Citat:
Ursprungligen postat av
Majasmoker
I sista stycket så frågar killen om motorvärmaren även laddar batteriet. Såvitt jag vet har inga bilar det som standard eller tillval. Endast motorvärmare.
Däremot så kan han ju köpa sig en laddare gjorde för utomhusbruk, alltså en med högre IP-klassning & sätta intill sitt uttag där han pluggar i motorvärmarkabeln. Alltså inte på bilen utan på vägen eller stolpen eller hur det nu ser ut.
Förstår du bättre nu?
Alternativt laddare som kopplas in i motorrummet tillsammans med motorvärmare och kabel till kupéuttag.
Vad menar du med "endast motorvärmare"? Det är inte standard på annat än ett fåtal bilar, företrädelsevis de vilka äro godkända att drivas med E85. Det går i efterhand att montera elektrisk motorvärmare på (nästan) alla bilar, oftast kombineras det då även med grenkabel för kupén.