Citat:
Ursprungligen postat av
ientrea
Rubriken är ett påstående, ditt inlägg visar inga belägg för att det stämmer. Den är också hysterisk och clickbatig. Du refererar till alla som ”dom”. Jag vet inte vilka som är ”dom” (?)
Du har också byggt hela inlägget på saker som du inte minns. Inget exakt händelseförlopp och inga konkreta fakta om vad som hänt. Du dukar för en diskussion på låg nivå helt enkelt.
Jaha, du är bara lite trög.
Pandemilagen baseras naturligtvis på vad man anser att en pandemi är, att dom definerar pandemi utifrån den nya definitionen har ju bevisats iom att dom skapade den och använder den i rådande definerad pandemi.
Dom som skapade lagen och använder den så klart.
Som sagt 2009 ändrades definitionen av WHO, vill du ha exakt datum så sök själv, jag ser inte hur det har betydelse. Vad som har hänt är en ändring i definitioner.
Förstår du bättre nu? Eller vad exakt har du problem med?