2021-01-08, 02:42
  #6889
Medlem
Ja, titta på Donalds senaste twitter. Han har slängt alla er trogna följare under bussen och sedan tänt på den för sedan gräva ned den. Så alla som tog upp kampen efter order från Trump har han vänt kappan efter vinden. Ett tydligare tillfälle i världshistorien får man leta efter när deras ledare vänder180 grader. Ni är grundlurade 100%. Den slutliga förnedringen skulle vara att han kör en selfe Pardon och därmed säga att allt jag gjort skiter jag i.
Citera
2021-01-08, 02:43
  #6890
Medlem
Kämpendahls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alibabbla
Gå in på C-SPAN och lyssna vad senatorerna diskuterade om saken efteråt.

https://www.c-span.org/

Om du inte ids kolla, så kan jag säga att det var vänsteraktivister som bröt sig in. Senaten har identifierat ett flertal av dem genom ett säkerhetsföretag. Jag kände själv igen aktivisten John Sullivan från en av klippen på insidan.

Den här mannen befann sig inne i Capitol Hill.

https://twitter.com/activistjohn
Ta din medicin nu. Det är ju bara ett stort haveri att skylla på vänsteraktivister när Trump-anhängarna misslyckades och gjorde bort sig fullständigt. 45 personer har delgivits misstanke om brott och ytterligare cirka 15 till kommer att delges misstanke. Vi kommer att få veta vad det är för figurer. Vad säger du om Ashli Babbitt som sköts till döds? Var hon vänsteraktivist också? Var Richard Barnett som satt i talmannens stol också vänsteraktivist? Skärpning
Citera
2021-01-08, 02:44
  #6891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kato85
https://en.wikipedia.org/wiki/Command_responsibility

Men snälla du använder en doktrin som gäller framförallt krigsbrott som exempel.
Det som hände igår har ingenting med detta att göra.

Haha ni blåser ju upp detta som någonting det inte är.
Går inte att ta dig på allvar när du drar in Hitler och krigsbrott i diskussionen.
Du har förlorat med 100-0 per automatik, säg upp ditt internetabonnemang och gå till Tibet.
Du är helt borta.
Citera
2021-01-08, 02:46
  #6892
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheBuster
Kan du förklara den här bilden https://twitter.com/Baby_Yoda_Nanny/status/1347342604967542790

Skall han med buntbanden till?

Personen i fråga har troligtvis sett för
mycket på tv-serier som handlar om Navy Seals och diverse militära black ops.
Citera
2021-01-08, 02:46
  #6893
Medlem
Trolltestets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Agent.Provocateur
Ja, vi har ju lite judebarnbarn i Trumps familj tack vare Jared Kushner,
ska vi göra med dem då tycker du?

Trump får göra en "Kim Jong" och helt enkelt avrätta de delar av sin familj som folket anser vara "otrogna".
Citera
2021-01-08, 02:47
  #6894
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tactile
Ja, titta på Donalds senaste twitter. Han har slängt alla er trogna följare under bussen och sedan tänt på den för sedan gräva ned den. Så alla som tog upp kampen efter order från Trump har han vänt kappan efter vinden. Ett tydligare tillfälle i världshistorien får man leta efter när deras ledare vänder180 grader. Ni är grundlurade 100%. Den slutliga förnedringen skulle vara att han kör en selfe Pardon och därmed säga att allt jag gjort skiter jag i.

Får en president verkligen ge sig själv self pardon? Var de inte så att Nixon var tvungen att avgå så att Ford kunde ge honom benådning...

Men nu vet jag inte vad Trump skulle benåda sig själv ifrån.
Citera
2021-01-08, 02:48
  #6895
Medlem
AreYouBacks avatar
Trump i sitt esse, under denna brinnande tid nör hot om krigsrätt duggar tätt så finner han tid att dela ut en medalj till Annika Sörenstam som stolt tar emot den.

https://www.aftonbladet.se/sportbladet/a/weRJGP/annika-sorenstam-har-fatt-medalj-av-president-trump

Denna man har nerver av stål, det är en del i mig som tänker att allt är över och en annan som tror han har ett ess i rockärmen.
Citera
2021-01-08, 02:49
  #6896
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheBuster
Kan du förklara den här bilden https://twitter.com/Baby_Yoda_Nanny/status/1347342604967542790

Skall han med buntbanden till?

Det där ser inge vidare ut måste jag erkänna.
Citera
2021-01-08, 02:49
  #6897
Medlem
Citat:
Conservative commentator Candace Owens blasted what she suggested was the selective outrage towards the riot that took place on Capitol Hill on Wednesday, compared to the reaction to the unrest that took place last summer.

