2021-01-05, 13:11
  #433249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HobbyGW
Vi kommer inte att komma mycket mer än så här om de inte lyckas lösa fler vårdplatser. Skåne har endast 65 IVA-platser, därför vi inte ser någon ökning där och 200 extra vårdplatser i matsalar försöker de fixa.
Ja men de kan ju skicka patienter till andra regioner eller till Danmark.
Citera
2021-01-05, 13:11
  #433250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Determinister
De utvalda har roffat åt sig mycket vaccin tydligen, hur mycket har deras grannländer fått?

Israel har en ledare som agerar och inget EU som bromsar, och tycker det är värt att betala för sitt folks överlevnad:

Citat:
när det visade sig att Pfizer skulle få ut sitt vaccin först ringde premiärminister Benjamin Netanyahu upp bolagets vd och lyckades få igenom en affär, även om man fick betala betydligt mer för vaccinet än USA och EU.

Citat:
EU kom igång senare än andra. Inte minst som EU-kommissionen i veckor förgäves försökte pressa priserna.
https://www.svd.se/israel-ar-varldsledande-merkel-i-skottgluggen
__________________
Senast redigerad av Varglig 2021-01-05 kl. 13:15.
Citera
2021-01-05, 13:15
  #433251
Medlem
sunessensommars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Kan inte svara på det, för jag är inte tillräckligt insatt i vilka sträckor Kalla brukar skida och vilka tider hon brukar få i vanliga fall. Och jag är inte tillräckligt intresserad av att käbbla med dig, för att idas kolla upp det. Men att tränaren trodde att det skulle ta tre-fyra år för henne att komma tillbaka till sin tidigare form, säger väl att det inte var en vanlig förkylning hon hade haft?
Men alltså, kan du inte läsa? Eftersom den här enkla nyhetstexten verkar ha varit så svår för dig att tyda bör du nog antingen hålla dig till att läsa 8sidor.se eller helt avstå från att länka till och dra växlar av någon typ av information.

Jag ska göra det jättepedagogiskt för dig nu.

Ditt inlägg löd så här.

Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
https://www.expressen.se/sport/langdskidor/oron-kring-kalla-javligt-laskigt/

Det här är ju väldigt läskigt, precis som Charlotte Kallas tränare uttrycker det. Hon insjuknade i covid för två månader sedan, och hon kan fortfarande inte träna mycket alls! En ung kvinna med perfekt toppfysik!

"Hon kan fortfarande inte träna mycket alls" står ingenstans i artikeln. Det går heller inte att utläsa att det på något sätt skulle vara andemeningen med det som sägs. Det sägs nämligen följande.

Citat:
Ursprungligen postat av Expressen
Magnus Ingesson pratar om Charlotte Kallas väg tillbaka som en lång ”balansgång”. Att det går upp och ner. Vissa perioder är bättre, vissa plötsligt sämre.

– Vid jul var det till exempel lite halvjobbigt, den veckan var ingen höjdare – men förra veckan var bättre.

Kan du ge exempel på den här balansgången?

– Det gäller att göra rätt saker. Man får inte stressa på för mycket, inte vara för het. Går man på lite för hårt så svarar plötsligt inte kroppen som den ska.

[...]

Vad innebär det rent konkret för träningen?

– Man ser väl att Charlotte inte kan träna lika många dagar i sträck som förut. Kräver tid för återhämtning lite tidigare. Och ligger inte på någon gigantisk totalvolym av träning.

Hur får du detta till att hon inte kan träna mycket alls? Att elitlängdskidåkare snabbt tappar i kapacitet efter sjukdom, om så bara en vanlig förkylning, är regel. Det är inte direkt du eller jag det är fråga om här.

Nu säger du detta.

Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Men att tränaren trodde att det skulle ta tre-fyra år för henne att komma tillbaka till sin tidigare form, säger väl att det inte var en vanlig förkylning hon hade haft?

Är det verkligen vad hennes tränare säger? Vi kollar.

Citat:
Ursprungligen postat av Expressen
Hur skulle du beskriva läget?

– Att det inte är jätteenkelt det här med covid-återhämtning. Att det är tålamodsprövande, säger Magnus Ingesson.

Hur menar du?

– Det finns ju inga studier om det här. Vi vet inte hur det påverkar kroppen, det kanske vi vet först om 3-4 år.

Nja, det verkar inte riktigt så va? Snarare att forskningen inte kommer veta exakt hur covid påverkar kroppen och hur man på så kort tid som möjligt återhämtar sig från det på ett optimalt sätt förrän kanske om först tre till fyra år. Att Kalla inte skulle komma tillbaka till sin tidigare form innan det nämns alls inte, så var du har fått det ifrån är lite oklart.

Om Kallas form sägs i stället detta.

