Citat:
Ursprungligen postat av
Nisse Gandhi
Denna soppa blir alltmer besynnerlig.
Enligt Barrys utredning har Esbjörn inte de grava kognitiva funktionsnedsättningar som Binninge gjort gällande. Varför lämnar Binninge då in ett dokument som talar emot att Esbjörn har nedsatt förstånd och minne.
Varför och på vems initiativ gjordes utredningen från 2010. Det har ifrågasatts om den överhuvudtaget finns.
Ja, Binninge har ju inget val, detta är den enda framkomliga vägen. Hur dålig utredningen än är ur Esbjörns perspektiv, så är det det enda de har. Det finns inget annat. Det förklara varför Binninge hela tiden ägnar mest tid åt skvaller.
Naturligtvis borde Binninge ha förklarat för sin klient att de måste förlikas. Men det skulle ju kunna vara så att klienten sagt nej till det. Men å andra sidan så kan klienten, enligt Binninges utsago, omöjligen förstå innebörden av det. Så, givet det, så borde en stämning av Binninge efter denna tvist kunna vara rätt framgångsrik. Binninge borde ha sett till att Esbjörn inte förlorade i domstol, genom att via god man och annat se till att Esbjörn, som själv inte förstår något, inte drog detta vidare. Han målar verkligen in sig i ett hörn, Binninge. Här kan vi snacka om att utnyttja någons oförstånd. För om det är något Esbjörn inte förstår, så är det hur man för en rättsprocess, för det krävs det kunniga advokater. Inte dömda övergreppsmän som leker jurister med gamla människors livsbesparingar.
Utredningen från 2010 finns nog, och troligen även en från 2012, de omnämns i Barrys utredning så jag utgår ifrån att han har kollat upp det och fått utdrag på dem. Det vore anmärkningsvärt annars. Men det mest anmärkningsvärda är just det att inte Esbjörn har försett Ebba med dessa för läääänge sedan, vilket Ebbas ombud mycket riktigt redan påtalat för domstolen. Hoppsan, där trillade Binninge ner ett pinnhål till.
Men det mest intressanta är det du också frågar om - VARFÖR gjordes en utredning av Esbjörn 2010, och varför en till 2012. Vad hade han hittat på de gångerna? Det finns säkert i något arkiv någonstans. Det vore mycket intressant att veta i allt detta. Försökte Matz få honom "omyndigförklarad" redan då?