23:34 i SD:s dator då. Jag förstår att både NFC och utredarna i Örebro går bet på detta och att temat flyger dem långt över huvudet.
Tyvärr är för lite data redovisat i fup för jag ska kunna dra några egna slutsatser. Men hur de borde göra vet jag.
Frågan som alltså inte kan besvaras varken i fupen eller i rätten är om SD varit hemma eller inte 23:34 ungefär då samtidigt som mordet ska ha skett enligt vittnesmål om kvinnoskrik.
Har han varit aktiv med sin dator eller ej?
Det vi vet är att det är cache-filer med tidsstämpel 23:34:16. Det betyder att websidan använts lokalt i datorn.
Websidan är docs.google.com.
Google Dokument funkar som Word, Excel och Powerpoint i molntjänsten Google Drive.
Google Drive kan synka filer mellan molnet och hårddisken i datorn.
Nåt litet försök gör forensikern att ta reda på vad som hänt och redovisar t.ex vilket dokument som var öppet senast innan 23:34. Han menar packlistan till USA när det i själva verket är dokumentet ”Vem är Vem - Geocaching Sverige.
Då kan man fråga sig om det dokumentet ligger på SD:s Google Drive? Kanske men antagligen inte.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vROnAbd5w3uX-_1H_Xg3OJtwhdkZYzSdT26-IIEUF1Nk_QlEwetWY7GXKk-h6zTPLTQf9Mj6stkpxuH/pubhtml
Det kan hittas här:
https://geocaching.se/vem-ar-vem/
Så vilket dokument är då öppet i SD:s Google Drive vid 23:34 med länken docs.google.com... osv?
Det ska gå att ta reda på med t.ex verktyget ChromeCacheView.
https://www.nirsoft.net/utils/chrome_cache_view.html
Hur gör man det? Det har jag visat i tidigare inlägg men i exemplet från nätet här så ser man att när man klickar på en av cache-filerna (i övre fältet) så kan man läsa hur innehållet i filen ser ut (i nedre fältet). Alltså att man bl.a kan utläsa namn och id-nr på dokumentet som öppnas i Google Docs.
https://www.bildtagg.se/bild/tkpcv0zi5ss71ydyh3yi
Det är detta forensikerna i Örebro eller hos NFC inte orkat göra. Men högst troligt hade de inte kunskapen.
För inte helt ointressant är det ju att veta vilket dokument det är som är aktuellt där 23:34?
Sen är det ju frågan om han suttit framför datorn eller ej. Att utreda detta fixar inte dagens IT-forensiker. De kör programmet Axiom slaviskt och klickar runt lite och producerar en tidslinje.
Men inom IT-forensiken så är en RIKTIG tidslinje nåt helt annat. Finns även ett begrepp supertidslinje.
Denna metod används inte av våra forensiker. Den är mycket resurskrävande om det är mycket data som ska hanteras. Tar alltså mycket ”datorkraft” och tid.
Men är det så mycket data som behöver processas då?
Med data menar jag alltså det som händer i datorn strax innan och efter 23:34.
Det är det ju faktiskt inte.
Så då är det alltså kunskapen hos dem som brister. De är helt enkelt inte utbildade i rätt metoder. Och ska nog inte vara det heller.
Man pratar om ”event reconstruction” inom IT-forensiken. Att hitta ”low level” respektive ”high level events” och sen med specialskrivna icke kommersiella program sätta ihop tidslinjer av det man hittar i t.ex Chromes databaser och i Windows händelseloggar. Man kan filtrera och fixa så man får läsbara rapporter att presentera för utredare och i rätten.
Nedan är en del man behöver ha koll på men i princip skulle de kunna förstå ändå vad som hänt i hans dator om de bara la manken till.
Bevisvärdet sen är en annan fråga vad gäller alibi, tidsutrymme osv.
Observera att nedanstående är väldigt ”hög nivå” av kunskap inom IT-forensik.
Sidan 21 ff.
3.1.1
Här framgår vad man bl.a bör kika efter i Google Chromes loggar (kommer man inte åt dokumentet så kan det bero på att man behöver konto hos Sans):
https://www.sans.org/reading-room/whitepapers/logging/mastering-super-timeline-log2timeline-33438
Verktyget de bör bekanta sig med:
https://medium.com/@cloudyforensics/log2timeline-tutorial-d769994c3570
Ja det är en del att sätta sig in i:
https://digital-forensics.sans.org/media/log2timeline_cheatsheet.pdf
Men gör de det här så kan deras analyser bli mycket vassare:
https://plaso.readthedocs.io/en/latest/sources/user/Users-Guide.html
De bör vidare bekanta sig med ”browsers för att kunna navigera i SQLite databaser. T.ex SQLite3:
https://docs.python.org/3/library/sqlite3.html
I den här avhandlingen diskuteras en del intressant på temat forensik för webläsarhistorik. På sidan 10 (ej numrerat i dokumentet så skrolla) är man inne kort på om den tilltalade påstår att han varit inne på en sida och surfat eller om weblösaren genererat Chrome Cache Records av sig själv.
http://sadfe.org/Sadfe21/papers/SADFE_2020_gross.pdf