Citat:
Ursprungligen postat av Expressen
Till helgen ska Charlotte Kalla tävla igen i två nationella lopp i Östersund. Efter det är målsättningen att Kalla ska göra säsongspremiär i världscupen i Lahtis den 23 januari.

– Ja, det är planen. Och den känns ganska trygg. Men nu får vi först se hur hon svarar på de två lopp hon ska åka i Östersund, säger Magnus Ingesson.

Den 24 februari startar VM i Oberstdorf - har du goda förhoppningar att Kalla är 100 procent tillbaka då?

– Jadå.

Förstår du nu?
Citera
2021-01-05, 13:16
  #433252
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Det är vad jag vet inte något land som fått vaccin, de har betalat för det. Och många av Israels grannländer prioriterar ledningens korruption framför vaccin till vanligt folk, så det dröjer nog.

Israel får enorma summor pengar av USA så USA har betalat det, det förklarar ändå inte hur de fått loss så stor mängd vaccin.
Citera
2021-01-05, 13:17
  #433253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varglig
Mycket ord men inget som förklarar två märkliga och rejäla toppar i överdödligheten 2020 som av en ren slump sammanfaller med hög smittspridning av covid-19. Urvalet är de senaste fem åren, vad skulle de valt istället? 1984-89? 2002-2007? Varför? Man jämför naturligtvis med den närmsta tiden då förhållandena i övrigt är mest lika?

De som "skulle dött inom loppet av några veckor" är de som hade tillhört en mer jämn dödlighetskurva som du ser för de andra åren, sådana personer blir inte fler under en pandemi av det enkla skälet att de ju "skulle dött inom loppet av några veckor" i vilket fall som helst. Har du verkligen satt dig ner och funderat på vad de där topparna visar? Hur kan de finnas där om inte ovanligt många dött av just covid19? Om inte just covid19 orsakat detta, varför ser vi då dessa två toppar precis samtidigt som vi har stor smittspridning?

Min poäng är att statistik är lurigt och att man bör tolka den utifrån många aspekter.
Låt säga att Sverige har en baby-boom under ett par år - 90 år senare är det ovanligt många 90-åringar som trillar av pinn samtidigt, eller hur?
Får vi ett tillskott av många kortväxta individer från andra länder så påverkar detta medellängden hos "svenskarna" - som helt plötsligt är kortare än vanligt, kanske har sämre tänder och så vidare. Vi får rubriker som: "Svenskarna sämre på att sköta sina tänder".

Det står bara svenskar och dödlighet i statistiken, men vad ligger bakom siffrorna? Vilka har dött, vilka delar av landet, vilken årstid, hur stor är skillnaden om man tittar på decennier av statistik?
Har vi inte alltid haft toppar och dalar av olika slag på grund av sjukdom, babyboomer, krig, ekonomi och så vidare? Vi vet mer nu eftersom vi får info från hela världen på ett helt annat sätt än tidigare. Betyder det att allting är värre eller att vi får information om saker vi tidigare var ovetande om?

Jag tycker att man ska ta med i beräknandet att Sverige tagit emot enormt många fler flyktingar under de senaste åren än till exempel Norge. Sverige har stramat åt mottagandet litegrann på senare tid och Norge har tagit emot lite fler men på det stora hela har Sverige tagit emot massor av fler människor som nu bor trångt, skiter i restriktionerna var de än befinner sig, jobbar inom äldrevården, samt har en sämre fysik för att klara Covid 19 - så naturligtvis påverkar detta Sveriges dödssiffror och drabbar många.

Att Covid 19 existerar och att gamla människor har dött som en följd av att de inte klarat sviterna av Covid är ju helt klart, men frågan är hur mycket fler som dött under året och om 2020 verkligen skiljer sig så mycket från andra år om man skulle bortse från det faktum att Sverige har fått ett stort tillskott av människor som klarar Covid dåligt.
Om gamla människor dör som en följd av "vanlig" influensa med coronavirus, noteras detta som att de dött av coronavirus eller som att de dött till följd av exempelvis lunginflammation?
Om gamla människor dör som en följd av Covid 19 så har man troligtvis gjort en notering om detta eftersom vi är väldigt vaksamma just nu.
Att det dog fler än genomsnittet under vecka 15 är också klart - men finns det inte den typen av toppar och dalar även om man tittar på några decennier av statistik?

Hur kommer det sig att "alla" plötsligt har ADHD - är det för att ADHD ökat i samhället eller är det för att fler människor söker läkare för att få en diagnos som de kan skylla på för att de är hyperaktiva som en följd av att de sitter stilla och inte rör på sig samt äter skräp? Har vi blivit väldigt vaksamma på just de symtom som ADHD står för?

