktien?
Blankning går emot evolutionen. Du bettar att det ska gå dåligt för ett bolag. Helt sjukt är det och samma om man tror det ska gå dåligt mot en människa. Samtidigt manipuleras kursen och man luras av The fucking Crap!!! Trollens och baisarnas paradis är ett skit!!!!!
__________________
Senast redigerad av Trxhobit 2021-01-30 kl. 03:37.
Citera
2021-01-30, 03:42
  #1946
Medlem
Pojkekorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trxhobit
Blankning går emot evolutionen. Du bettar att det ska gå dåligt för ett bolag. Helt sjukt är det och samma om man tror det ska gå dåligt mot en människa. Samtidigt manipuleras kursen och man luras av The fucking Crap!!!

Ja, om jag bettar för att Tyskland ska vinna fotbollsvm så innebär det ju också att jag satsar alla andra kommer förlora. Det är inget konstigt.

Blanking är ju en metod som de stora använder för att manipulera olika kurser. Blanking är ju en motpol för att kunna motstå sådana saker som Pump N Dump som t.ex filmen Wolf of Wall Street handlar om.
Citera
2021-01-30, 03:53
  #1947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pojkekorv
Ja, om jag bettar för att Tyskland ska vinna fotbollsvm så innebär det ju också att jag satsar alla andra kommer förlora. Det är inget konstigt.

Blanking är ju en metod som de stora använder för att manipulera olika kurser. Blanking är ju en motpol för att kunna motstå sådana saker som Pump N Dump som t.ex filmen Wolf of Wall Street handlar om.
Nej! Du har helt fel. Du tror att hela världen är pumpad och därför måste du sticka hål på däcket? Du kommer i så fall alltid att förbli bitter och tro att allt var nog ändå överdriven optimism. Endast genom optimism tjänar man stora pengar på aktier. Blankning är ett sjukt beteende på den finansiella marknaden.
__________________
Senast redigerad av Trxhobit 2021-01-30 kl. 04:04.
Citera
2021-01-30, 04:14
  #1948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trxhobit
Nej! Du har helt fel. Du tror att hela världen är pumpad och därför måste du sticka hål på däcket? Du kommer i så fall alltid att förbli bitter och tro att allt var nog ändå överdriven optimism. Endast genom optimism sjänar man stora pengar på aktier. Blankning är ett sjukt beteende på den finansiella marknaden.

Hela världen är pumpad, i princip alla länder i världen idag är brutalt kapitalistiska vilket leder till stora problem på jorden. Det var bara en tidsfråga när det här skulle hända. Kapitalism och Socialism/Kommunism är i princip samma system fast omvänt, därmed balanserar de ut varandra i den bästa av världar. Kapitalism leder till hyperinflation medan kommunism leder till hyperdeflation. Dags att hitta en ny ideologi. Coronapandemin och internet har gjort det här till en helt ny situation.

Trump gav ut gratis pengar till alla medborgare i USA vid två tillfällen under Coronapandemin. De som hade råd att spara dessa pengar la in det i olika investeringar. Senaste gången vi såg en sån här stor rubbning av pengavärdet var i början av 90talet när Sovjet började trycka upp låtsaspengar vilket ledde till hyperinflation.

https://www.reddit.com/r/wallstreetb...ot_no_bullets/

https://www.youtube.com/watch?v=WNbOcl8mrwA
__________________
Senast redigerad av LinusZeDeo 2021-01-30 kl. 04:35.
Citera
2021-01-30, 04:36
  #1949
Medlem
Blondinss avatar
Jag förstår inte riktigt förklaringen från Robinhoods VD. Han bekräftar i princip "konspirations teorin"?

https://finance.yahoo.com/news/robin...234600703.html
Citera
2021-01-30, 06:00
  #1950
Medlem
Problemet med blanking är att det är väldigt vanligt att hedgefonderna som blankar inte bara tippar på att aktien ska gå ner utan också vidtar åtgärder för att aktien ska gå ner. Exempelvis genom överdrivet blankande som gör att aktien krashar och sen sätter ens polare inom gammelmedia igång med att sprida överdrivet negativa historier om företaget. Detta är synnerligen effektiv mot företag som behöver tillgång till capital markets som exempelvis försäkringsbolag, många industribolag eller bolag som gamestop som ändrar strategi med deras nya CEO och satsar mer på digitalt.

