2021-01-26, 17:15
  #121429
Medlem
StudebakerHog666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zymbal
Dåså. Då finns det faktiskt ingen rimlighet att ta vägen förbi mordplatsen. Noll rimlighet. Nästan mindre än noll.

När han får frågan i rättegången säger SOA att det är den vägen han brukar köra.
Alltså ”stora vägen” där man passerar fyndplatsen.
Citera
2021-01-26, 17:16
  #121430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Men familjen Strutsson har ju beslutat sig att livet ska fortgå som vanligt. GC:a vidare i livet och se det som en parentes.
Låtsas som om inget hänt utåt sett.
Ända bort i USA och samma stil väl hemma efter kovändan på alla event.

Det är ju bara bra om LW är försvunnen.

Fetat.
Det är mycket de inte kan lämna svar på.
Upprepat och citerat i kubik men lika märkligt.

M*aria är väldigt säker på tiden där.

I teorin kan ju dottern W ha meddelat HD att N ringt. Och HD sen glömt det.

I teorin kan ju även SD ha meddelat henne via annan kanal med besked samtidigt att han skickar ett lite mer ”officiellt” meddelande om det sen. Alltså det som ska vara det aktuella för omgivningen.
Sanningen är nog tyvärr mörkare än så.

Det här är ju en av anledningarna till häktningen.

Minns kollegan M*aria å andra sidan fel (typ att det var kafferasten på fm efter kl 11:06 eller liknande) så har hon antagligen i princip på eget bevåg fått HD häktad på felaktiga skäl.
Citera
2021-01-26, 17:17
  #121431
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Litenensam
Det var då SD var i stugan, i Folketorp, utan telefon..

Man misstänker att han inte var där eller t o m med i bilen?
Citera
2021-01-26, 17:22
  #121432
Medlem
Docklands avatar
Har inte följt tråden, är mördaren Stefan bakom lås och bom ännu? Vet han var ute i somras när jag frågade senast.
Citera
2021-01-26, 17:24
  #121433
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
När han får frågan i rättegången säger SOA att det är den vägen han brukar köra.
Alltså ”stora vägen” där man passerar fyndplatsen.

Jo, men att ta sig ut på motorvägen via Eurostop är vansinne om man ska söderut från polishuset.

Att ta vägen förbi Marieberg är redan det väldigt märkligt. All logik säger mig att de borde tagit Rudbecksgatan/Norrköpingsvägen ut.

Men om de nu tvunget vill köra till Folketorp via Marieberg så är Eurostopavfarten helt åt fanders. Enda orsaken att ta den vägen är om de ville säkra att åka förbi just mordplatsen vilket skulle innebära att de vet något som de inte kunde veta utan att själva vara inblandade.

Med andra ord. Ett riktigt starkt indicium.
Citera
2021-01-26, 17:26
  #121434
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Nä, inte det heller. Hon kan absolut inte veta något om hur det går till vid förhör.

Jag kan inte se någon som helst rimlighet att hon själv ska kunna lista ut något från förhöret. Jag tar för givet att förhöret är inspelat och man kan kolla om något endaste sas, förutom det som LR rapporterar om; att AM säger att hon lämnar rummet.

Förhöret slutar ju 14:49, och polisen har vid den tidpunkten bara vetat om att kroppen har hittats sedan 14:30 då larmsamtalet kom in. Polisen var på plats 14:38.

Alltså, tidsramen känna väldigt snäv här för att HD skulle kunna ha fått vetskap om att kroppen hade hittats.

Om HD överhört något, då borde hon minnas det. En mycket uppskakande händelse när man sitter på förhör. Dessutom vet hon ju faktiskt inte var, om hon alltså är helt ovetande om mordet vill säga.

Det går nästan inte att kunna på något sätt få ihop det här, att HD inte skulle ha vetat något alls hur jag än funderar.

Angående den 15:e, då MT, HDs chef vittnar om att HD sagt att "pappan" hade ringt och att sonen hade födelsedag, låter väldigt mycket som det som SD skriver till HD 15 maj- 18, kl 11:06:
"N*oa ringde i morse och undrade om jag visste var Lena var. De skulle uppvakta A*ron, men hon var ej hemma.
Nu skrev U*ffe. Hon är fortfarande borta. Ville ha kontaktuppgifter till de hon brukar cacha med.
"
Det har tidigare spekulerats mycket i tråden runt det här. Jag tänker att även om minnet kan vara tydligt, kan det finnas felaktigheter i minnesbilderna.

