Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Tycker du är lite larvig. Antar att begrepp som inkubationstid, sjukdomsperiod och kritiska dagar in i sjukdomsföroppet (den beryktade dag 10), inte är helt obekanta begrepp för dig? Givetvis kommer det redovisas hundratals, om inte uppåt tusen döda under denna vecka. Det är ju enorma eftersläpningar nu och kommande dagar. Troligen fortsätter eftersläpningarna in en bit i nästa vecka. Det jag talade om är vad som börjar märkas på sjukhusen. Vi får väl se hur det blir helt enkelt. Jag tror på rätt kraftig minskning under januari månad. MEN - jag kan absolut ha fel.
Haha, jag erkänner ganska barnsligt och larvigt av mig att rajelrar om detta, det har du 100% rätt i. Men svårt att låta bli när du dels tidigare argumenterade för väldigt direkta samband mellan skolstängning (sommarlov) och minskad dödstal/dag i våras och om hur du såg en tydlig nedgång i corona dödsstatistiken pga av skolstängning/sommarlov etc. Samt dels att du fortfarande ett tiotal gånger per dag tjatar om grundskolan som smittomotorn samt att det skulle vara en lämplig åtgärd att stänga grundskola/förskola.
Jag kan också ha fel, men jag tror inte vi kommer se en radikal minskning av dödstal närmaste tiden (from dagens presskonferens) pga av skolstängning /julov. Den som överlever får se, i eftermiddag får vi en liten hint om vem som har rätt.