Ett exempel på den här typen av blanking är Chanos när han kortade Fairfax. FairFax är ett företag som jobbar med försäkringar. Problemet med företag som jobbar med försäkringar är att de går i konkurs om folk slutar tro på dem. Om deras förtroende sjunker ökar räntant på lånen och deras möjligheter att få tag på kapital minskar dramatiskt. Så oavsett om företaget hade problem eller om det bara är skitsnack från shorts så har de rejäla problem om folk tappar förtroende för företaget.

Det är möjligt att Chanos till en början trodde att FairFax hade problem. Men sen visade sig att han hade fel. Istället för att sluta shorta så kom han med följande ökända citat

"With a financial services company like Fairfax, it can all be self-fulfilling. If the market finally decides the glass isn't half full anymore, the trouble starts... you can see the stock go into a waterfall."

Istället för att sluta korta så tokökar han de korta positionerna och övertalar hans polare i finanssektorn att göra samma sak. FairFax aktien krashar. Sen sätter Chanos polare i gammelmedia igång att spamma rena påhitt om FairFax. Sen använder Chanos sina kontakter för att få SEC att påbörja utredningar om dessa rena påhitt. FairFax höll på att gå i konkurs. Det fanns ingenting fel på företaget. FairFax finns fortfarande och går ritkigt bra. Utan de höll på att gå i konkurs eftersom de stängdes ute från captial markets. Chanos dömdes dessutom för vissa av dessa saker och var tvungen att betala lite böter. Detta var i mitten av 00-talet så Chanos var mer amatöraktig på den tiden och lämnade efter sig bevis.

Det är precis samma skit som de pysslar med när det gäller GameStop. Först en fullständig idiotblankning som krashar aktien och som gör att folk tappar förtorende för aktien. Sen sätter hedgefondernas polare inom gammelmedia igång och spyr ut fakenews om företaget.

Detta är också precis samma strategi som kördes mot Tesla. En intressant detalj är att de flesta av hedgefonderna som Melvin och Citron som kortar GameStop också var bland de största fonderna som kortade Tesla. Först gjorde de en fullständig idiotblankning av Tesla som gjorde att deras aktie krashade. Sen började gammelmedia. När Tesla var helt galet shortad 2018-2019 så bara spammade medierna massa märkligheter om Tesla. Exempelvis skrev nästan alla större medier artiklar om hur livsfarligt det var att jobba på Fremontfabriken. Hur det skedde många fler olyckor där än genomsnittet och hur Musk struntat i massa lagar och säkerhetsföreskrifter för att få fabriken att se snyggare ut. I själva verket skedde det betydligt färre olyckor där än snittet i fordonsindustrin och Tesla hade gått betydligt längre än vad som är normalt för att göra fabriken säker. Flera stora medier som exempelvis LATimes skrev hundratals artiklar om Tesla. Varenda artikel som LATimes skrev om Tesla 2019 var antingen negativ eller jättenegativ. Och nästan alla artiklar handlade om något overifierat påhitt. Innan och efter den här galna blankningen 2018-2019 så är antalet negativa artiklar i gammelmedia kanske nån enstaka procent av vad det var under den här tiden. Tesla är ett företag som behöver massor med kapital då de är ett industriföretag som dessutom expanderar väldigt snabbt. Genom den här strategin kapar man Teslas möjligheter till nytt kapital och försöker göra blankadet till en självuppfyllande profetia. Men detta funkade inte så man gav sig på nya företag som GameStop istället.