Citat:
"These images capture the horrific scene that took place outside of the Capitol building today. Truly disgraceful," Owens tweeted. "Oh wait—my mistake. These are actually from the BLM 'protests' over the summer."

https://www.foxnews.com/media/candace-owens-calls-out-selective-outrage-towards-capitol-hill-mob-following-violence-from-blm-prote sts
Citera
2021-01-08, 02:49
  #6898
Medlem
zergrushs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slasktratt42
Inte direkt begåvningsreserven som var på plats igår: "This is not America" a woman said to a small group, her voice shaking. "They're shooting at us. They're supposed to shoot BLM, but they're shooting the patriots."
https://www.thenation.com/article/politics/capitol-trump-insurrection-explosions/
"Black Lives Matter-representanter borde skjutas!" är verkligen en kärnfråga inom Donalds sekt:
https://www.motherjones.com/politics/2020/08/racism-republican-party-stuart-stevens/
Citat:
The Republican Party Is Racist and Soulless. Just Ask This Veteran GOP Strategist.
Stuart Stevens says he now realizes the hatred and bigotry of Trumpism were always at the heart of the GOP.
Citat:
Ursprungligen postat av JuliSthlm
Jag gillar Tramp. Han är skön, den enda och sista politiker tror jag som kämpar för dem vita, innan svartskalle tsunami täcker hela jorden 100%.

Och att kärringen tjuter som en liten kränkt unge efter att ha blivit tårgasad när hon deltog i en beväpnad terroraktion visar på utbildningsnivån hos trailer-white trashet skyldiga till gårdagens sorgliga uppvisning.
Citat:
“We were storming the Capitol; this is a revolution!”
Hade hon någonsin öppnat en historiebok eller två så hade hon fått gott om exempel på vad som händer med misslyckade revolutionärer. Hon får anse sig lyckligt lottad att komma undan med lite tårgas.
https://twitter.com/AntDela24/status/1347278413732708363
Citat:
The Karen’s were in rare form yesterday. One died because she thought she could just hop in a busted window facing armed guards with no consequences. It’s tragic white privilege.
Breaking and entering is a crime.
Citera
2021-01-08, 02:49
  #6899
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cmdfuckface
Ditt problem är att du inte förstår varför han formulerar sig som han gör. Tvetydigheten är Trumps signum; han ger sken av att desarmera sin flock, samtidigt som han subtilt uppmuntrar till kamp genom att dels inte belysa allvaret i situationen, dels skänka kärlek till de idioter som tar till våld och försöker störta en av folket avgjord politisk process. Trump förvirrar och har dig lindad runt lillfingret, liksom Duterte, Bolsonaro och andra neo-despoter som använder folket som vapen mot folket.

Men du grabben det är inte jag som springer omkring runt Capitol Hill och hade jag varit amerikan så hade jag inte gjort det heller.
Trump är tvetydig ja men fortfarande bättre än sina motståndare och deras krigshets.
Citera
2021-01-08, 02:49
  #6900
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mosquitoseven
De hade inte kunnat komma åt makten i USA oavsett vad de gjort, de kunde hängt Pence det hade inte hjälpt heller.
Vet du vad det exakta syftet var, de går runt som turister men det är enligt dig en statskupp.
Det enda de lyckades med var att skjuta upp processen några timmar.

Kvinnan som blir skjuten blir det för att någon inte kunde hantera situation och det fanns flera poliser sol kunde gripit henne utan att behöva skjuta henne.

Du tolkar in för mycket i situation.

Jag påstod aldrig att det var ett lyckat statskuppsförsök. Nynazister är inte bra på att organisera sig hur mycket de än försöker. Målet med demonstration var, bevisligen, att visa sitt missnöje med att det amerikanska folket valt sin president. Eller hur? När de fattar att Pence inte kommer stryka dem medhårs tar de sig in för att försöka förändra valresultatet på egen hand, därtill är många beväpnade.

Kvinnan blev skjuten för att hon försökte ta sig in genom det fönstret till dit där Mike Pence satt i säkert förvar. Hon slutade inte försöka ta sig in trots att ordningsmakten upprepade gånger beordrade henne, den här dödsskjutningen är inte ett missta. Hon handlade det fick tyvärr fatala konsekvenser.

Det här är inte en tolkningsfråga. De går inte runt som turister, det finns otaliga bilder på stök från gårdagen.

Skulle du må bättre om vi kallade dem för inhemska terrorister som attackerar demokratin och försöker avskaffa USA:s konstitution?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in