Citat:
Ursprungligen postat av
PatricHbg
Strunta i att be om en diagnos
Diagnoser får man inte bara för att man ber om det. Det ska utredas grundligt innan man ens börjar fundera på att sätta en diagnos.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fourhundredstrokes
Men ska jag gå och undra hela livet istället?
Är inte detta anledning nog att kontakta vården för en eventuell utredning? Du undrar ju själv. Dessutom kommer du screenas innan utredningen påbörjas, du måste uppfylla vissa krav redan innan. Om du ber om en utredning men inte får det vet du ju att dina problem och symptom inte anses grava nog. Och det är själva poängen, att det är någon annan som bedömer dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fourhundredstrokes
Ökad puls reagerar jag direkt på att du skriver. Jag gör redan en hel del för att förhindra det vilket jag får stresspåslag annars. Undviker gärna!
Panikångest?
Citat:
Ursprungligen postat av
Fourhundredstrokes
Oj. Har det hänt nåt tråkigt ikväll?
Jag medicinerar inte adhd med benzo, jag har tagit benzo i många år mot ångest och inget annat, hur fan läser du?
Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och komorbiditet (samsjuklighet) med depression, insomni och ångest är jättevanligt. Din ångest kanske beror på obehandlad ADHD.
Slutligen vill jag säga att psykofarmaka (mediciner) inte är enda alternativet. Man kan få annan hjälp när man får en diagnos som du kanske skulle ha nytta av som du inte skulle kunna få utan en utredning.