Citat:
Ursprungligen postat av
SisterJones
Som jag förstått är galoppsporten liten i sverige jämfört med trav.
Vad jag också förstått var det så i USA tills man importerade travfolk.
Men hur stor är galoppsporten worldwide jfrt med travet (galopp med hästar
inte kameler)
Citat:
Ursprungligen postat av
SisterJones
Som jag förstått är galoppsporten liten i sverige jämfört med trav.
Vad jag också förstått var det så i USA tills man importerade travfolk.
Men hur stor är galoppsporten worldwide jfrt med travet (galopp med hästar
inte kameler)
Det är bara i de nordiska länderna som travet är större än galoppen. I Frankrike är galopp och trav ungefär lika stort. Trav finns också i bl.a. Tyskland, Nederländerna, Belgien och Italien där är ganska stort. I Amerika finns trav lokalt längst östkusten och en bit in mot Ohio och Kentucky och det finns seriösa pengar i det, men i jämförelse med galoppen är det en liten sport. Fråga en amerikan om "Horse racing" så kommer han nämna Kentucky Derby, Secretariat och Seabiscuit - inte Hambletonian. Det är ingen slump att svenskar är så framgångsrika i amerikansk travsport. Konkurrensen är inte så stor. Det skulle vara omöjligt för en svensk galopptränare att etablera sig "over there". Några har försökt göra det i England, men det har inte gått så bra.
Att galoppen aldrig riktigt växt i Sverige har historiska orsaker. Medan travet, när det började professionaliseras under de första årtiondena av 1900-talet, knöt till sig välbärgade affärsmän och företagare, var galoppen en sport för militärer och adelsmän. Det ploppade upp nya travbanor i hela landet, finansierade av kapital från näringslivet, medan galoppen blev alltmer koncentrererad till storstadsområdena.
När ATG - på initiativ av galoppen - bildades 1974, cementerades den ojämna fördelningen i och med att travet fick 90% och galoppen 10% och att travet fick det stora spelet - då V65 - som dessutom började sändas i Tipsextra på TV. Därmed med travet en angelägenhet för hela svenska folket, medan galoppen förde en alltmer tynande tillvaro i större och större medieskugga. Ett tillfälligt lyft kom med Lördagskomben på 90-talet, men då hade travet redan skapat en "nätverkseffekt" i spel på hästar och det var svårt för galoppen att komma ikapp. När galoppen sedan på 2000-talet bl.a. på grund av svag ledning "skänkte bort" i stort sett alla större och TV-sända tävlingsdagar till travet hamnade spelet på galopp i fritt fall, som bara delvis stoppats genom det nya söndagskonceptet.