Förhöret med MT är 31 okt- 18. Jag vill på en gång säga att jag inte en sekund tror att MT ljuger. Men efter att tiden gått, MT har fått veta om att Lena har hittats och hon har funderat på det här, kanske pratat med anhöriga, kan minnesbilden ändras. MT har fått veta väldigt mycket om HDs liv, och MT är en person som är väldigt inriktad på sociala bitarna på hennes anställda. Hon reagerar starkt på HDs uttalande om att HD hoppas att Lena är död.

Det kan ha blivit en missuppfattning om vilken pappa som avsågs, och trots allt en hopblandning om medicinvagnar och antalet samtal som skett. Medicinvagnen kan ha etsat sig fast då hon såg HD med den på morgonen och blandats ihop med samtalet.

Jag tänker också att det känns väldigt ologiskt att utbrista "Jag hoppas att hon är död" om man skulle ha med mordet att göra, eller vet att SD utfört det, alltså veta att Lena verkligen är död.


A 149/515
" Hanna berättade att Lenas
pappa ringt runt till dem som känner Lena för att fråga om någon visste var hon var då hon
var bo1ia på morgonen. Hon berättade vidare att det fanns barn i huset och att ett av barnen
"fyller år men att Lena inte är hemma". Maria frågade, "vad tror du har hänt?". Hanna sa, "det
är något konstigt, för barnen är allt för henne, att Lena inte skulle vara där när barnet fyller år
är helt otänkbart". Maria uppfattade Hanna som bestört, hon var förvånad och skakade på
huvudet då hon pratade om det. Hon sa även att "de letar efter henne" och "det är så typiskt
att det ska hända nu när vi ska åka utomlands, nu ska väl Stefan sitta och oroa sig för vart hon
är hela resan". Maria och Hanna pratade om att det var konstigt att Lena var förvunnen och
Hanna sa, "någonting måste ha hänt". Hanna hade fått informationen direkt från Lenas pappa
eller via Stefan, Maria minns inte vem av dem som pappan hade ringt till.
"
Min tanke är att samtalet trots allt kan ha skett efter SDs meddelande till HD, även om MT känner sig säker på sin sak.

Bäst att tillägga att det här är enbart spekulationer.

Ingen vet något med säkerhet och vi alla har lite olika tankar.
Men HD är för mig en gåta, men på något plan tror jag att hon vet betydligt mer än hon vill avslöja.

Kanhända har SD erkänt för HD att han har gjort något riktigt dumt, Lenas fel förstås och för HDs skull. Men det här erkännandet kanske kommer senare? På resan?

Tänker också på de uttalanden som HD gjort till S*illen och T*herese(?) ungefär. Vad har han nu gjort?

Varför skulle hon vilja peka ut SD när hon uppenbarligen verkar vilja återförenas med honom?

Ständigt denna HD.

Hon pratar blod med LW. Hon pratar blod lite för mycket med TB.
Har på nåt sätt SD på ”medhörning” under det samtalet i bostaden.
Hon pratar dock typ inte blod med SD?

Hon åker omväg med pappa till stugan. De ser polisbil men pratar nog inte om det typ eller.

Hon nämner på arbetsplatsen att LW är borta runt tre timmar innan SD meddelar att LW är försvunnen.
Osv
Osv
Osv

Blir lite knepigt när de mesta konstigheterna står HD för. SD har ju sin del av märkligheter men det som avviker med HD:s utsagor och beteende biter inte så väl på SD i rätten.

Tvärtom så förklarar HD:s berättelser många av SD:s märkligheter detta dygn.
Citera
2021-01-26, 17:31
  #121435
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zymbal
Dåså. Då finns det faktiskt ingen rimlighet att ta vägen förbi mordplatsen. Noll rimlighet. Nästan mindre än noll.

Mörkar de att SD var med i bilen månntro?

Det är väl bara han som kan få dem att ta en sån omväg? Om det så bara är av nyfikenhet om det är nån polisaktivitet i området. Han går ju igång på sånt.

Men de mörkar att han var med för att hans intresse för området runt LW:s bostadskulle, ovanpå allt annat, vara än mer graverande för honom?
Citera
2021-01-26, 17:32
  #121436
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
När han får frågan i rättegången säger SOA att det är den vägen han brukar köra.
Alltså ”stora vägen” där man passerar fyndplatsen.

När de åker till stugan från Lundby kan jag tänka mig att han åker motorvägen förbi mordplatsen.

Men nu var de i stan redan och då åka den vägen är rent åt fel håll.
Citera
2021-01-26, 17:33
  #121437
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
För att röra till det lite mer så kommer ju Sill*n med sitt vittnesmål.
Han - nu tar jag det fritt ur minnet - menar att han pratade i telefon med HD som befann sej på polisstationen (han själv firade den dagen sin dotters (?) födelsedag) och att hon, HD, berättade att LW hittats för det hade hennes, HDs, pappa berättat för henne.