Jag förnekar inte pandemin och jag förnekar inte att Covid är en hemsk influensa, men jag undrar ändå om man inte kommer att se det hela lite annorlunda ur ett större perspektiv så småningom.
Vi måste alla hjälpas åt eftersom sjukvården har det jobbigt och att tänka på hygienen och minska smitta i samhället är något man borde göra alltid och inte bara nu.
Citera
2021-01-05, 13:19
  #433254
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Determinister
De utvalda har roffat åt sig mycket vaccin tydligen, hur mycket har deras grannländer fått?
Ja, zionisterna är kända för att riva åt sig det dom vill ha. Guardian skrev igår att endast judarna ges vaccin medan de 2,5 miljoner palesitinerna i Israel får vara utan.

Israel har ju verkligen lyckats med sin vaccinhantering om målet var att bre på alla de sterotyper som leder till antisemitism.

https://www.theguardian.com/world/2021/jan/03/palestinians-excluded-from-israeli-covid-vaccine-rollout-as-jabs-go-to-settlers
__________________
Senast redigerad av ReijoHervonen 2021-01-05 kl. 13:21.
Citera
2021-01-05, 13:23
  #433255
Medlem
3000 Pers totalt som vårdas för Covid 19 just nu. Måste vara rekord. https://www.svt.se/datajournalistik/corona-i-intensivvarden/
Citera
2021-01-05, 13:24
  #433256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Andelen personer med utländsk bakgrund i Sverige är (minst) 25,5 procent:



Så 22 procent är en viss underrepresentation i förhållande till det.

Orkar inte läsa en massa statistik, men du själv skrev ju att i gruppen 50-64 år var 52% av utländsk bakgrund och i gruppen upp till 49 år var 53% med utländsk bakgrund. Detta är väl en rätt rejäl överrepresentation av utlänningar i ett land där de utgör mindre än 30% av befolkningen?
Citera
2021-01-05, 13:28
  #433257
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ReijoHervonen
Ja, zionisterna är kända för att riva åt sig det dom vill ha. Guardian skrev igår att endast judarna ges vaccin medan de 2,5 miljoner palesitinerna i Israel får vara utan.

Israel har ju verkligen lyckats med sin vaccinhantering om målet var att bre på alla de sterotyper som leder till antisemitism.

https://www.theguardian.com/world/2021/jan/03/palestinians-excluded-from-israeli-covid-vaccine-rollout-as-jabs-go-to-settlers
De som omfattas av Israels sjukvårdssystem har rätt till vaccin på samma premisser (vilket också innefattar israeliska bosättningar på Västbanken). Västbanken och Gaza har egna sjukvårdssystem som leds av Fatah/PLO (Västbanken) eller Hamas (Gaza) och till största delen finansieras med biståndspengar. Dessa båda har andra prioriteringar allt som oftast. I PLOs fall brukar familjens bankkonto i Schweiz vara prio 1, i Hamas fall ligger också bombtillverkning klart högre än sjukvård.
Citera
2021-01-05, 13:34
  #433258
Medlem
Kommer det rapport idag på nya fall och avlidna?
Nu har dom haft över en vecka på sig att samla in data.
Otroligt.
Citera
2021-01-05, 13:34
  #433259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av davidladde
Israel startade sin kampanj den 19 december och vaccinerar nu cirka 150.000 personer om dagen, personer över 60 år, sjukvårdsarbetare och riskgrupper prioriteras. Med den här farten kan äldre och riskgrupper ha fått både en första och andra dos i slutet av januari. Då skulle en fjärdedel av landets nio miljoner invånare ha vaccinerats, uppger premiärminister Benjamin Netanyahu enligt Reuters.

Landet befinner sig för tillfället i sin tredje ”lockdown”, nedstängning av samhället, men Netanyahu – som siktar på att bli återvald – bedömer att landet kan resa sig ur pandemin redan i februari, uppger BBC.

– Så snart som vi är färdiga med det här stadiet kan vi resa oss från coronaviruset, öppna upp ekonomin och göra saker som inget annat land kan göra, sade Benjamin Netanyahu i ett tv-sänt tal förra veckan.
Jag betvivlar inte att de kommer att lyckas. De har ju en stark nationell sammanhållning om man bortser från palestinierna.
Just nu ser det ganska illa ut. Men stänger de gränserna, gör lockdown och kör på med vaccinationerna så kan de nog vara virusfria inom några månader.
Det är så man skulle önskat att Sverige kunde vara. Men här skall vi i stället vänja oss vid smittan. Det kommer aldrig att ta slut säger Tegnell. Det är bara att gilla läget.
Citera
2021-01-05, 13:35
  #433260
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Determinister
Israel får enorma summor pengar av USA så USA har betalat det, det förklarar ändå inte hur de fått loss så stor mängd vaccin.

Nej, de får ingenting av USA. De får köpa amerikanska vapen för en spottstyver på villkor att de vidareutvecklar dem. De får inte pengar som de får använda för vad de vill med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in