Citat:
Ursprungligen postat av
HiddenFreedom
Hur yttrar sig egentligen era de där problemen? Menar, om de inte upptäckts innan ni blir sådär gamla?
Är det lite av ett svepskäl när man inte hittar någonting annat att förklara det med, så det kan medicineras?
För mig upptäcktes det av läkare i tonåren då jag hamnade i djup depression pga problemen jag hamnade i, men, jag var självmordsbenägen så fick ingen diagnos i journalen då jag hotade att ta livet av mig i så fall.
Däremot pratade man om det med mig och sa det till mina föräldrar.
Min mamma hade väl sett att jag var lite annorlunda också som barn, men var snäll och utan problem för andra och detta var 80-tal liksom.
Min situation komplicerades av att det tillkom ytterligare trauman, stress och ångest för mig pga situationerna jag hamnade i som vare sig jag eller de runt mig kunde förstå vad det berodde på.
Iallafall så när jag kraschade vid 28 års ålder efter några tuffa år så bestämde jag mig för att göra en riktig utredning iallafall.