De flesta företag som blir utsatta för detta går i konkurs oavsett om det är något fel på företagen eller ej. Finanseliten väljer ut offer efter hur pass viktigt det är att offret har tillgång till capital markets. Hur pass bra/dåligt det går för företaget är underordnat. I onsdags kunde vi verkligen se hur mäktiga de finansiella krafterna som blankar är. Alla större medier i USA ut samtidigt och spred rena lögner om att Melvin skulle ha täckt sin korta position i GameStop. Finanseliten och medieeliten går hand i hand. De finhansiella krafter som kortar GME har så mycket makt att de kan få alla större medier i USA att skriva samma lögner samtidigt.
Citera
2021-01-30, 06:03
  #1951
Medlem
En rolig detalj är att media till en början attackerade WSB och alla andra som köper GME med att de skulle vara nazister. Sen funkade det inte så de gick över till att skriva massa fakenews om att Melvin skulle ha täckt sina korta positioner m.m. Gammelmedia har dock en poäng med nazistsnacket. Alla shortsellers har förlorat cirka $70B och detta framförallt pga GameStop aktien.

https://www.reuters.com/article/us-r...-idUSKBN29X1SW

Men detta är egentligen inte tillräckligt. De bör gasas också. Det är precis den här typen av hedgefonder som försöker få oskyldiga företag att gå i konkurs och tiotusentals att bli arbetslösa som man bör ha dödsstraff för. Kanske bör man också gasa deras familjer som nazisterna gjorde för att verkligen skicka ett medelande. De är egentligen terrorister som attackerar ekonomin och det är precis detta som Trump sa att man måste börja döda terroristers familjer för att avskräcka på riktigt.
Citera
2021-01-30, 06:24
  #1952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LinusZeDeo
Hela världen är pumpad, i princip alla länder i världen idag är brutalt kapitalistiska vilket leder till stora problem på jorden. Det var bara en tidsfråga när det här skulle hända. Kapitalism och Socialism/Kommunism är i princip samma system fast omvänt, därmed balanserar de ut varandra i den bästa av världar. Kapitalism leder till hyperinflation medan kommunism leder till hyperdeflation. Dags att hitta en ny ideologi. Coronapandemin och internet har gjort det här till en helt ny situation.

Trump gav ut gratis pengar till alla medborgare i USA vid två tillfällen under Coronapandemin. De som hade råd att spara dessa pengar la in det i olika investeringar. Senaste gången vi såg en sån här stor rubbning av pengavärdet var i början av 90talet när Sovjet började trycka upp låtsaspengar vilket ledde till hyperinflation.

https://www.reddit.com/r/wallstreetb...ot_no_bullets/

https://www.youtube.com/watch?v=WNbOcl8mrwA

Tycker inte man kan kalla världen idag kapitalistisk då i princip hela världsekonomin centralplaneras via centralbanker, är ju rätt så kommunistiskt faktiskt.
Citera
2021-01-30, 06:44
  #1953
Jag ringde min bank igår och sa att jag ville öppna upp ett ISK för att köpa en enda jävla aktie och jag har ingen aning om vad jag gör och varför. Supporten frågade om jag var efterbliven. Jag svarade ja!

Liberte, fraternite, egalite, retardite!
Citera
2021-01-30, 06:48
  #1954
Citat:
Ursprungligen postat av Vistula
Jag ringde min bank igår och sa att jag ville öppna upp ett ISK för att köpa en enda jävla aktie och jag har ingen aning om vad jag gör och varför. Supporten frågade om jag var efterbliven. Jag svarade ja!

Liberte, fraternite, egalite, retardite!

Bra jobbat ditt jävla retard
Citera
2021-01-30, 07:00
  #1955
Medlem
browneyes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vistula
Jag ringde min bank igår och sa att jag ville öppna upp ett ISK för att köpa en enda jävla aktie och jag har ingen aning om vad jag gör och varför. Supporten frågade om jag var efterbliven. Jag svarade ja!

Liberte, fraternite, egalite, retardite!

You went full retard man.

Always go full retard.
Citera
2021-01-30, 07:07
  #1956
Medlem
Madagascars avatar
Intressant historia detta...

Här är en lite djupare förklaring till VARFÖR appen/mäklaren RobinHood en period behövde begränsa köpsidan av GameStop. Den gjorde mig lite klokare:

https://www.barrons.com/articles/why...ng-51611967696

(Barrons är för mig en ny och okänd källa.)
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in