Att det är rörigt och man blandar ihop allt, ett par år efteråt, det är en sak.

Men att man inte i förhör under och i direkt anslutning till mord-veckan kommer ihåg var barnen varit, var man själv varit, när man senast träffade LW, ja, det är konstigt. Det normala vore väl att man för sej själv minutiöst gått igenom dag för dag, timme för timme, för att, om inte annat, kunna hitta nån ledtråd. Sa LW nåt senaste gången man sågs? Var hon annorlunda? Som vanligt? När träffades man senast? Var det igår? Eller i förrgår? Var det innan loppisen? Eller när var det egentligen?
Där och då (ett i sammanhanget frekvent använt uttryck!) borde man ha kommit ihåg. Och sen befäst det minnet, för att sedan kunna rekapitulera händelserna i förhör, utan att behövs sitta och raljera om att man inte kommer ihåg om man åt en ostmacka för två år sen.

Tycker jag.

Två personer, minst, så nära HD kan inte vara helt snett ute. Lite osäkert där med kollegans tidsuppfattning men ändå.

Ja det var väl födelsedagsfirande i exets bostad.
Citera
2021-01-26, 17:34
  #121438
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
För att röra till det lite mer så kommer ju Sill*n med sitt vittnesmål.
Han - nu tar jag det fritt ur minnet - menar att han pratade i telefon med HD som befann sej på polisstationen (han själv firade den dagen sin dotters (?) födelsedag) och att hon, HD, berättade att LW hittats för det hade hennes, HDs, pappa berättat för henne.

Att det är rörigt och man blandar ihop allt, ett par år efteråt, det är en sak.

Men att man inte i förhör under och i direkt anslutning till mord-veckan kommer ihåg var barnen varit, var man själv varit, när man senast träffade LW, ja, det är konstigt. Det normala vore väl att man för sej själv minutiöst gått igenom dag för dag, timme för timme, för att, om inte annat, kunna hitta nån ledtråd. Sa LW nåt senaste gången man sågs? Var hon annorlunda? Som vanligt? När träffades man senast? Var det igår? Eller i förrgår? Var det innan loppisen? Eller när var det egentligen?
Där och då (ett i sammanhanget frekvent använt uttryck!) borde man ha kommit ihåg. Och sen befäst det minnet, för att sedan kunna rekapitulera händelserna i förhör, utan att behövs sitta och raljera om att man inte kommer ihåg om man åt en ostmacka för två år sen.

Tycker jag.

Nä, det är ju något som inte stämmer alls här.
HD kan visserligen ha problem med att skilja på vad SD sagt, vad hon själv tänkt och på det hennes psykiska mående.
Men det är lite för mycket motsträvighet och minnesförluster, alldeles särskilt på slutet för att det ska kännas trovärdigt.

Minst anar hon. Kanske vet. Kanske mer.

Hon borde ta avstånd från den här mannen, gå i terapi för att bli avprogrammerad och sedan lyfta bladet ur munnen...

SD ska vi inte prata om...
Citera
2021-01-26, 17:37
  #121439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tufsankatt
När de åker till stugan från Lundby kan jag tänka mig att han åker motorvägen förbi mordplatsen.

Men nu var de i stan redan och då åka den vägen är rent åt fel håll.

De kan ju stan innan och utan. Satt han i andra tankar när de åkte så förstår jag att man missar en avfart dock.

Men de borde ju ha gjort en stor sak i tingsrätte av att shit vi måste ha tagit fel väg.

SOA ska jag lyssna på igen. Han känns lite mer ”facit” än HD just vad gäller den bilrundan. Även om han känns som han är snett ute också.
Citera
2021-01-26, 17:37
  #121440
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Mörkar de att SD var med i bilen månntro?

Det är väl bara han som kan få dem att ta en sån omväg? Om det så bara är av nyfikenhet om det är nån polisaktivitet i området. Han går ju igång på sånt.

Men de mörkar att han var med för att hans intresse för området runt LW:s bostadskulle, ovanpå allt annat, vara än mer graverande för honom?

Har för mig att det var någon som kom på häromdagen (i denna tråd) att SD var i Marieberg och köpte kontantkort till mobil (Elgiganten?). Kommer inte ihåg om det framkom exakt klockslag.
Kanske skulle de förbi där och hämta honom på väg från polisen (blir fortfarande en omväg till stugan).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in