Citat:
Ursprungligen postat av
Pusher.
Bra inlägg. Nu är det bara att vänta på när SD-krigarna kommer till undsättning för M/KD. Det värsta av allt är att risken är STOR att SD KOMMER agera dörrmatta. Man har fått smak för pengarna nu. Några år i riksdagen så kan samtliga kamma hem en fet pension.
Får se nu hur detta kommer påverka opinionen. Mitt amatöranalys säger dock att SD-väljarna vägrar inse fakta utan fortfarande hoppas på att SD kommer få ministerposter.
Om de fått smak på pengar skulle de ju vilja in i regeringen med ministerposter. Riksdagsplatsen har man ju oavsett. Ditt resonemang är helt motsägelsefullt och ologiskt. Om man agerar dörrmatta får man bara riksdagsplatsen, om man fått smak på pengarna kan man få ministerposter plus hundratals välbetalda jobb i regeringskansliet. Du säger mot dig själv.
Citat:
Ursprungligen postat av
tunnelgatan
Det är just därför Moderaterna spelar det här fula dubbelspelet. De vet att de måste ha Sverigedemokraternas mandat för att tillträda Rosenbad. Samtidigt måste de hålla Sverigedemokraterna utanför Rosenbad för att kunna kontrollera all information och hemligstämplade material och ensamt kunna tillsätta myndighetschefer. Hur tror ni etablissemanget och media skulle kunna hantera att folkets parti har tillträde till smaskig information?
Utnämningsmakten, regleringsbreven samt de många andra exekutiva befogenheterna som en regering har är betydligt mer åtråvärda än att man får igenom en viss sakfråga i sin budget och i lagstiftningen. Det är här SD är på väg att göra självmål när man sänker ribban och i stora drag låter sig bli Moderaternas lilla bitch. Varför tror ni att Socialdemokraterna i decennier hållit kommunisterna kort och vägrat låta dem sitta i regering trots att S alltid varit i beroende av Vänsterpartiets mandat? Kolla bara hur S behandlar V nu när S hellre låter sig alliera sig med högerpartier och dumpar V i havet. Samma backstab kommer att utdelas mot SD av M om M når en majoritet med andra borgerliga partier. I det läget har alltså SD redan grävt sin egen grav genom att låta sig bli ett dörrmatte-parti.
Du uttrycker dig som att detta är något som redan hänt. Du kanske tror att det blir så men det har de facto inte hänt ännu. M hoppas så klart på det men de är garanterat, till skillnad mot dig, medvetna om att SD är oberäkneligt och kan slå bakut. Ms intervju i SVT nyss visar ju det; han normaliserade SD enormt jämfört med innan valet 2018 då SD var dödsknarkarnazister. UK har mycket gradvis, långsamt och planerat ändrat retoriken till SD sedan har tillträdde, och speciellt sedan JÖKen i januari 2019. M måste agera så för att ha kontroll över sitt eget parti, men de vet att SD är hierarkiskt och centralstyrt och kan dissa en M-regering på dagen och få hela partiet, sina väljare
och många moderatväljare med sig. UK vet att han har många av sina väljare på nåder, många går till SD den dag M försöker stänga ute SD från inflytande.
Vi har 33 000 medlemmar och ingen,
ingen, av dem litar på M. SD vet ju vad M gjorde med talmansomröstningen sist så vi vet var vi har dem.
-Aldrig glömma, aldrig förlåta. K.E.
Citat:
Ursprungligen postat av
tunnelgatan
Sverige är redan kört. Sa vi inte inför valet 2018 att det var ett ödesval och "sista chansen"? Hur många chanser ska vi ge det dumma svenska folket?
Det är bättre att utnyttja situationen och kräva makt istället för att stå i skuggan och implodera sig själva som parti samtidigt som horungarna i Moderaterna får makt helt gratis och oförskämt.
Sverigevänner använder inte MENA-slang.
Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Egentligen är det väl SD som sitter med trumf på i handen, ser ni inte att det blir SD som ändå dikterar villkoren. Två val: 1) Stefan Löfvén på livstid möjligen efterträdd av Shejk-Araben eller också sluge Uffe som landsfader i 4 år med option på förlängning.
SD sitter som obönhörlig vågmästare.
Hur man än gör blir det inte 100% rätt. Självklart skall man pressa och kräva ministerposter men till syvende och sist gäller det också vilket alternativ som är bäst. S tillsammans med C (istället för MP) är ju fullständig katastrof för Sverige.
Jag tror inte att SD säljer sig billigt. Jag tror också att SD blir ett större parti om man inte sitter i regeringsställning. Studera lite hur Sannfinländarna agerar, dom verkar nu ha blivit största patte i Finland men var som är grund till det vet jag inte.
Det som händer nu i Svensk politik är förutsebart, jag är inte överraskad. Ni ser också att S är desperata och smutskastar SD varje dag nu. Dom borde straffas av SD men vi får avvakta vad som händer.
Regeringsställning är bäst men som du skriver så kan det opinionsmässigt vara bättre utanför regeringen; men då tycker jag man skall ha regelrätta budgetförhandlingar och ett officiellt regeringssamarbete. Får man inget av detta skall man gå in för att sänka en M-regering, sänka deras budgetar och sänka alla deras lagförslag i riksdagen. Då skall vi ta deras väljare så kommer de få gå till val 2026 som ett 10 %-parti.
-Give them hell, J.Å.