Citat:
Ursprungligen postat av
smultronkungen2
Så nyheterna rapporterar om vattenläckan och att röstningen har stoppats pga den men i själva verket så fanns inte vattenläckan då utan den kom senare. Då kvarstår frågorna angående de som debunkat. Vad sa dom om att nyheterna presenterade vattenläckan som anledning att man stoppade rösträkningen innan vattenläckan ens har skett och dessutom mitt i rösträkningen och vad är den alternativa förklaringen till att man stoppade rösträkningen för att sedan återuppta den?
Nej vattenläckan hade upptäckts tidigare, kl 5,23 ca (på morgonen, 5:23 AM) den 3: enligt övervakningskamerorna. Man kan se själv där hur valarbetare som kommer dit, upptäcker detta.
Senare samma dag (den 3 nov), enligt samma övervakningskamera, mellan c:a 22:15-22:45(10:15-10:45 PM) så plockar man ihop. Ungefär samtidigt (eller möjligen något senare runt 23:00) så förklarar man, enligt nyhetsinslag, att Fulton State Arena stänger ner pga en vattenläcka.
Vilket dom ju också gör, stänger ner alltså, men jag ser ingen vattenläcka då. Ni kan titta själva på filmerna från övervakningskameran, det är helt nedstängt, undanplockat och maskiner och bord är övertäckta med dukar och folk har gått därifrån runt 10:45 PM, dvs c:a 22:45.
https://securevotega.com/factcheck/
Så för att precisera, kl 5,23 på morgonen den 3 november upptäcks vattenläckan. Runt 22,15 på kvällen börjar man packa ihop och runt kl 22,45 är det "klart", bord och maskiner är övertäckta med dukar och folk har gått därifrån (utom några demokrater som stannar kvar).
Så vad var det som hände? Varför stängde dom ner? Varför gick media ut med att det uppstått en vattenläcka så sent på kvällen, när vattenläckan upptäcktes tidigt på morgonen och att detta blev åtgärdat under dagen och man höll på att räkna för fullt fram till kl 22.15 ca?
Allt detta kan man själv se på filmerna från övervakningskameran.